Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

želva se zahrabala ve venkovním výběhu a nevylézá

Ta želva je nějaká divná
Odpovědět
Michaela Pařízková
Nováček
Příspěvky: 1
Registrován: pon 29. čer 2020 11:28:14

želva se zahrabala ve venkovním výběhu a nevylézá

Příspěvek od Michaela Pařízková » pon 29. čer 2020 14:00:23

Mám 7 let želvu zelenavou, dosud úspěšně střídala v zimě terárium, v létě venkovní výběh na zahradě.Nezimovala jsem ji.
Letos jsem ji jako obvykle v dubnu přendala do venkovního výběhu, bez problému. Asi před 14 dny se zahrabala hluboko pod zem doprostřed výběhu a nevylézá. Nevím, zda ji mám vyhrabat a pokusit se "nastartovat" nebo čekat, co bude. Jestli třeba nedohání nedostatek zimního spánku. Má někdo podobnou zkušenost? Díky. M.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: želva se zahrabala ve venkovním výběhu a nevylézá

Příspěvek od Mirek » pon 29. čer 2020 14:48:40

Na terárkové želvy je duben ještě moc brzy, obvykle se přenáší až v půlce května, letos byl vhodný termín kvůli nepřízni počasí ještě o dva týdny později. Želva teď stagnuje nejspíše právě kvůli počasí, protože letos je to jak na horské dráze. Nijak bych se nepokoušel ji rozjíždět, čekal bych, až bude pěkně.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: želva se zahrabala ve venkovním výběhu a nevylézá

Příspěvek od euzelva » úte 07. črc 2020 20:27:57

Protože nezimovala má to otočené a teď bude spát. Takže nechat ji zahrabanou :!:
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Liborcha
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: sob 03. čer 2023 0:22:36

Re: želva se zahrabala ve venkovním výběhu a nevylézá

Příspěvek od Liborcha » sob 03. čer 2023 9:34:05

Zdravím chovatele želv, letos mám podobný problém.
Mám dvě želvy zelenavé stáří 4 roky . Před 4 dny jsem je dal ven a od té doby jedna zahrabaná druhá v domečku. Ten den jenom obešli výběh a do 2h se schovaly. Normálně bych je nechal , ale je docela slunečno, tak mám přez výběh dát jen nějaké stínění a nechat je až vylezou . V teráriu byl aktivní.
IMG_20230603_092157.jpg

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: želva se zahrabala ve venkovním výběhu a nevylézá

Příspěvek od euzelva » sob 03. čer 2023 14:47:04

Po přechodu z terária ven, je toto chování naprosto přirození. Pokud mají dostatečný úkryt o nic se nestarejte a nechte je odpočinout.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Liborcha
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: sob 03. čer 2023 0:22:36

Re: želva se zahrabala ve venkovním výběhu a nevylézá

Příspěvek od Liborcha » sob 03. čer 2023 15:09:12

Děkuji za odpověď, ta v té hlíně se zahrabala dnes ještě o 5cm hlouběji asi ji to slunko vadilo , tak jsem výběh celí zakryl.
Mám je rosit a nějak hlídat, vylezou sami?
Děkuji

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: želva se zahrabala ve venkovním výběhu a nevylézá

Příspěvek od euzelva » ned 04. čer 2023 11:19:29

vylezou sami, hlídat nemusíte, pouze bych místo zahrabání udržoval mírně vlhké.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

JanaJ
Nováček
Příspěvky: 8
Registrován: úte 17. kvě 2022 21:39:39

Re: želva se zahrabala ve venkovním výběhu a nevylézá

Příspěvek od JanaJ » pát 07. črc 2023 15:01:27

Dobrý den,
máme stejný problém, 5-ti letý samec želvy vroubené. Ven šel letos přesně podle pokynu pana Junka, první den prozkoumal výběh a od té doby je zalezlý v zaizolované boudě. Hlínu občas kontroluji, aby byla vlhká. Chápu, že to má otočené, protože doteď jsme ho nezimovali. Chtěli jsme vloni, ale v podstatě to bylo stejné jako letos, ale dali jsme ho tehdy do výběhu moc brzy a tak jsme předpokládali (i dle rady zde ve fóru), že jsme to moc urychlili a proto není aktivní. Jenže nezačal být aktivní ani přes celé léto a vlastně jen ubýval na váze, takže místo zimování, které by bylo riskantní, šel na podzim bydlet opět domů do terárka a v zimě měl léto. Bojím se, aby to letos nebylo stejné.

Zajímá mne, zda je nějaký způsob, jak mu rytmus vrátit do normálu, aby se to neopakovalo pořád dokola... Váží přes 1kg a přece jen terárko už pro něj není nejpohodlnější... Když s ním půjdu k veterináři, dá mu něco na povzbuzení, ale nezdá se mi, že je to nejvhodnější řešení... Případně ho nechat odpočinout po nějakou dobu a když dále nebude aktivní, tak ho potom zkusit něčím povzbudit? Jde mi o to, aby měl dostatek času se připravit na zimování...

Moc děkuji za případné rady.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: želva se zahrabala ve venkovním výběhu a nevylézá

Příspěvek od euzelva » sob 08. črc 2023 8:16:24

Želva prostě díky teplotám které jdou po přesunu dolů odpočívá a má to jak jste správně určili otočené. Zpět to můžete dostat pouze postupným zimováním po celou zimu. To znamená v létě by želva musela být v teráriu a ven až na podzim a navázat zimováním.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

JanaJ
Nováček
Příspěvky: 8
Registrován: úte 17. kvě 2022 21:39:39

Re: želva se zahrabala ve venkovním výběhu a nevylézá

Příspěvek od JanaJ » pon 10. črc 2023 11:12:26

Moc děkuji za odpověď. Tohle ale můžeme začít praktikovat asi až příští rok, že? Teď ji vracet zpět do terária a dát ven na podzim asi ne... Znamená to tedy další zimu a potom i léto v teráriu... No - co se dá dělat, bude se muset uskromnit...:)

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: želva se zahrabala ve venkovním výběhu a nevylézá

Příspěvek od euzelva » čtv 13. črc 2023 10:05:23

Asi ano, pokud by výrazně ožila ve venkovním výběhu, tak bych to zkusil ještě letos. To uvidíte
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Odpovědět