Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

potrava v zimě a délka osvitu výhřevným zdrojem

Dotazy k tomuto konkrétnímu druhu želv
Odpovědět
Uživatelský avatar
Honza 111
Pokročilý
Příspěvky: 35
Registrován: stř 02. črc 2014 8:20:12

potrava v zimě a délka osvitu výhřevným zdrojem

Příspěvek od Honza 111 » úte 19. srp 2014 22:45:16

Dobrý den pane Miloši, ve čtvrtek tento týden si jedu pro 3 mláďata G. elegans a měl bych prosím ještě 2 dotazy k chovu:
1) "Vymyslel" jsem stravu pro mláďata na zimní období a to:
v tříštivém mlýnku na kávu rozemelu seno, jednu část na úplný prach a druhou na max. 10mm dlouhé kousky, smíchám, přiliju trochu vody (takže z toho vznikne taková kaše asi jako když rozmočíte granule) a přidám vaječné skořápky, nebo CaCO3. V případě, že by to nechtěly ze začátku žrát, tak bych do toho přimíchával kousky nějaké dobroty. Sem tam jako zpestření opuncii a květy ibišku.
Nechci je krmit jednostrannou stravou ze supermarketu - vlastně výhradně čínské zelí a někdy čekanka. Nevím jak polníček, ale rukola obsahuje obrovské množství dusičnanů a to 6000 - 7000 mg/kg, římský salát, který má dobrý poměr Ca : P má však tuším 2000 - 4000 mg/kg.
Myslíte si, že to je dobrá strava? Ono je to totiž v přírodě pro ně přirozené, že určitou část roku je na jejich lokalitách výskytu sucho a tudíž jsou odkázány na suchou stravu a navíc by nemusely nepřirozeně rychle růst.
2) Měl bych podle Vás svítit výhřevným světlem po celou dobu osvitu i v období dešťů? Přece, když často prší, tak je zataženo a nesvítí slunko. Takže bych jim v tomto období třeba svítil výhřevným zdrojem pouze 4h denně. Vyplývá to i z klimagramu jedné z obývaných oblastí: http://www.bangalore.climatemps.com/ (populace z jihovýchodní Indie).
Děkuji.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: potrava v zimě a délka osvitu výhřevným zdrojem

Příspěvek od euzelva » stř 20. srp 2014 0:08:31

Choval jsem tento druh a i odchovával mláďata 10 let a měl jsem hodně těchto jedinců. Každopádně vy na vše jdete vždy moc vědecky, mícháte spoustu poznatků dohromady a razíte si svoji cestu a k tomu Vám já můžu říci pouze toto.
1) Nikdo to před Vámi asi nezkoušel a možná se Vám to podaří, a možná Vám uhyne 20 želv než na to přijdete kde je chyba v postupu, tomu se říká vlastní zkušenosti. A možná to časem vzdáte.
2) To samé jako bod 1
Závěrem Vám mohu pouze popřát hodně zdaru v chovu tohoto druhu želv a přivítat vás mezi námi. Pouze Vás musím z vlastní zkušenosti upozornit, že tato cesta někdy hodně bolí a stojí spousty peněz. Nehledě na to, že pokaždé když si myslíte, že jste vyhrál přijde něco nečekaného a vše začíná znovu. Vše je otázka času a v těchto případech je 10 let hodně málo.
O to co se snažíte vy jde všem chovatelům i ZOO, kde mají desítky odborníků, informace....a přesto se leckdy nedaří a zvířata prostě hynou. A jsme na začátku, zjistit kde se stala chyba je hodně dlouhá cesta.....
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Uživatelský avatar
Honza 111
Pokročilý
Příspěvky: 35
Registrován: stř 02. črc 2014 8:20:12

Re: potrava v zimě a délka osvitu výhřevným zdrojem

Příspěvek od Honza 111 » stř 20. srp 2014 7:41:31

Děkuji pane Miloši. Výhřevkou jim tedy budu svítit po celou dobu a asi je budu krmit v zimě normálně a sem tam občas jim zkusím dát ten vynález jestli ho budou žrát.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: potrava v zimě a délka osvitu výhřevným zdrojem

Příspěvek od euzelva » stř 20. srp 2014 8:10:38

To bude asi nejlepší :)
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Uživatelský avatar
Honza 111
Pokročilý
Příspěvky: 35
Registrován: stř 02. črc 2014 8:20:12

Re: potrava v zimě a délka osvitu výhřevným zdrojem

Příspěvek od Honza 111 » pát 24. říj 2014 15:49:04

Nakonec jsem to vyřešil tak, že jsem si pro ty malé elegansky udělal domácí granule, takže tím je budu v zimě krmit.
Děkuji.

Odpovědět