Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Délka života v domácím chovu

Dotazy k tomuto konkrétnímu druhu želv
Odpovědět
Cipís
Nováček
Příspěvky: 8
Registrován: pon 16. bře 2015 22:37:46

Délka života v domácím chovu

Příspěvek od Cipís » pon 16. bře 2015 22:55:39

Dobrý den,
v popisu o Želvě stepní je tato informace: "Na dlouhověkost takto chované želvy můžete předem zapomenout, neboť totálně "zlomíte" podmínky, které želvy stepní formovaly milióny let."

Zajímalo by mě, zda je známo (alespoň přibližně), jakého věku může dosáhnout želva v domácím chovu. Mám doma tuto želvu od roku 1997, je jí asi kolem 23 let.

Děkuji za odpověď

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Délka života v domácím chovu

Příspěvek od euzelva » pon 16. bře 2015 23:13:49

Na to se nedá odpovědět, protože je chov a chov. Komu se podaří, alespoň částečně vyhovět podmínkám chovu a je jedno zda záměrně nebo "omylem", tak je na tom lépe než ten, co je zcela v chovu mimo.
Proto nemůže být ani žádná studie. Vzhledem k faktoru, že želvy jsou schopné se dožít až 100 let, je těch vašich 23 let pouze začátek, ale i to je výborné. Každopádně, podle mě je reálné v domácím prostředí někde okolo 50 let, to znamená 50%. Pro někoho málo, jiného moc. Pak si vyberte :P
Na druhou stranu je to pouze zlomek z chovaných želv, co to dokáže a spoustě chovatelům, a to hlavně začínajícím, želvy uhynou během prvních 10 let chovu, a to ještě musí mít hodně štěstí.
O délce života želvy rozhoduje spousta faktorů a musí se také vhodně namíchat a to je hotová alchymie. Určitě, ale platí, že želvy stepní jsou v našem prostředí na tom daleko hůře než zelenavé, vroubené...a to proto, že v přírodě jsou prostě našim klimatickým podmínkám daleko blíže, a o tom to je ;)
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Cipís
Nováček
Příspěvky: 8
Registrován: pon 16. bře 2015 22:37:46

Re: Délka života v domácím chovu

Příspěvek od Cipís » pon 16. bře 2015 23:37:17

Děkuji. Budu teda doufat, že má před sebou ještě kus života.

Jen pro zajímavost- zakoupena byla v roce 1997 za 590 Kč. Nevím jestli v té době byla povinná registrace CITES, každopádně želva registrovaná není, nemám k ní ani žádný doklad o koupi.

Odpovědět