Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Zmena projevu zelvy

Ta želva je nějaká divná
Odpovědět
Mlok
Nováček
Příspěvky: 12
Registrován: stř 31. led 2018 8:04:36

Zmena projevu zelvy

Příspěvek od Mlok » sob 29. úno 2020 14:10:14

Dobry den,

je mi zcela jasne, ze na dalku se to neda, znam to i ze sve prace, nicmene Vas chci poprosit alespon o odhad nebo tip v chovu zelvicek.

Mame zelvu zelenavou, v lete mu budou 3 (zelvicka je z Vaseho chovu - od pana Junka) darilo se mu krasne, rostl a prospival, nevyzadoval odpocinek a hezky aktivoval versus drobne obdobi neaktivity, presne jak by se dalo predpokladat.

Pred vanoci se jeho aktivita radikalne snizila a vykazoval vetsinu znaku ktere uvadite ze zelva potrebuje odpocinek. Postupne jsme snizili sviceni, teploty, reagoval dle ocekavani a zacal vyuzivat moznost k odpocinku, cas od casu se vykoupal najedl, ale jinak pospaval, vahu neztracel. Pozdeji jsme ho presunuli do predsine kde je chladneji, teploty jsme snizili k zacatku roku az na 16 stupnu, v tomto stavu byl 2 - 3 tydny pak postupne v ramci moznosti zacal aktivovat.

Zacal opet jevit zajem o potravu, pravidelne prolejzal miskou, dokonce nabral nekolik gramu na vaze. Celou dobu pusobi jako kamen, krunyr zcela tvrdy, plastron „pruzny“ jak ma byt, v tom zadna zmena.

Jeho aktivita vzrustala, tak jsme ho presunuli do vedlejsiho pokoje, zacal byt aktivni a cely den rejdil. behem asi 3 tydnu jsme teploty zvysili na 24 stupnu, zelvak se stale koupal zacal jist celkem vydatne a lezl divoce vsude kolem, vypadal velmi zdrave.

Az do dnesniho dne, kdy se mi rano zdalo neco divne, nebyl vzhuru a nejelvil znamky pohybu. Kdyz jsem ho vzal do ruky tak se drzi ve stejne poloze, hlavicka mu nepada, lehce hybnul vickem a o par mm hlavou, ale jinak nevykazuje zadnou aktivitu, zadne vytoky, vaha stejna, krunyr pevny, zelva ale nereaguje. Posledni dny vzrostla teplota na 25 stupnu, pro jistot ujsme ho dali do chladnejsich prostor, bal jsem se prehrati. Nicmene nevime co delat.

Prikladam par info o prubehu chovu a fotografii

Krmeni v zime cinske zeli, valerian, vse posypane vapnikem, 1x az 2x tydne granule od Vas, ktere miluje, asi 2x do roka jahoda nebo jablko.
Pravidelne menime chovne podminky podle chovani zelvy plus posuny v roce, nejvyssi terarijni teploty cca 40 pod lampou, 30 - 34 tepla, ma vzdy studenou cast s 24 stupni, v chladnejsim obdobi cca posun o 5 - 6 stupnu dolu. Casy se tez lehce hybou.

V lete krmime pampeliskou, cinskym zelim, jitrocelem.

Vaha zelvicky nyni je 62 gramu coz je o 6 mene nez kdy mel nejvice, kazdy tyden vazime koupeme, ackoli se zelvak koupe prakticky denne sam v misce.

Pri pohybu prakticky reaguje jen velmi minimalne.

Prosim Vas jestli nemate nejaky tip jak ted postupovat. Jestli pripadna koupel stejne teploty s prostredim, nebo upravit teploty nebo proste nechat byt.

Dekuji moc, krasny den
IMG_8128.JPG
IMG_8127.JPG
IMG_8125.JPG
IMG_8129.JPG
IMG_8126.JPG

Frito
Pokročilý
Příspěvky: 31
Registrován: pát 19. zář 2014 18:09:01

Re: Zmena projevu zelvy

Příspěvek od Frito » sob 29. úno 2020 15:36:20

Můj tip, jelikož podmínky chovu jsou nejspíš v pořádku, že začal reagovat na přicházející studenou frontu a hnusné počasí venku, ale být to může cokoliv.

Mlok
Nováček
Příspěvky: 12
Registrován: stř 31. led 2018 8:04:36

Re: Zmena projevu zelvy

Příspěvek od Mlok » sob 29. úno 2020 17:05:30

Je pravda ze to je klidne mozne, druha zelvicka (nyni v nejaktivnejsi fazi) je od vcera taky lenivejsi. Me to vydesilo, protoze ted ho hodne pozorujeme jak je ve fazi uprav podminek, navic jsem nikdy nevidel tak malou reakci na manipulaci, ale kdovi jestli nektere dny kdy pod vlivem pocasi (tlaku) byl proste zalezlej nereagoval podobne, akorat jsem mu dal pokoj... tezko rict.

Lehce jsme mu snizili teploty (2 stupne) a uvidime.

Diky za tip, snad to bude tim nebo se brzy zase vrati do bezneho rezimu

Uživatelský avatar
mgeisselreiter
Matador
Příspěvky: 86
Registrován: pon 21. bře 2016 16:51:18

Re: Zmena projevu zelvy

Příspěvek od mgeisselreiter » sob 29. úno 2020 17:44:48

K té váze - nespletl jste se? Má skutečně 62 g, není to spíš 162 g? Pokud má skutečně 62 g, zdá se mi to velmi málo. Tolik váží mláďata v půl roce, ne ve 2,5 letech.

Mlok
Nováček
Příspěvky: 12
Registrován: stř 31. led 2018 8:04:36

Re: Zmena projevu zelvy

Příspěvek od Mlok » sob 29. úno 2020 17:59:28

Nene nespletl, on opravdu roste velmi velmi pomalu, vzdycky me to prekvapi ve srovnani s ostatnimi, ale kdyz jsme ho ziskali tak vazil 21, a opravdu ma tech 62, vaha odpovida jeho velikosti 6cm na delku 4.5 na sirku a cca 3 vyska. My meli zajem o mensi "poddruh" Testudo Hermanni Hermanni, nasel jsem par lidi co maji zdrave jedince kterym je 6 a 9 let a vazi 110 a 170g coz me uklidnilo. Prirustky ma rovnomerne.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Zmena projevu zelvy

Příspěvek od Mirek » sob 29. úno 2020 19:56:43

Zajímavý případ, jelikož patrně nelze vyloučit nic. Váha je skutečně dost malá. Bylo by to možné u želv od mala celoročně venku se zimováním, kdy je růst dost omezený, ale u terarijního chovu by to mělo být více. Nicméně nedá se ani vyloučit kongenitálně podmíněný menší vzrůst, ačkoliv by to bylo raritní. Další věcí je pružný plastorn, to už by ve třech letech nemělo být (cca v 1 roce už je celý krunýř vytvrzený), ovšem je-li Váš jedinec lilipután, mohlo by to souviset s pomalým růstem.

Pokud se jedná o nízkou reaktivitu, tak je to ve stavu, který popisujete, dost podezřelé. I vzhledem k počasí venku může želva být neaktivní, ale téměř žádná reakce na manipulaci není obvyklá. Nakonec i želvy, které jsem odzimovával (teplota do 15°C), reagovaly na manipulaci výrazněji.

Jak postupovat dál, to v tuto chvíli těžko soudit. Pokud se stav nezlepší, tak je na místě návštěva veterinárního lékaře, v tomto případě nevyhnutelně specializovaného na plazy. Pokud se stav upraví, tak je na Vás, jestli budete chtít pomalý růst nějak odborně řešit, jelikož je také možné, že za konzultace a vyšetření zaplatíte nemalou částku a nic se nenajde. V souvislostí s tím růstem mě ještě napadá - štítky plastronu jsou v pořádku, nebo se jakoby oddalují a odhalují kostní podklad? Na fotce to tak vypadá, ale je možné, že to jen klame.

Mlok
Nováček
Příspěvky: 12
Registrován: stř 31. led 2018 8:04:36

Re: Zmena projevu zelvy

Příspěvek od Mlok » ned 01. bře 2020 11:12:36

Diky za zpravu,

nas v prvni fazi taky zarazilo pomale pribyvani vahy (dle hodnot obecne uvadenych) ale zelvicka byla v pohode, chovala se normalne, prosperovala, tak jsme to neresili. Nasel jsem par jedincu (doslova) s temito hodnotami (uvadenych majiteli), podle toho se jak pisete opravdu jedna o raritu, ale kdyz je vse ostatni ok, tak jsme nepodnikali zadne kroky.

Ad pruznost plastronu, spatne jsem to popsal, on neni pruzny jako byva u mlade zelvy, ale kdyz zelvu stisknu opravdu velmi silne (otevirani zavarovaci sklenice) je citit ne lokalni, mekky, ale lehky pohyb o setinu mm, spis proste reakce hmoty, rozhodne nezmekl.

Ta neaktivita me prave zarazila proto jsem napsal, nechci zbytecne delat zbesile kroky. Zelvicku jsme dali do prostredi o 2 stupne chladnejsi ve kterem byla pred par dny (pri probouzeni) a jinak nic nemenili, pozoruju. Pokud se nic nezmeni urcite zvazime vet. mame vyhlidnuteho uz dele nedaleko jednoho pres plazy, ktereho zde na strankach uvadi i pan Junek.

Rozestup stitku se mi nezda nejak vyrazny, na fotce to vypada opravdu hur, i zaspinenim od provlhceneho lignocelu (na odpocinek jsme dali vlhci, navic fotka je porizena po zvlhceni). Lehka mezera tam je ale neprijde mi vyraznejsi nez na fotkach zde, kde se to resilo a zaver byl ze je to normalni stav, budu to hlidat jeste.

Jestli resit pomaly rust/vahu nevim, zdali vysetreni prinesou nejake informace, ktere vedou k reseni situace. Pokud to zelvicce pomuze tak klidne, ale to je dotaz na vet.

Dekuju moc za nazor, budeme dal sledovat a overim otviracku veterinare a behem dneska se rozhodneme.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Zmena projevu zelvy

Příspěvek od Mirek » ned 01. bře 2020 14:08:41

Já jsem se ptal na ty štítky jen z důvodu, že oddalování až odlupování štítku mohou způsobovat někteří mikrobi a chronická infekce by mohla rovněž způsobit i retardaci růstu, ale to jsou jen těžké dohady, takto na dálku nelze diagnostikovat. Pokud se jedná o širší vyšetření, je to obecně u malých zvířat problém, už jen když vezmu v úvahu hmotnost želvy, lze bezpečně odebrat maximálně 0,3 ml krve... Něco málo z toho dostanete, ale zázraky to taky nebudou, takže nějaká diagnostika by byla náročná a záleželo by to na schopnostech a zkušenostech veterináře.

Mlok
Nováček
Příspěvky: 12
Registrován: stř 31. led 2018 8:04:36

Re: Zmena projevu zelvy

Příspěvek od Mlok » ned 01. bře 2020 18:21:00

Rozumim, je mi jasne ze to je naprosto tezke a je zapotrebi velkych zkusenosti. Dekuju za pomoc. Pracuji v odbornem oboru, a vim jak je, ackoli je odlisny, nekdy tezke neco odhadnout i pri hlubsi analyze, a kdyz se me nekdo na neco na dalku pta, je to nekdy spis, ac se jedna o exaktni vedu, na kristalovou kouli.

Bohuzel se obavam ze nase zelvicka zemrela, nejsem si tim naprosto jisty, nicmene propadnuti ocicek nevykazovani pohybu a lehky pohyb ovlivneny gravitaci pri manipulaci me v tom utvrzuje. Jeste se pokusim proverit stav. Vim, ze priroda je v tomhle nekompromisni a je to proste tak, presto je mi to moc lito a premyslim co jsem udelal spatne, prominte mi me "uvahy nahlas",

mozna nic extra, ale mozna neco, vzhledem k tomu ze zelvicek se nehodlam vzdat, nase rodina je miluje a patri k nam, tak premyslim co bylo jeste spatne, krome toho, ze jsme pravdepodobne meli resit vic ten rust. Ma nadherny krunyrek, hladky, krasne prirustky, ani nejmensi sklon k rachitide, vse v norme, az na tu vahu a nezdalo se nam nic spatneho.

Prekvapila me ta rychlost, jeste tento tyden v pondeli to vypadalo ze brzy bude nutny presun do velkeho teraria (puvodniho) protoze velmi dobre zareagoval na zvyseni teplot, zacal aktivovat, bastit, koupat se, zase reagoval na nas jako vzdy (chodil za nama a nechal se hladit).

Je mi jasne ze ikdyz udelame maximum tak to proste neovlivnime a nekomu kdo o chovu vi minimum zelvicka prosperuje a u nas, kteri jsme nastudovali prvni posledni a vse se snazili udelat nejlepe se tohle nevyhne, tusim ze i zde je v clanku hruba statistika, ze dospelosti se dozije v terarijnim chovu prakticky jen polovina jedincu. Ale i tak je to hrozny.

S nasi mladsi zelvickou aspon pribudou zkusenosti. Prochazim zpetne zaznamy a snazim se vymyslet chyby a vyvarovat se jim.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Zmena projevu zelvy

Příspěvek od Mirek » ned 01. bře 2020 19:02:03

Želvy je mi líto, ačkoli po prostudování popisu jsem se této varianty obával. Želva pravděpodobně byla nemocná, zřejmě chronicky. Odpočinek tomu mohl dopomoci, protože je pro želvu značně metabolicky náročný. Náhlé zhoršení stavu se vysvětluje těžko, ale obecně plazi nedávají často na sobě onemocnění znát (i zkušení veterináři nemusí vždy probíhající onemocnění běžným klinickým vyšetřením odhalit) a k projevu nemoci dojde až, když je stav velmi vážný... Příčinu vám nikdo asi nepotvrdí, ale osobně bych to neviděl na chybný chov.

Mlok
Nováček
Příspěvky: 12
Registrován: stř 31. led 2018 8:04:36

Re: Zmena projevu zelvy

Příspěvek od Mlok » ned 01. bře 2020 21:16:28

Dekuju moc, za rady i podporu. Rozhodne budeme dal venovat zelvickam pozornost a snazit se pro ne udelat to nejlepsi, jak za pomoci selskeho rozumu tak techto stranek a rad od zkusenych jako jste Vy.

Dava to smysl a je zbytecne polemizovat co se dalo nebo nedalo odhadnout, protoze ani tak nevime jestli by zasah pomohl.

Diky moc za Vase rady, moc si jich vazim.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Zmena projevu zelvy

Příspěvek od euzelva » pon 02. bře 2020 15:30:59

Nejsem doma, ale podle fotografií byl opravdu úhyn předpokladatelný. Ale proč. Hmotnost v normě pro menší formu želvy. To nebude ten problém, pokud by jste někdo choval želvy ve velkém počtu je to běžné. Když pominu, že želva onemocněla mohl být problém ve velmi rychlém návratu na 25. To ke zásadní chyba. Pokud byla aktivní měla zůstat v daných prostorách bez ohledu na aktivitu, běžně krmenná.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Mlok
Nováček
Příspěvky: 12
Registrován: stř 31. led 2018 8:04:36

Re: Zmena projevu zelvy

Příspěvek od Mlok » stř 04. bře 2020 10:19:14

Dobry den,

diky moc za zpravu. Vim ze se to neda jednoznacne rict, ale rad bych se zeptal jak rozlozit navyseni teploty. V prvnim prispevku jsem pri zvysovani teplot nezachazel do detailu a psal jsem mezni hodnoty.

Prechod byl takovy, ze po cca 3 tydennim odpocinku v chladnejsim prostredi (dle mych zaznamu) v nejchladnejsi casti noci teplota sla na 15.5, pres den vylezla k 17 - 17.5 stupne, zacal aktivovat, nechali jsme ho ve stejnych podminkach jeste 2 tydny (cca), jist nezacal, aktivoval plus minus stejne, hledal nejteplejsi cast kde travil hodne casu. Prestali jsme ochlazovat prostory, tak se teploty zacaly pohybovat v rozmezi 17 - 19, 19.5, po cca dalsich 2 - 3 tydnech, kdy byl aktivni o neco vice jsme ho presunuli do jine mistnosti, kde se teplota pohybovala vice konstantne mezi 19.5 - 21 stupnu, kde opet pobyl s narustajici aktivitou (kdy jsme mu svitili cast dne uz od teto faze), cca 2 tydny, vyuzival teplo k nahrivani se, a ackoli okolni teplota byla jak uvadim, krunyrek si byl schopny vyhrat na 26. Pote jsme ho presunuli do teplejsich prostor, kde teplota v nejvyssi spicce narostla na 23.8, v noci 20 pres den prumer 22. Tam byl zase tyden, zacal bastit a pak najednou zlom.

Nemoc vyloucit nelze samozrejme byla to nase prvni zelvicka, mohli jsme prehlidnout neco, ale myslite ze je potreba aklimatizaci jeste prodlouzit? Teploty jsme snizovali cca 4 -5 tydnu, pak 3 tydny opravdu prakticky spal, minimalni presuny a aktivita, bez sviceni atp. a probouzeni bylo cca 6.5 - 7 tydnu.

Ja jsem moc zdroju k te vaze nenasel proto jak jsem psal jsem nad tim premyslel, ale nepozoroval jine problemy, tak jsme to prisuzovali normalnimu vyvoji. Spis me v poslednim trictvrte roce znepokojovalo, ze vaha proste rostla o gram dva jednou za cas.

Diky za pomoc a veskere informace, zde i na Vasem webu

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Zmena projevu zelvy

Příspěvek od euzelva » stř 04. bře 2020 10:38:24

Dnes lze pouze spekulovat, neuvádíte teplotu pod výhřevnou lampou. Ale takto lze předpokládat, že léto nastalo rychle. Alespoň takto to vypadá.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Mlok
Nováček
Příspěvky: 12
Registrován: stř 31. led 2018 8:04:36

Re: Zmena projevu zelvy

Příspěvek od Mlok » stř 04. bře 2020 10:46:27

My jsme jeste zelvicku nevratili do teraria pod vyhrevnou lampu byly to "odpocinkove" prostory pro chladnejsi klima. Ve velkem terariu je jina zelvicka ktera ma "leto". Bylo pouze prisvetleno na cast dne UVB kompaktem, teplota pod zdrojem svetla neprekrocila 24.2 za celou dobu provozu.

Je mi jasne ze na nic neprijdeme, snazim se poucit se pro dalsi chov, abych vedel co bylo spatne nebo se da udelat lepe.

Odpovědět