Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Želva nežere,spí a má rýmu.

Ta želva je nějaká divná
Odpovědět
jaxy6
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: ned 29. srp 2021 16:55:52

Želva nežere,spí a má rýmu.

Příspěvek od jaxy6 » ned 29. srp 2021 17:04:57

Dobrý den,

před týdnem jsem dostal želvu stepní darem. Jsem úplný nováček a něco málo jsem si o chovu už přečetl. Želvě jsou cca 2-3 roky, nezimovaná. Udělali jsme ji terárko cca 60x30cm. Není to ideál ale víc místa bohužel momentálně není.
Screenshot_2.jpg
Pod lampou s UVB/UVA zářením je cca 32°C. v chladné zoně cca 22-23cm. Želva permanentně spí a má rýmu. nežere nepije. pohybuje se minimálně, většinou je pod lampou nebo vedle lampy.

Nevím co teď momentálně sní. Vhodné podmínky jsem snad splnil. Na fóru jsem četl, že na 99% přejde rýma sama. Rád bych jí vykoupal, ať se napije. Bohužel furt spí a četl jsem že se želva má koupat pouze když je aktivní = nespí.

Děkuji za jakoukoliv radu.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Želva nežere,spí a má rýmu.

Příspěvek od Mirek » ned 29. srp 2021 19:45:03

Želva má tento stav tedy již od předchozího majitele. V tuto chvíli můžete zkusit nastavit vhodné podmínky (teploty, denní osvětlení, vlhkost...) a vyčkat, zdali se stav nezačne upravovat. Koupat můžete, zkusit lze i koupel ve výluhu z heřmánku. K jídlu můžete zkusit nabízet atraktivní krmivo (sladké ovoce). Pokud nezabere, tak je na místě konzultace s veterinárním lékařem specializovaným na plazy, alespoň kvůli podpůrné terapii (asistované krmení a rehydratace).

jaxy6
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: ned 29. srp 2021 16:55:52

Re: Želva nežere,spí a má rýmu.

Příspěvek od jaxy6 » ned 29. srp 2021 20:32:53

Děkuji za info, ale kdy mám koupat, když želva neustále spí ?

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Želva nežere,spí a má rýmu.

Příspěvek od Mirek » pon 30. srp 2021 19:49:42

To záleží. Pokud se želva při manipulaci probere, tak jí můžete dát vykoupat ("násilím" proberete, jinak to bohužel nejde). Pokud želva na manipulaci nereaguje (nebo reaguje jen málo), je tedy silně apatická, tak rovnou veterinář.

jaxy6
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: ned 29. srp 2021 16:55:52

Re: Želva nežere,spí a má rýmu.

Příspěvek od jaxy6 » úte 31. srp 2021 9:40:07

při manipulaci se většinou probere. želvu budu tedy pravidelně vážit, za posledníí tři dny šla váha dolů o cca 2-3g. Stále nic nežere, bohužel se ani nenapila. Hledám v okolí veterinu. Nechám také zkontrolovat trus, zda nemá parazity.

Ještě bych se chtěl zeptat, zda je na terárku něco špatně? Je v plánu větši ( 100x60x40 ) ale to až bude místo. ( cca dva měsíce ) Osvětlení je Solar 80W UVB/UVA záření. Časem dodám i LED světla na normální svícení ( momentálně vyrábím ). Podklad je rašelina smíchaná s pískem + kameny/oblázky kolem bazénku. Pod světlem cca 32-33 °C - v chladné části 21-22 °C. Každý večer rosím.

Děkuji

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Želva nežere,spí a má rýmu.

Příspěvek od Mirek » stř 01. zář 2021 19:35:32

Ideální to není, určitě bych doporučil větší prostor. U LEDek si dejte pozor na emisní spektrum, některé LED pásky mohou obsahovat nadbytek modré barvy (resp. emitují výrazně v oblasti spektra odpovídající modré barvě). Substrát bych pro tento druh viděl lépe hlínu s pískem, nicméně dočasně lze i kombinace rašeliny a písku. Pod světlem pak může být teplota vyšší (ke 40 °C). Kompletní podmínky a uspořádaní terária naleznete tady na stránkách. Tak či tak, pokud se nebude zdravotní stav zlepšovat, tak je to jednoznačně na veterináře.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Želva nežere,spí a má rýmu.

Příspěvek od euzelva » pon 13. zář 2021 17:45:13

Pouze dodám, to se u želv hlavně importovaných stává dost často. Jak radí Mirek, navázat na chov a vyčkat co bude. Bohužel u těchto želv je opravdu velká selekce, ale nechci Vás zbytečně strašit.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

jaxy6
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: ned 29. srp 2021 16:55:52

Re: Želva nežere,spí a má rýmu.

Příspěvek od jaxy6 » čtv 16. zář 2021 23:16:35

Tak bohužel, na rady jsme šli k veterináři. Byl to herpesvir. Dostali jsme antibiotika. Želvička bohužel po týdnu umřela. Byl to pravděpodobně import a želvička to v sobě už měla. Vlivem stresu se jí to rozjelo. :(

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Želva nežere,spí a má rýmu.

Příspěvek od euzelva » pát 17. zář 2021 5:48:02

Přesně to jsem si myslel, bohužel. U importovaných želv velký problém, to neznamená že to nemůže mít i jiná želva, škoda.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Želva nežere,spí a má rýmu.

Příspěvek od Mirek » pát 17. zář 2021 10:52:08

To mě mrzí, želví herpesvirus (TeHV) je trojský kůň, stepky jsou bohužel nejčastěji postižené (importy). Prognóza je bohužel nejistá i při systémové léčbě a podpůrné terapii. I v případě, že se léčba podaří, tak virus stále v organismu setrvává v latentním stádiu a při oslabení (stresem, nemocí, zimováním...) se rozjede znovu.

jaxy6
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: ned 29. srp 2021 16:55:52

Re: Želva nežere,spí a má rýmu.

Příspěvek od jaxy6 » pát 17. zář 2021 13:37:29

Nicméně se nám se ženou želvičky tak zalíbily, že jsme si hned na to koupily dvě malé ( 2 měsíční ) želvy zelenavé :)

Terárko jsem samozřejmě celé vydezinfikoval a umyl. Substrát vyměnil.
Snímek obrazovky 2021-09-17 132535.jpg
Pod lampou je cca 40°C. Nevím zda je to dobře, ale neustále jsou zahrabané viz foto níže. ( většinou se nabaští, a mazaj zpět ke světlu se zahrabat do hoblin/hlíny)
Snímek obrazovky 2021-09-17 132836.jpg
Má otázka zní:
1)zda je terárko momentálně dostačující. Hobliny mám z důvodu toho, že je předchozí chovatel vních měl.
2)Zda je normální, že se takhle želvičky zahrabávají i přes den.
3)Momentálně každý večer vše pořádně pokropím a navlhčím. Je to takhle dostačující ?
4)Když jsou želvy zahrabané, mám i nadále svítit výhřevnou/uvb žárovkou , nebo když spí, tak jí vypínat? + mám ještě LED světlo REPTI 30 DIOD. To taky nechat svítit, nebo vypínat?


Děkuji za odpovědi.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Želva nežere,spí a má rýmu.

Příspěvek od Mirek » pát 17. zář 2021 15:04:01

1) Provizorně ano, ale dívejte se po větším. Nejde ani tak o prostor, toho mláďata až tolik nepotřebují, ale o gradient teplotních zón - na malém prostoru se špatně udržuje,

2) ano, takto malé želvy žijí převážně skrytě,

3) správně navlhčený substrát je takový, ze kterého po zmáčknutí v dlani vyteče trocha vody,

4) ano, svítit ve standardním cyklu.

Odpovědět