Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

O jaký druh želvy se jedná?

Neznám druh suchozemské želvy
Odpovědět
Hojdas
Nováček
Příspěvky: 1
Registrován: sob 29. říj 2016 10:18:48

O jaký druh želvy se jedná?

Příspěvek od Hojdas » sob 29. říj 2016 10:52:52

Dobrý den,

na procházce jsem našla želvího samečka. Na boku je poškrábaný, myslím, že ho pokousal pes, ale krunýř má zahojený (cpu do něj vápník). Nejsem si však vůbec jistá, o jaký druh želvy se jedná. Je to želva zelenavá? Přes 8 let jsem chovala želvy pardálí, nemám tedy vůbec žádné zkušenosti se zimováním želvy. Je trošku malátný, ale možná to s tím souvisí. Mám ho nechat odpočívat nebo mu ještě přidat tepelný zdroj? Taky moc nechce přijímat potravu, sní něco většinou jen když mu to nabídnu z ruky. A ještě bych se ráda zeptala na koupání. Moje pardálky to milovaly a pily každý den (a to nejedly seno). Karla jsem ještě pít neviděla (mám ho pár týdnů) a když jsem ho koupala, tvářil se, že voda je nepřítel, tak jsem ho z vaničky zase vyndala.

Předem moc děkuji za odpověď.


Hanka
Přílohy
IMG_20161023_103016.jpg

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: O jaký druh želvy se jedná?

Příspěvek od Mirek » ned 30. říj 2016 20:44:18

Želva zelenavý by to být mohla, ale pro jistotu přidejte ještě záběr na nadocasní štítek, zadní nohy a ocas. Já tedy nevídím nějaké poškození od psa jako síše napadení krunýře plísní. V tomto případě se postupije tak, že se odstraní tkáň, která volně odstranit jde, pravidelně se dezinfikuje a maže antimykotiky (Clotrimazol, Canesten, Canespor). Účinnost jednotlivých přípravků se musí odskoušet a hojení plísně je záležitost na dlouhý čas.

Já osobně bych nalezence nezimoval. Pokud si jej chcete nechat (tj. není k dohledání majitel), pak mu určitě zajistěte chovnou nádrž, kde bude i tepelný a UV zdroj. Začněte topit postupně na nějakou střední hodnotu do 38°C pod výhřevnou lampou. Teplotu neberte jako nějaké dogma, je možné že želvě bude vyhovovat teplota nižší, takže v tomto případě to takto lze ponechat.

Koupání není zcela nutné, ale vzhledem k tomu, že želva může být dehydrovaná (podmínky, ve kterých poslední dobu byla) bych koupele prověděl 1-2 x do týdne. Později bych vynechal nebo prováděl velmi omezeně.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: O jaký druh želvy se jedná?

Příspěvek od euzelva » pon 31. říj 2016 8:51:32

Je to samec želvy zelenavé ;)
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Odpovědět