Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Zimovat alebo nie?

Dotazy k tomuto konkrétnímu druhu želv
Odpovědět
kitty
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: pon 27. říj 2014 20:00:29

Zimovat alebo nie?

Příspěvek od kitty » pon 27. říj 2014 20:22:24

Dobry vecer!

Moja 10- rocna samica T. horsfieldi v septembri sama od seba, prakticky zo dna na den upadla do spanku, ktory trval az do zaciatku oktobra. Prv, nez som ju vsak stihla premiestnit do podmienok vhodnejsich na zimovanie, sa zobudila. Znovu zacala prijimat potravu a zvysila aktivitu. Posledne dva oktobrove tyzdne sa vsak zacala prebudzat skor nez zvycajne (okolo 8:00 hod). Po prebudeni par hodin sice zotrva pod lampickou, ale potom odide, pobehuje sem a tam a znovu sa vrati pod lampicku. Takto sa to opakuje cca do 15:00 hod, kedy zaspava. Potravu prijima, ale menej nez obycajne. Pocas 10 rokov zimovala len 1x, aj to sa vsak zazimovala sama v zahrade a na jar vyliezla uplne v poriadku :) Pocas kazdej zimy, cca od Vianoc do konca februara, takto nepokojne pobehuje a dlhe hodiny zvykne skriabat na jeden konkretny roh v miestnosti. Neviete mi, prosim poradit, co taketo chovanie moze znamenat? Je to naznak toho, ze by chcela zimovat..? Mam este aj teraz moznost dat ju zimovat v ZOO, kde pracujem (vhodnejsie podmienky nez doma), ale obavam sa, ci uz nie je neskoro na pripravu na zimovanie...A ci by pripravu neskomplikoval prechod do noveho prostredia...Dakujem ;)

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Zimovat alebo nie?

Příspěvek od euzelva » pon 27. říj 2014 22:44:15

Pokud ji chcete zimovat musíte ji, co nejdříve umístit ven a nechat usnout. Ještě by to šlo (záleží a lokalitě). V případě, že se rozhodnete nezimovat musíte se nějak vypořádat s chovem během zimních měsíců. Želva nevypadá, že by měla chuť zimovat, leč venkovní podmínky by ji donutily.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

kitty
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: pon 27. říj 2014 20:00:29

Re: Zimovat alebo nie?

Příspěvek od kitty » čtv 30. říj 2014 22:06:56

Dakujem! A za priblizne aky dlhy cas sa dostane do stavu, ze ju mozno premiestnit z vybehu? A potom ju mozem hned dat na miesto, kde bude zimovat?
A este by som mala otazku, co by mohlo znamenat, ked sa mi tato samica ,,pari" na samcovi T. hermanni? :D Deje sa to aj naopak, ale hlavne pocas zimneho obdobia sa samica snazi ,,parit" so samcom. Bolo mi povedane, ze by to mohol byt prejav dominancie (naozaj je dominantnejsia), ale zaujmal by ma aj Vas nazor, kedze clovek, ktory mi to radil, nie je chovatel...Znovu dakujem.

Odpovědět