Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Málo aktivní želvy po přesunu

Ta želva je nějaká divná
Odpovědět
Střelka
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: úte 07. čer 2022 13:58:43

Málo aktivní želvy po přesunu

Příspěvek od Střelka » čtv 30. čer 2022 16:04:43

Dobrý den,

mám tři želvičky staré tři roky. Jednu hermanku a dvě marginatky. Dosud byly chovány v teráriu a v zimě jim byl zatím dopřán útlumový režim dlouhý cca 2-3 měsíce, kdy se jim nesvítilo a byly v 10-15 stupních (nevytápěný pokoj v rodinném domě).

Letos byly v teráriu do poloviny června, než teploty vystoupaly na teploty obdobné v teráriu. Mezitím jsem jim připravila venkovní výběh s domečkem od jara do podzimu.

Co jsem je přenesla ven, byly cca tři až čtyři dny venku stabilnější teploty, ale pak to začalo lítat nahoru a dolů včetně dešťů. Co jsou venku, tak vylezou ven se akorát nažrat nebo jen před domeček se nahřát, když svítí sluníčko. Jinak jsou stále zalezlé. Hermanka je aktivnější a občas si výběh při lepším počasí proběhne, ale marginatky o to zájem nejeví.

Obávám se, že nemají takový přísun vody jako dřív, protože si zalézají na podlážku v domku (1/2 plochy podlahy je ze dřeva, polovina je vlhčená půda s pískem). Občas je dávám do misky s vodou, kde se smočí a napijí (dvě to umí). Z misky však rychle utíkají a běží zpět do domku.

Je toto chování po přesunu normální? A pokud se jejich aktivita o prázdninách nezlepší, měly by se vůbec zimovat?

Moc děkuji za rady. Jsem začátečník a jsem vděčná za každou radu zkušeného chovatele.
Jana

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Málo aktivní želvy po přesunu

Příspěvek od Mirek » pát 01. črc 2022 0:15:13

Po přesunu terákových želv obvykle dochází venku k útlumu. Příjem vody není třeba řešit, želva nemusí pít každý den. Co se zimování týče, tak je to komplikovanější. Je pravda, že zimování želv, které byly dlouhodobě v útlumu, není to pravé. Na druhou stranu u terárkových želv se dostáváte do bludného kruhu (protože po přesunu bude útlum vždy - záleží jen na podmínkách daného roku, jak dlouho bude). Osobně tedy doporučuji začít zimovat postupně. Např. začít 2 měsíci, želvy pak probudit a dát do terária. A každou sezónu pak prodlužovat.

Střelka
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: úte 07. čer 2022 13:58:43

Re: Málo aktivní želvy po přesunu

Příspěvek od Střelka » úte 26. črc 2022 20:10:08

Děkuji za radu.
Co se týká probuzení po dvou měsících, to asi není problém. Já je však už nechtěla vracet do terária. Myslela jsem, že je na jaře dám zase rovnou ven. Z terária už vyrůstají. Bojím se, aby mi po přesunu ven zase nestavkovaly.

Odpovědět