Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Jak konkrétně snižovat teploty

Ta želva je nějaká divná
Odpovědět
Taiko
Nováček
Příspěvky: 15
Registrován: stř 20. srp 2014 18:50:09

Jak konkrétně snižovat teploty

Příspěvek od Taiko » úte 02. pro 2014 21:56:21

Dobrý den,

máme dvě želvy zelenavé, rok a 4 měsíce staré. Menší měla poprvé příznaky únavy už na jaře (březen, duben) a několik týdnů chrněla, větší je má až teď. V té době se ta menší prostě zahrabala a chrněla a my jsme poprvé řešili, co s ní. Řešením bylo snižování teplot, ale nedopídili jsme se k žádnému konkrétnímu návodu. Výsledkem bylo, že jsme teploty pod výhřevkou postupně snížili na 30-32 stupňů. Jenže se malá vyhrabala a byla zase aktivní, tak jsme teploty postupně zase zvyšovali až na těch 40 pod výhřevkou. Pak už šly želvy pomalu ven (nemáme stálý výběh, tak holt želvy pendlovaly mezi provizorním výběhem na zahradě a terárkem s letními podmínkami). Od té doby byly želvy velmi aktivní, vypadají zdravě, krunýř mají všude pevný, měly chuť k jídlu atd.

Teď se menší želva zase zahrabala a zase chrní (už něco přes týden). Větší želva ji předtím taky pěkně naháněla, kousala do zadních nohou a pořád si chtěla hrát na tatínka (tak se ani nedivím, že se malá raději zahrabala). Začali jsme zase postupně snižovat teploty, jenže pomalu začala být neaktivní i velká. Teď, kdy je pod výhřevkou maximálně zase nějakých 30-32, tam velká tráví skoro celý den (tedy, teďka svítíme asi 6-7 hodin).

A tak bych se chtěl zeptat, jak by vlastně mělo probíhat to snižování teplot ideálně a jestli máme snižovat dál a prostě donutit velkou spát, přestože se ani nezahrabává? Dnes jsme terárko přesunuli do chladnější místnosti, kde jsou denní i noční teploty asi o dva stupně nižší, než bývaly. Přestože jsme nechali výhřevku stejnou jako včera, vnímám to jako další krok ve snižování teplot. Jak máme dál snižovat a v jaké fázi prostě výhřevku přestat zapínat? Přestat dávat želvě žrát? Kdy?

Moje představa je, že bych ještě týden snižoval teploty pod výhřevkou a pak ji prostě vypnul a želvu ignoroval a tedy "zkusil ji donutit spát". Jenomže fakt nevím, jestli je to dobře. A s tím snižováním teplot, je snížení o jeden stupeň každý 1 až 2 dny moc rychle nebo moc pomalu? :-)



Děkuji,
s pozdravem,
Taiko

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2917
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak konkrétně snižovat teploty

Příspěvek od euzelva » úte 02. pro 2014 23:33:51

Každopádně si to představujete jak Hurvínek válku. Chcete vlastně kompletní návod a ten neexistuje :shock: Tak, co s vámi :?: Želvy neznám, vy ano a od toho se vše musí odpíchnout. Na prvním místě je určit zda budou a chcete aby odpočívaly nebo naopak. Na a pak se podle toho zachováte. Která z těchto dvou možností je v případě vašich želv ta správná nevím, ale rozhodně více škody udělá nucení želv do aktivace než naopak. A poslední věc jak snižovat teploty :?: To najdete zde http://euzelva.cz/zimovani-odzimovani-zelvy
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Taiko
Nováček
Příspěvky: 15
Registrován: stř 20. srp 2014 18:50:09

Re: Jak konkrétně snižovat teploty

Příspěvek od Taiko » stř 03. pro 2014 9:40:22

No, nepotřebuji kompletní návod, ale chtěl bych mít konkrétnější představu, jak to dělají jiní. Nicméně, zimovat je ještě nechceme, nemáme k tomu teď ani možnost. Jsme schopní se dostat na nejnižší teploty kolem 15 stupňů a chceme nechat želvy více odpočívat. Zkusím si Váš článek o zimování přečíst ještě jednou.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2917
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak konkrétně snižovat teploty

Příspěvek od euzelva » stř 03. pro 2014 10:09:27

Pokud se rozhodnete pro snižování teplot a tím odpočinek želv, tak se postupně snižují veškeré faktory a to znamená délka denního svícení, teplota pod výhřevnou lampou včetně jeho postupným vypínáním a pokud možno i okolní teplota. To znamená přesun terária do studenějších prostorů. Pokud želvy chtějí odpočívat zareagují stagnací a odpočinkem např. zahrabáním do substrátu, zalezou do domku....V tom případě je vše O.K. a odpočinek je nastolen a zahájen. V 15°C nebudou klasicky hibernovat, ale pouze odpočívat. Takto je můžete nechat cca 2 - 3 měsíce a pouze místo odpočinku udržovat mírně vlhké. ;)
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Odpovědět