Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Neaktivní želvy vroubené

Ta želva je nějaká divná
Odpovědět
Vojta S
Pokročilý
Příspěvky: 47
Registrován: pát 20. úno 2015 16:44:01

Neaktivní želvy vroubené

Příspěvek od Vojta S » ned 14. bře 2021 14:53:11

Dobrý den, mám dvě samičky želv vroubených, staré cca 5 let. Mám je od jejich útlého věku několika týdnů. Obě vypadají zdravě, vylučování, hmotnost, růst, není problém.
Ovšem asi poslední rok je jejich aktivita v teráriu omezená na spaní pod výhřevnou žárovkou a po probuzení pomalé sunutí se k misce s jídlem. S jejich jezením problémy nejsou, jen často nechávají zbytky (což je nejspíš vina velkého množství potravy najednou). Vyndám-li je z terária, běhají po pokoji a snaží se najít úkryt, což mi přijde jako vcelku logické a přírodou dané chování.
Napadlo mě, že by jejich neaktivita mohla souviset s velikostí terária (80x40x40), s teplotami (pod žárovkou cca32°, v chladné části 23-25, vlhkost mezi 50-70%), se substrátem (před rokem jsem přešel z lignocelu s pískem na písek s kamínky), nebo s tím, že jsem je zatím nezimoval a zimování by jim prospělo.
Předem děkuji za rady a názory! :)

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Neaktivní želvy vroubené

Příspěvek od Mirek » sob 20. bře 2021 15:18:07

Těch faktorů může být mnoho, včetně zmiňované absence zimování. Dále to potom mohou být chyby v podmínkách (nedostatečné osvětlení, suboptimální teploty...). Bohužel želvy ani podmínky podrobně neznám, takže se těžko usuzuje na některou příčinu.

Vojta S
Pokročilý
Příspěvky: 47
Registrován: pát 20. úno 2015 16:44:01

Re: Neaktivní želvy vroubené

Příspěvek od Vojta S » ned 21. bře 2021 0:36:40

Svícení se snažím regulovat dle roku. Například teď svítím od cca 8:30 ráno do 17:00 večer. Pokusím se si s tím ještě pohrát a uvidím, zda budou nějak reagovat. Stejně tak zkusím přejít zpátky na lignocel s pískem a pokud ani to nepomůže, budu zimovat. Děkuji :)

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Neaktivní želvy vroubené

Příspěvek od euzelva » ned 21. bře 2021 10:41:09

Možná bude zakopaný pes v teplotách. Ono v bytě se těžko reguluje průměrná denní teplota. Viděl bych to na potřebu si odpočinout, pokud to takto děláte 5 let, želvy to unaví. Přece jen v přírodě zimují. Velikost terária je od velikosti želv, sám jistě vidíte, zda to je ještě únosné a nebo to chce změnu.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Vojta S
Pokročilý
Příspěvky: 47
Registrován: pát 20. úno 2015 16:44:01

Re: Neaktivní želvy vroubené

Příspěvek od Vojta S » ned 21. bře 2021 11:47:10

Obě želvy mají cca 13cm na délku, ale rád bych jim právě dopřál něco prostornějšího, než terárko uvedené výše. Děkuji Vám za rady, s teplotami ještě zkusím experimentovat a na podzim začnu želvičky připravovat na zimování. Věřím, že se jejich spokojenost jen zvýší :)

Odpovědět