Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Unavená želva

Ta želva je nějaká divná
Odpovědět
Betinka
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: ned 01. zář 2019 21:27:32

Unavená želva

Příspěvek od Betinka » pát 01. kvě 2020 12:38:11

Dobrý den, mám takový dotaz. Máme želvičku zelenavou, které je 6 let. V únoru začala projevovat známky únavy a tak jsme začali snižovat teploty a nakonec nesvítily. Želvičku jsme kontrolovali jestli spí nebo ne (má domeček u stěny, takže na ní vidíme). Někdy měla otevřené oči, ale většinou zavřené. Když jsme potřebovali navlhčit substrát, tak jsme ji vyndali a ona si pak hned zase zalezla. Takhle to bylo asi měsíc. Teď je to už druhý měsíc a párkrát jsme se snažili na chvíli rozsvítit, jestli vyleze, ale nic. Když jí vlhčíme substrát v domečku, vyndáme ji, ona se nají (jetel, pampeliška, jitrocel), nahřeje se (většinou jsme to vlhčili, když jsme právě na chvíli rozsvítili) a pak k večeru zase zaleze. Druhý den už nevyleze. Když se na ní podívám, tak někdy má oči otevřené a někdy zavřené. Teď už je to tak na půl, před tím převažovaly oči zavřené.
Když ji vezmu do ruky, tak se brání a karpax má tvrdý. Žádné výtoky. Z ruky jí, nic se nezměnilo. Na váze jsme zaregistrovali úbytek o 16 gramů. (482 - 466)Opravdu už nevíme. Budeme moc rádi za odpověď. :)

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Unavená želva

Příspěvek od Mirek » pát 01. kvě 2020 14:35:45

Na problematiku "únavy" u nezimujících želv má každý trochu jiný názor, takže můžete dostat více odpovědí... Předstírám to proto, abyste pak nebyli z toho zmatení...

Já osobně nejsem zastánce dlouhého udržování želvy ve stavu někde mezi hibernací a aktivitou (tedy řekněme při pokojových teplotách, tedy teplotách "odpočinku"). Je to z důvodu přílišného zatěžování organismu (při pokojové teplotě je utlumený apetit želvy, ale spotřeba zásob je ještě poměrně vysoká, dále pak metabolismus není dostatečně utlumen a produkuje toxické zplodiny, které ale utlumený organismus není schopen efektivně vyloučit). Tedy, já bych začal postupně rozsvěcovat a nenechával dále želvu v tomto stavu. Ideální by byl venkovní výběh, ten by to vyřešil za Vás. Nicméně předpokládám podle dotazu, že možnost výběhu nemáte.

Betinka
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: ned 01. zář 2019 21:27:32

Re: Unavená želva

Příspěvek od Betinka » pát 01. kvě 2020 21:13:44

Dobrý večer, budeme postupovat podle Vašich rad a snad už to bude v pořádku. :D Nicméně ještě k tomu výběhu. Každý víkend jezdíme na chatu a když se oteplí, tak tam vozíme i želvičku (v létě je skoro celé dva měsíce jen ve venkovním výběhu, vyjma deštivých dnů, proto máme ještě náhradní terárium). Dnes jsme na chatu jeli a rozhodovali se, jestli želvičku vzít, či nikoli. Nakonec jsme se rozhodli, že ji nevezmeme, protože je ještě chladněji a taky, že nevíme jestli ji máme nechat odpočívat (to jste v tu dobu ještě nenapsal). Takže ji začneme opět rozsvicovat a příští týden ji vezmeme do výběhu. Chtěla jsem se zeptat, jestli vadí, když nebude úplně nejlepší počasí? Děkujeme za Váš čas. :)

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Unavená želva

Příspěvek od Mirek » pát 01. kvě 2020 21:30:43

Na přesun je ještě brzo, občasné venčení není moc ideální, ale pokud nebudou mezi teráriem a venkem teplotní rozdíly, tak budiž. Nicméně z toho důvodu jen při pěkném počasí, ne když nebude teplo.

Odpovědět