Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Zahrabana zelva stepni

Ta želva je nějaká divná
Odpovědět
Terezarudisova
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: úte 21. črc 2020 8:17:01

Zahrabana zelva stepni

Příspěvek od Terezarudisova » úte 21. črc 2020 9:00:06

Dobry den, mame malinkou zelvu stepni a v poslednich dvou tydnech je v podstate jen zahrabana v terarku. Kdyz k nam prisla byla krasne ziva, lezla po terarku a zdalo se, ze se ji dobre dari. V poslednich cca dnech je v podstate jen zahrabana. Vyleza denne, ale vetsinou jen na jidlo, nekdy se trosku vyhreje pod lampou, ale pak zase sup do domecku. Vyhrabala si pod domeckem v substratu diru do ktere vzdy zahrabe tak, ze ji ani videt neni. Kdyz vyleze nevypada, ze by ji neco chybelo, jen je jakoby unavenejsi. Teploty ma presne podle navodu 35 presne pod lampou a v nejchladnejsi casti 25 nekdy 26 stupnu. Vlhkost 50 procent. Ji pekne. Nevim, jestli se jedna o nejakou formu odpocinku, nebo jestli ji nemuze neco vadit. Poradite prosim? Mam neco zmenit? Dekuji

Sid
Nováček
Příspěvky: 1
Registrován: úte 21. črc 2020 9:11:28

Re: Zahrabana zelva stepni

Příspěvek od Sid » úte 21. črc 2020 9:26:25

Dobrý den. Mám podobný problém. Mládě T. horsfieldii je apatické. Nežere ani nepije ani pod lampu nechodí. Jen pořád spí v rohu teraria zahrabaná do sena. Při koupi se jevila zdravě. Byla aktivní, krunýř, oči i zobák v pořádku. Dnes jsou to už 3 dny a mám obavu, že uhyne. Nějaká rada prosím ?

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Zahrabana zelva stepni

Příspěvek od Mirek » úte 21. črc 2020 12:40:22

Terezarudisova píše:
úte 21. črc 2020 9:00:06
Dobry den, mame malinkou zelvu stepni a v poslednich dvou tydnech je v podstate jen zahrabana v terarku. Kdyz k nam prisla byla krasne ziva, lezla po terarku a zdalo se, ze se ji dobre dari. V poslednich cca dnech je v podstate jen zahrabana. Vyleza denne, ale vetsinou jen na jidlo, nekdy se trosku vyhreje pod lampou, ale pak zase sup do domecku. Vyhrabala si pod domeckem v substratu diru do ktere vzdy zahrabe tak, ze ji ani videt neni. Kdyz vyleze nevypada, ze by ji neco chybelo, jen je jakoby unavenejsi. Teploty ma presne podle navodu 35 presne pod lampou a v nejchladnejsi casti 25 nekdy 26 stupnu. Vlhkost 50 procent. Ji pekne. Nevim, jestli se jedna o nejakou formu odpocinku, nebo jestli ji nemuze neco vadit. Poradite prosim? Mam neco zmenit? Dekuji
Obrátil bych se v takovém případě na původního majitele, který bude mít s chovem stejně starých želv větší zkušenosti. Pokud jste podmínky nastavila přesně podle toho, co vám při koupi želvy sdělil původní majitel, tak špatně nastavené podmínky bych vyloučil. Pravdou je, že želvy stepní jsou méně aktivní než evropské druhy a i ve venkovním výběhu v tuto dobu estivují. Pokud by původní chovatel neurčil jinak, tak bych želvu nechal tak a jen ji sledoval.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Zahrabana zelva stepni

Příspěvek od Mirek » úte 21. črc 2020 12:44:06

Sid píše:
úte 21. črc 2020 9:26:25
Dobrý den. Mám podobný problém. Mládě T. horsfieldii je apatické. Nežere ani nepije ani pod lampu nechodí. Jen pořád spí v rohu teraria zahrabaná do sena. Při koupi se jevila zdravě. Byla aktivní, krunýř, oči i zobák v pořádku. Dnes jsou to už 3 dny a mám obavu, že uhyne. Nějaká rada prosím ?
Rada zde bude asi obdobná. Jednoznačně se obraťte na původního chovatele. Takto náhlá apatie po koupi může znamenat jinak nastavené podmínky, než na které byla želva zvyklá. Pokud nemáte podmínky nastavené podle chovatelova doporučení, tak je přenastavte. Další možností je zvykání na nové prostředí, kdy želva nemusí vůbec nějakou dobu komunikovat s okolím. U malých želv je ale obezřetnost na místě. Další možností je nemoc, což je krajní případ, ale bohužel s tím byste už nic moc u malé želvy neudělal.

Terezarudisova
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: úte 21. črc 2020 8:17:01

Re: Zahrabana zelva stepni

Příspěvek od Terezarudisova » úte 21. črc 2020 13:53:06

Dobry den, dekuji za odpoved. Zelvicku mame od pana Junka, stejne jako terarium. Snazila jsem se pri nastaveni dodrzet co nejlepe doporuceny manual pana Junka. Akorat mame otevrena dvirka terarka. Kdyz je zavru, vzroste o hodne vlhkost i teplota. Kdyz jsou otevrene, vse sedi podle manualu. Nemuze to zelvicce vadit? Mame obecne teply byt, tak jsem tim chtela zabranit prehrati. Je ale mozne, ze ma v terarku vetsi hluk - mame dve male deti a terarko na celkem rusnem miste. Nekdy to i vypada, jako by se pred nami schovavala. Jak nas uvidi / uslysi, hned zajede do diry. Driv to ale nedelala. Posledne kdyz jsme ji koupali, tak se ji to vubec nelibilo, tak nevim, jestli to opakovat, nebo jestli ji nechat, at si kdyztak sama vleze do bazenku v terarku. Koupali jsme jednou tydne ve vode - teplota 26stupnu. Kazdy vecer mlzime substrat, a s otevrenymi dvirky se nam dari vlhkost drzet u 50ptocent. Jak dlouho muze takovy letni odpocine trvat? A poradide prosim, jak to pak je se zimnim odpocinkem, kdyz si netroufam zimovat? Snazim se zjistit na netu co nejvic informaci, ale nekdy je jich tolik, ze jsem z toho trosku zmatena :) predem dekuji za rady.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Zahrabana zelva stepni

Příspěvek od Mirek » úte 21. črc 2020 16:22:41

Je možné, že určitou roli hraje i nové prostředí, ale neřekl bych, že by otevřená dvířka nějak vadila. Pokud se terárium přehřívá, tak zvažte slabší osvětlení. Zatím to sice není aktuální, ale pokud náhodou budou v následujících měsících venku tropické teploty, tak už nemusí větrání dvířky postačovat. Pokud se jedná o chov v teráriu a (ne)zimování, tak jste si patrně pořídili nejméně vhodný druh. Nejideálnější je pro želvu stepní venkovní výběh se zimováním (některými autory dokonce považováno za jediný možný způsob chovu tohoto druhu). Estivace přirozeně může trvat měsíce, želva víceméně odpočívá někde zahrabaná.

Terezarudisova
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: úte 21. črc 2020 8:17:01

Re: Zahrabana zelva stepni

Příspěvek od Terezarudisova » úte 21. črc 2020 19:55:27

Rozumim. Mate pravdu, takto jsem to i na internetu cetla. Vybeh pro zelvu mam pripraveny, ale pan Junek doporucil jeste letos ji ven nedavat. Zkusila jsem to, ale asi jsem ji dost nepripravila na zmenu, zelvicka na to nereagovala moc dobre. Zpanikaría jsem a vratila ji do terarka, coz asi byla dalsi chyba :shock: Tak jsem psala sos panu Junkovi a ten mi poradil ze letos bude jistejsi, kdyz zustane v terarku a kdyz ji jeste letos zimovat nebudeme. Ja si na to zatim taky moc netroufam. Teprve sbiram informace. Ale do budoucna ma vybeh pripraveny a pristi rok uz bych ji tam chtela dat na cele leto a zkusit zimovat. Letos ale mam obavu, ze ji na zimovani nezvladnu pripravit. Myslite, ze to tak lze udelat?

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Zahrabana zelva stepni

Příspěvek od Mirek » úte 21. črc 2020 20:55:39

Jo tak to už jsme asi doma. Myslel jsem, že chcete mít želvu trvale doma, proto jsem na to upozorňoval. Pokud máte připravený výběh, tak v pořádku. Přesun bude jistější příští rok, letos to léto nestojí za nic. Nynější chování lze vysvětlit náhlými výkyvy v teplotách - přesun ven a záhy dovnitř. Nechte tedy želvu tak, ať si zvyká.

Terezarudisova
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: úte 21. črc 2020 8:17:01

Re: Zahrabana zelva stepni

Příspěvek od Terezarudisova » stř 22. črc 2020 8:44:56

Ano, pristi rok uz bude zelvicka venku. Dekuji moc za radu. Nic tedy menit nebudu (mozna jen zkusim tu slabsi vyhrevnou zarovku, jak radite, aby mohla mit zavrena dvirka) a snad bude vse v poradku:) Jeste se preci jen zeptam, jak byste pak postupoval v zime? Jak bych ji mela nahradit to nezimovani? Dekuji

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Zahrabana zelva stepni

Příspěvek od Mirek » stř 22. črc 2020 12:18:20

Pochopitelně nelze celou dobru držet stejné podmínky, takže na podzim bych poupravil svícení - zkrátit dobu osvitu a celkové teploty. Pokud bude želva aktivní, tak není potřeba nic měnit. Na jaře příštího roku, až budete želvu dávat ven, předchází přenosu příprava - snižování teplot a doby osvětlení tak, aby byl skok teplot co nejnižší.

Terezarudisova
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: úte 21. črc 2020 8:17:01

Re: Zahrabana zelva stepni

Příspěvek od Terezarudisova » čtv 23. črc 2020 9:05:08

Dekuji moc za informace a rady! :)

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahrabana zelva stepni

Příspěvek od euzelva » sob 25. črc 2020 8:09:16

Tyto želvy jsou mláďata a tráví žloutkový vak, takže nepotřebují jíst ani pít. Chování želvy je naprosto ukázkové pro toto období a v podstatě se neliší od chová jiných malých želv. Zachovat chovné podmínky a čekat až ji dojdou zásoby a bude aktivnější. Ale mějte na paměti, že jde o plaza a ten nepotřebuje pít ani jíst klidně několik měsíců, takže pár dní pro něho není žádná hladovka ;)
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Odpovědět