Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Druh zelv k darovani

Neznám druh suchozemské želvy
Odpovědět
Kvacus
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: pon 12. čer 2017 22:49:59

Druh zelv k darovani

Příspěvek od Kvacus » sob 23. bře 2019 15:38:59

Dobry den, prosim o pomoc s urcenim druhy zelv. Dostaly se ke me fotky dvou zelvicek, kterych se majitele chteji zbavit (pred casem jsem se uz jedne, co byla taky trochu navic, ujala a ted se to se mnou tahne :))) Fotky prikladam, mohly by to byt zelvy vroubene? Pozadala jsem o fotky zespodu a ocasku a informaci o tom jestli k nim maji majitele papiry, ale predpokladam, ze nemaji, protoze sami ani u jedne nevedi pohlavi.
Az to vsechno zjistim, tak potom prijdou na radu dalsi otazky - mam totiz doma dospeleho samecka zelvy stepni. Pokud bych mela vsechny tri, tak uz by asi dostali venkovni celorocni ubytovani a zacali by zimovat. Otazka ale je, muze byt zelva stepni s temihle zelvami pohromade? A pokud bude jedna z nich samec, budou spolu bojovat i kdyz jsou jiny druh? A stejne tak, bude muj zelvak nahanet samicky a nebo si jich nebude vsimat, kdyz nejsou stejneho druhu?
Musim to zvazit a promyslet, ale zelv je mi celkem lito a rada bych to zkusila nejak vymyslet abych si je mohla vzit. Zahrada ale moc velka neni, takze na vystavbu oddelenych velkych vybehu s boudama to ale zas neni... Predem dekuju za rady a nazory!
IMG-20190323-WA0001.jpg
IMG-20190323-WA0000.jpg

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Druh zelv k darovani

Příspěvek od Mirek » sob 23. bře 2019 21:49:49

Tohle bude želva zelenavá (Testudo hermanni). Želva je celkem v bídném stavu, má rachitický krunýř (sice jsem už viděl i horší, ale v pořádku to taky není) a přerůstá jí zobák. Zobák se dá zkrátit, deformování krunýře jde už jen zastavit. Nicméně želva podle toho byla chována ve šptných podmínkách. Zimování by asi možné bylo, ale vzhledem ke stavu bych s ním ještě počkal a první zimu želvy nezimoval, další zimu můžete podle uvážení zkusit, ale doporučuji zkrácenou dobu. Pokud se jedná o společný chovný prostor, tak s želvou stepní to rozhodně nedoporučuji, zvlášť když jde o samce. Samci stepaček bývají argesivní a napadají nejen samce, ale i samice bez ohledu na druh. Záleží jak máte velkou zahradu, ale výběhy nemusí být extra velké..

Kvacus
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: pon 12. čer 2017 22:49:59

Re: Druh zelv k darovani

Příspěvek od Kvacus » sob 23. bře 2019 22:37:05

Dekuju moc za odpoved. Ten krunyr se mi zdal divny, tak tim se to ted vysvetluje. Jak se na to tak koukam, tak si je asi vezmu a s mistem to nejak vyresim, je mi jich fakt lito. Sice jsem doufala, ze by mohly byt pohromade s Manou zelvakem stepnim, ale je takovy jak rikate, trosku divocejsi a kdyz ma nejaktivnejsi obdobi, utoci na vsechno co se hybe. Predpokladam, ze pokud nebudou mi doklady, tak dodatecne uz se legalizovat nedaji, ze? Tak to budu mit doma dalsiho ilegala a za chvili si zridim zelvi utulek :))

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Druh zelv k darovani

Příspěvek od Mirek » ned 24. bře 2019 10:34:33

Je milé, že se jich někdo ujímá, protože majitelé, kteří se chtějí želv za každou cenu zbavit, jsou schopni je vypustit do volné přírody (netvrdím, že je to zrovna tento případ), což je pro ně samozřejmě v našich klimatických podmínkách fatální. Pokud želvy nemají CITES, pak dodatečná legalizace není možná, na druhou stranu bych se tím netrápil, protože pro zařazení do chovu ty želvy stejně v tomto stavu nejsou vhodné a kontrolovat dvě želvy vám nikdo nepřijde. Pokud by CITES náhodou měly, doporučuji sepsat darovací smlouvu (tím ošetříte to, že želvy budou nabyty bez úplaty a vyhnete se (resp. nynější majitel se vyhne) zařizování Výjimky ze zákazu obchodní činnosti - žlutý papír) a ohlásit změnu majitele na příslušný krajský úřad. Zpravidla takoví majitelé, pokud zanedbávají želvu samotnou, zanedbávají i povinnost obnovení fotografie plastronu při změně jeho kresby, takže na dalším postupu a obnově se pak dodatečně domluvíte s úřady. Jsou celkem vstřícní, ještě se mi nestalo, že by se mi v něčem nesnažili vyhovět.

Kvacus
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: pon 12. čer 2017 22:49:59

Re: Druh zelv k darovani

Příspěvek od Kvacus » ned 24. bře 2019 22:18:09

Dekuju mockrat za pomoc a rady. Uz jsem majitelum vzkazala, ze si je vezmu, tak snad to dobre dopadne a pristi vikend budou doma. Uvidime pak jak vypadaji v realu a co dal, urcite pak prijdu pro dalsi rady, at se daji co nejrychleji do kupy a pan Junek bude mit zakazku na dalsi terarko. Jeste jednou diky!

Odpovědět