Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Extrémně odlišné chování a růst dvou stejně starých želv

Ta želva je nějaká divná
Odpovědět
marekberan
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: ned 21. čer 2020 16:57:51

Extrémně odlišné chování a růst dvou stejně starých želv

Příspěvek od marekberan » ned 21. čer 2020 17:18:32

Dobrý den,
stali jsme se od letošních Vánoc vlastníky dvou želviček ostruhatých. Údajně by jedna měla být kluk a jedna holka. Nevím jestli to jde již poznat - přikládám foto. Nicméně můj dotaz směřuje k jejich odlišnému chování a i odlišnému růstu. Když jsme je dostali, byly obě 2 stejně velké. Nyní, jak můžete vidět, ta jedna druhou začíná vcelku znatelně přerůstat a to i váhově, zatímco ta druhá je pořád celý půl rok +- stejně malinká. A stejně tak je odlišné i jejich chování. Jedna, ta větší je mnohem více aktivnější (podle různých článků zde, bych právě tu tipoval na toho samce), neustále leze, žere, vše demoluje a domáhá se vypouštění ven z akvárka. A ta druhá malinká se pořád jenom povaluje pod lampami, nic moc nezkoumá, jednou max dvakrát denně si zajde k jídlu a ani u něj nestráví moc času a jde zase zpět pod lampy se vyhřívat. Jedině když jí nabídneme (místní) granulky, nebo příležitostně jablko, to ožije hned.
Ještě pro upřesnění problému dodám, že mi přijde, že ta velká začala malou utiskovat a dovolovat si na ní. Dříve jsem výjimečně viděl, jak se jí pokouší třeba kousat do hlavy, nebo když se pustí do nějakého jídla ihned za ní doslova naběhne a musí to jíst také, když se někam hne tak leze za ní a dohlíží, co bude dělat. Takže mi přijde, jak kdyby ta malá se vyvalovala pořád pod lampami na kameni, protože jí ta větší ani nic jiného nepovolí, aniž by hned nebyla u ní a nekontrolovala jí.
Budu moc rád za jakékoliv vaše postřehy či rady.. Děkuji a želvám zdar, Marek
IMG_20200508_191120.jpg
- tady focené na začátku května
IMG_20200621_164906.jpg
- tady focené dnes

PS. přidávám i fotky akvárka, dnes je trochu upravené než na fotce, ale všechny teploty apod nastaveny a zařízené podle návodů na těchto stránkách. Snažili jsme se nic nezanedbat...
IMG_20200401_115344.jpg

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Extrémně odlišné chování a růst dvou stejně starých želv

Příspěvek od Mirek » ned 21. čer 2020 20:56:03

Sulcaty nechovám, takže moje rady budou asi jen obecné. Pokud se jedná o pohlaví, tak se to odvíjí od velikosti. Pokud jsou to loňská mláďata, tak pohlaví ještě určit nepůjde. Velikost a růst může být do jisté míry dán i individualitou jednice, ale dost těžko se definuje hranice, kdy je to individualita, a kdy chorobný stav. Obecně neuděláte chybu, když necháte vyšetřit rozbor trusu na parazity. Dále mě napadly chovné podmínky, zejména teploty? Nevím jak silné osvětlení tam máte, ale jedná se o želvy původem z afrických savan až polopouští a proto je nutné adekvátně chovný prostor vyhřívat. Tyto želvy se rozhodně nespokojí s lokálním výhřevným zdrojem a pokojovou teplotou ve zbytku prostoru. Nicméně, je-li to zdroj vašeho problému, to si netroufám takto odhadovat.

marekberan
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: ned 21. čer 2020 16:57:51

Re: Extrémně odlišné chování a růst dvou stejně starých želv

Příspěvek od marekberan » čtv 25. čer 2020 21:43:48

Mirek píše:
ned 21. čer 2020 20:56:03
Obecně neuděláte chybu, když necháte vyšetřit rozbor trusu na parazity.

A kde se dá prosím vás takový rozbor udělat? Nejlépe v západních Čechách? Děkuji

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Extrémně odlišné chování a růst dvou stejně starých želv

Příspěvek od Mirek » čtv 25. čer 2020 22:48:42

Měl by to zvládnout každý veterinář, to vyšetření je nenáročné a pro všechny druhy zvířat stejné. Výsledky pak ale konzultujte raději se zkušenými chovateli (veterinář, který není specializovaný na plazy by mohl považovat nález roupů za patologický a navrhl by odčervení, avšak zrovna roupi jsou u želv komenzálové a neodčervuje se apod.). Nicméně je lépe do konkrétní ordinace zavolat a přesvědčit se, že skutečně rozbory dělají.

Odpovědět