Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Nechce sa mi vyprázdniť

Ta želva je nějaká divná
Odpovědět
Alex2
Nováček
Příspěvky: 9
Registrován: stř 19. pro 2018 22:54:30

Nechce sa mi vyprázdniť

Příspěvek od Alex2 » pon 07. pro 2020 20:27:08

Dobrý deň , prosím o radu. Moja korytnačka papa ale nechce sa vyprázdniť, svietim jej , kupem ju ale ona nič. Strašne sa bojím že umrie, je apaticka , jedno oko sa jej ťažšie otvára keď spí, celý deň len spí pod lampou . No 5 dní sa nevyprazdnila a pritom papa. Prosím o radu.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Nechce sa mi vyprázdniť

Příspěvek od Mirek » pon 07. pro 2020 23:56:35

Určitě by to chtělo fotky chovného prostoru, želvy a popis chovných podmínek. Pokud želva přijímá potravu, tak nemyslím, že by měla mít závažný zdravotní problém, ačkoliv určitě to z takového popisu nedokážu posoudit. Vyprazdňování není u želv denní záležitostí, navíc jsou koprofágní, takže se vyprázdnit mohla, akorát jste nenašel trus. Nicméně znovu dodávám - podle popisu není něco v pořádku (tipuji v chovných podmínkách nebo se želvou), popište tedy chovné podmínky.

Alex2
Nováček
Příspěvky: 9
Registrován: stř 19. pro 2018 22:54:30

Re: Nechce sa mi vyprázdniť

Příspěvek od Alex2 » úte 08. pro 2020 10:39:00

Dobry deň , ďakujem za odpoved .
Je to 8 ročná suchozemská korytnačka, testudo . Nastavila som jej jarné podmienky - nesvietila som , mala chladnejšie , prítmie - spala . Zobudila sa , bola aktívna , tak som začala svietiť , kŕmiť , presunula do teplejšieho miestnosti . Najchladnejšieho miesto má izbovú teplotu , pod lampo som nemerala. Problém je v tom , že je apaticka , jesť chce čosi ale nedokáže sa asi 5 dni vyprázdniť . Stále spi pod lampou a to nie je u nej zvykom - býva až prehnane aktívna , posledné 3 dni nič - len spi a vyhrieva sa , ale vôbec neciká ani nijak inak sa nevyprázdňuje . Nakoľko sa bojím , že sa nevyprazdnuje , tak s ňou veľa manipulujem . Nepomáha ani teplý ani vlažný kúpeľ . Zase by som jej nastavila jarné podmienky , no bojím sa že keďže sa nechce vyprázdniť , tak by jej to mohlo uškodiť . Terorizmu som prehľadala , nie je tam nič .

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Nechce sa mi vyprázdniť

Příspěvek od Mirek » úte 08. pro 2020 12:47:06

Určitě by to chtělo podrobnější popis podmínek (teploty pod lampou, doby svícení, kdy a jaké změny ve svícení byly atd.). Obecně problémy s apatií, vynecháme-li zdravotní problémy, bývají způsobeny nízkými nebo naopak vysokými teplotami (typicky nezimované želvy chované v teráriu při stálých podmínkách). To vyprazdňování není úplně signifikantní (úplně klidně želvy mohou několik dní nevylučovat, zvlášť pokud je z důvodu suboptimálních podmínek utlumený metabolismus). Močení nelze za signifikantní považovat v žádném případě. Jarní podmínky jsou co konkrétně?

Alex2
Nováček
Příspěvky: 9
Registrován: stř 19. pro 2018 22:54:30

Re: Nechce sa mi vyprázdniť

Příspěvek od Alex2 » úte 08. pro 2020 23:00:25

Chladnejšia a tmavšia miestnosť- tam spala , potom sa zobudila. Nechala som ju spať, lebo som tu čítala, že ak začne byť "unavená " treba to urobiť.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Nechce sa mi vyprázdniť

Příspěvek od Mirek » úte 08. pro 2020 23:38:14

Obecně řečeno ano, sice je to na delší diskuzi, ale obecně "unavené" želvy je možné (resp. je to jediná možnost v dané situaci) nechat odpočívat. Jak dlouho to trvalo, jaké teploty? Po přesunu do terária jsou nastavené jaké teploty? (stále chybí údaj o teplotě pod výhřevem). Želva byla pak aktivní, nebo je neaktivní celou dobu?

Alex2
Nováček
Příspěvky: 9
Registrován: stř 19. pro 2018 22:54:30

Re: Nechce sa mi vyprázdniť

Příspěvek od Alex2 » stř 09. pro 2020 11:18:47

Bola v miestnosti kde bolo 16 C , premiestnená do teraria , kde chladná časť má 20 C , pod vyhrevnou cca 38 C. Ležala iba pod vyhrevnou a tam spala , nejako sa nepresuvala . Preto mám pocit , podľa toho čo čítam , že keď je taká unavená , tak treba prestať svietiť , nech spi , zimovat už druhu zimu nechce , pritom bola v rovnakých podmienkach vo výbehu ako ostatne zimujuce , ale pre istotu ju nenútim , aby som jej viac neublížila ako pomohla . Mám ju od pána , ktorý ju mal od malička avšak nezmiloval ju vôbec , kupena pred dvoma rokmi , mal ju iba v terariu , nie vonku . Ja ju mám od jari do jesene vonku .minuly rok bola na tom tak isto- apatia , únava -tak som ju tiež nechala oddýchnuť , potom sa zobudila okolo Vianoc a fungovala normálne . Keď ju chcem zazimovať tak to odmieta , kým ostatne spia ona im doslova lezie po pancieroch a je hyperaktivna .

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Nechce sa mi vyprázdniť

Příspěvek od Mirek » stř 09. pro 2020 12:40:02

Zkusil bych zvýšit teplotu v chladné části, 20 °C je málo - želvy se pak pohybují v teplotně komfortní zóně, což je v blízkosti lampy. Pokud přijímá krmivo, nemyslím si, že by měla být apatie způsobena "odpočinkem". Příští rok bych normálně zkusil zimovat - hibernace nezáleží na želvě, ale na podmínkách (želva nemá na výběr a v optimálních teplotách je organismus utlumen tak, že výrazná aktivita není fyziologicky možná). Takže tak jako u ostatních by počkal, až se zazimuje a pak přenést do zimoviště (na konci listopadu zpravidla).

Alex2
Nováček
Příspěvky: 9
Registrován: stř 19. pro 2018 22:54:30

Re: Nechce sa mi vyprázdniť

Příspěvek od Alex2 » stř 09. pro 2020 13:36:49

Ďakujem veľmi pekne za radu . Rozhodne jej upravím teploty . Pekný deň .

Odpovědět