Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

nastavení hodin v útlumu

Ta želva je nějaká divná
Odpovědět
Uživatelský avatar
Justýna
Veterán
Příspěvky: 448
Registrován: čtv 09. dub 2015 19:11:19

nastavení hodin v útlumu

Příspěvek od Justýna » ned 26. dub 2015 18:34:23

Dobrý den, jak máte např.nastavené hodiny na spínání UVB+denního osvitu a výhřevky vč. teploty, když je želvička v útlumu a pospává pod výhřevnou lampou. Mám teď denní a UVB 9-19hod, lampa na výhřev 9.30-12,30 pauza a 14-18.30 a výhřev na 30st. pod lampou, chladná část 20st., v noci cca 18-20, vlhkost přes den 70-75% noc až 90%. Ráno vstane, v 10 se jde nahřát, tam je tak 1,5-2hodiny, jde se najíst a od té doby je pořád pod lampou a spí, občas se někde se zavřenýma očima přesune, když je pauza a netopí se mezi cykly, tak se jde nažrat a jak se sepne výhřev, tak hned pod něj nebo kousek mezi výhřev a UVB a zas spí, výhřev se vypne a se zavřenýma očima se přesune na spaní do úkrytu, ale nezahrabe se. Mám ji 2dny a bojím se, že potřebuje asi snížit teplotu, ať odpočívá, ale zas mám navázáno na to, na co byla zvyklá. Nechci ji nějak uvařit pod lampou, když tam skoro 80%doby vyspává :? Až seženu výběh na balkon, tak to bude asi jednodužší, že to bude řídit počasí a ne já. Nechci něco zanedbat, aby mi nezačala měknout, že je unavená a má vysoké teploty. Opravdu děkuji moc za jakoukoliv radu.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: nastavení hodin v útlumu

Příspěvek od Mirek » ned 26. dub 2015 19:17:01

Pokud jste navázala na podmínky předchozího chovatele, rozhodně bych v nejbližší době nic neměnil. želva si teprve zvyká na nové prostředí a je normální, že ignoruje okolí.

K otázce, jak to máme natavené. Toto Vám nikdo nemůže říci, protože nastavení teplot je u želv hodně individuální záležitost a nedá se nikde vyčíst, naučit se to dá jedině praxí.

Uživatelský avatar
Justýna
Veterán
Příspěvky: 448
Registrován: čtv 09. dub 2015 19:11:19

Re: nastavení hodin v útlumu

Příspěvek od Justýna » ned 26. dub 2015 19:46:29

Navázáno mám přesně, akorát mám strach s tím vyspavanim pod lampou cely den. Jednou az dvakrát se nazere, nic nepije, snažím se ji rosit rano stravu, jsem zvědavá, kdy ji novy domov bude zajímat.
Da se pak naráz od rana posunout cyklus spínání, abych ji zažila ještě večer, s tím, ze cykly budou délkové stejně a akorát se posune čas sepnutí o hodinu později než byl?

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: nastavení hodin v útlumu

Příspěvek od Mirek » ned 26. dub 2015 19:52:12

Želva rozhodně nepije každý den. Má velké zásoby a doplňuje je z vlhkosti (substrát) a stravy.

Rozhodně bych neměnil nic, ani bych neposouval režim.. Želvy jsou zvyklé na určitý režim a ten se nemůže měnit ze dne na den..

Uživatelský avatar
Justýna
Veterán
Příspěvky: 448
Registrován: čtv 09. dub 2015 19:11:19

Re: nastavení hodin v útlumu

Příspěvek od Justýna » ned 26. dub 2015 20:07:50

Mirku dekuji, vlhko ma, jak ulehne, tak ji trosku zahrabu, at ma kolem sebe vlhko, protože jen zaleze pod výklenek v pozadí a spí nezahrabana. To jen ted do začátku, pak se na to vyprdnu. Jsem vděčná za pomoc, necham vše, jak mela...za týden me tu mate znova :D :lol: ze se to nemění a ignoruje stále vse

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: nastavení hodin v útlumu

Příspěvek od Mirek » ned 26. dub 2015 20:51:57

Však to je v pořádku, je lepší se ptát, než něco zanedbat :)

Uživatelský avatar
Justýna
Veterán
Příspěvky: 448
Registrován: čtv 09. dub 2015 19:11:19

Re: nastavení hodin v útlumu

Příspěvek od Justýna » ned 26. dub 2015 21:13:01

Já zmatkuju, vim to, ale přijde mi divné, ze porad spí pod lampou, když ma stejně podmínky, akorát je jinde, ale budu věřit, ze stejnými podmínkami nic nezkazim a bude víc a víc aktivní, akorát jak jsem tu četla, ze želvy maji letní teploty pod výhřevnou 40-45st., tak nevím, kdy budu toto na mláděti aplikovat, když ma ted spací náladu u 30st.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2916
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: nastavení hodin v útlumu

Příspěvek od euzelva » ned 26. dub 2015 22:11:01

Pokud nevíte, co děláte vůbec nespekulujte s teplotami k 40°C :!: A držte daleko níže ;)
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Uživatelský avatar
Justýna
Veterán
Příspěvky: 448
Registrován: čtv 09. dub 2015 19:11:19

Re: nastavení hodin v útlumu

Příspěvek od Justýna » ned 26. dub 2015 23:35:48

Držím to na 30st. pod lampou a uvidíme.
Snad ji tím neublížím a želva ví, co dělá, když chrape pod lampou.Upřímně bych se cítila lépe, kdyby byla aktivnější. Kdyby byla na balkóně, tak to asi tak nepozoruji a doufala bych, ze to příroda nějak s ni skoulí, ale takto za ni cítím velkou odpovědnost a přece jen na tak male želvě je každý přehmat hned znát.

Uživatelský avatar
Justýna
Veterán
Příspěvky: 448
Registrován: čtv 09. dub 2015 19:11:19

Re: nastavení hodin v útlumu

Příspěvek od Justýna » ned 26. dub 2015 23:43:14

euzelva píše:Pokud nevíte, co děláte vůbec nespekulujte s teplotami k 40°C :!: A držte daleko níže ;)
Asi zavedeme u vas prakticke kurzy , jak se starat o želvu, protože takových vyplasenych dotazu je na vas asi hodně. Snad se někdy dostanu do fáze, kdy to budu řešit s ledovým klidem a budu vědět, jak na dané chování hned reagovat. Ale to je zkušenostmi, které bohužel zatím nemám.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2916
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: nastavení hodin v útlumu

Příspěvek od euzelva » pon 27. dub 2015 0:10:57

Bohužel a to nepíši poprvé neexistuje 100% návod na chov želv a vlastně ani lidí :o . To, co funguje u jednoho, tak druhému dělá problémy. A tak to jde pořád dokola. Nejvíce každému dají vlastní zkušenosti a vůbec nejlepší je v tom vašem prostředí naučit se želvu "číst" , odhadnout co vlastně v danou dobu potřebuje. A pak máte v podstatě vyhráno.
Někdy někomu poradím a ono to zafunguje a želva je o.k. Jindy je efekt obrácený a div mě nekamenují :!: Ale to je o tom, že ty želvy osobně neznám a na základě zkušeností pouze spekuluji. Lékař Vám také po emailu ani telefonu neporadí, musí Vás vidět, vyšetřit....a někdy je i přesto v koncích. A o tom to je. Není každá rada nad zlato ;) A stačí tak málo, představit si želvu někde v přírodě a snažit se napodobit chovné podmínky.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Uživatelský avatar
Justýna
Veterán
Příspěvky: 448
Registrován: čtv 09. dub 2015 19:11:19

Re: nastavení hodin v útlumu

Příspěvek od Justýna » pon 27. dub 2015 6:34:37

Já vim a chápu vas. Počkam týden a uvidíme, pokud bude nadále unavená, tak zkusil lehce snížim délku vyhřívání a uvidíme, co to udělá. Když se výhřevná vypne,tak se sbalí a jde opet spat. Pokud bych mela výběh, tak ji dam postupně ven a ono by se to upravilo samo, ale zatím to bohužel nejde. Asi potřebuje odpočívat. Pospava cele dny a pak od pul 7vecer jde spat na misto,kdy vypne vyhrev do tech 10rano

Odpovědět