Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Mám jim zhasnout světla a nedát potravu?

Ta želva je nějaká divná
Odpovědět
mozaika
Nováček
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 14. úno 2019 13:41:35

Mám jim zhasnout světla a nedát potravu?

Příspěvek od mozaika » pát 11. říj 2019 8:02:36

Dobrý den, mám dvě želvy THB narozené v srpnu 2018, takže mají rok a 2 měsíce, v září obě jedly jako najaté, jako by si dělaly zásoby na zimu, taky po měsíčním vážení přibraly více než obvykle, normálně je to tak 4-5 g, teď až 20 g, no a začal říjen a konec, více spí, jsou zalezlé v domku a vylízají třeba až ve dvanáct, chvilku pobydou pod světlem, něco málo sní a spát jdou zpátky, ani nečekají, kdy jim v terárku vypnou světla. Snížila jsem tedy počet vyhřívacích a svíticích hodina - 7:30-16:00, u vyhřívacích dělám vždy po dvou hodinách půl hodinové pauzy, teplota pod vyhřívací teď cca 30C. Chci zdůraznit, že ty změny jsem udělala, až když jsem viděla, že míň jí a více spí...
A můj dotaz, když evidentně je vidět, že chtějí více odpočívat, mám svíti ještě méně, nebo snad vůbec? A co jídlo, denně jim tam dávám čínské zelí a sem tam rukolu, polníček, dneska třeba kousek jablíčka - vždy zůstane hromada - mám přestat dávat i to jídlo? A dávat jen vodu? Děkuji za radu, hezký den, m.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Mám jim zhasnout světla a nedát potravu?

Příspěvek od Mirek » pát 11. říj 2019 17:47:34

Želvy skutečně vnímají i počasí venku a dělají si zásoby na zimu. Náhlý přírůstek však ale většinou neodráží tvorbu zásob (tedy vytvoření depotního tuku), ale zvýšenou žravost, jelikož želvy jsou schopny nárazově přijmout velké množství krmiva, což se samozřejmě odrazí i na hmotnosti.

Pokud želvy nejsou tolik aktivní, bude patrně nutné přistoupit k odpočinkovému období. Předpokládám, že zimovat nechcete. Tedy dále snižovat světelný cyklus až do úplného vypnutí. Jídlo se podává, dokud o něj želva má zájem. Pokud již o něj nejeví zájem, netřeba ho zbytečně podávat.

mozaika
Nováček
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 14. úno 2019 13:41:35

Re: Mám jim zhasnout světla a nedát potravu?

Příspěvek od mozaika » pon 02. pro 2019 12:49:55

Mirek píše:
pát 11. říj 2019 17:47:34
Želvy skutečně vnímají i počasí venku a dělají si zásoby na zimu. Náhlý přírůstek však ale většinou neodráží tvorbu zásob (tedy vytvoření depotního tuku), ale zvýšenou žravost, jelikož želvy jsou schopny nárazově přijmout velké množství krmiva, což se samozřejmě odrazí i na hmotnosti.

Pokud želvy nejsou tolik aktivní, bude patrně nutné přistoupit k odpočinkovému období. Předpokládám, že zimovat nechcete. Tedy dále snižovat světelný cyklus až do úplného vypnutí. Jídlo se podává, dokud o něj želva má zájem. Pokud již o něj nejeví zájem, netřeba ho zbytečně podávat.
Dobrý den, navazuji na svůj příspěvek, protože bych potřebovala poradit v případě, když želvy pořád odpočívají - teplota kolem 19 C, méně opravdu nedám - a hubnou. Vážím je každého prvního v měsíci. Včera jsem je bleskově vyndala, zvážila, a dala zpět do domku, kde pořád spí, a zjistila, že první nepřibrala ani gram a ta druhá zhubla na původní váhu před dvěmi měsíci - ze 157 g na 144 g. Tak se ptám, jestli to není moc, a co dělat v případě, když hubnutí bude pokračovat? Jíst nechtějí.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Mám jim zhasnout světla a nedát potravu?

Příspěvek od Mirek » pon 02. pro 2019 13:28:31

Podmínky máte aktuálně jaké? Pokud máte útlumové období, tak přibírat nebudou, drobné hubnutí taky nevadí. Pokud bude pokračovat, tak zkusit najet na normální svícení.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Mám jim zhasnout světla a nedát potravu?

Příspěvek od euzelva » stř 04. pro 2019 18:37:55

Vše vypněte opravdu potřebují útlum. Místo zahrabání udržujte mírně vlhké. Úbytek hmotnosti v této velikosti není problém.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Helena89
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: úte 04. úno 2020 19:04:36

Re: Mám jim zhasnout světla a nedát potravu?

Příspěvek od Helena89 » úte 04. úno 2020 19:41:50

Mám podobnou situaci. Chovám želvu jménem Robin (pohlaví ještě nevíme) rok a půl. Bedýnka o rozměrech 60x40x30 cm. Vyhřívám světlem o 20W a samozřejmě UVB záření. Od začátku chovu co jí mám, což je od 6 měsíců jí svítím denně od 11 do 17 hodin. V létě je občas na zahrádce v ohrádce. Podestýlku má míchanou z písku a lignocelu. Vyhřívá se na oválných kamínkách. Na noc jí v domečku rosím a jednou týdně koupu tak, že jí napustím umývadlo a nechám jí tam asi 5 minut plavat a mezitím jí celou očistím kartáčkem. Krmím jí převážně jitrocelem, pampeliškou, někdy ovocem, někdy uvařeným bílkem. V zimě jsou to kupované zelené saláty. Váží 185 gramů. Hovínka mají tvar, lehko sbíratelné, tak 3x týdně zhruba. Občas má bílé čurání. Řekla bych že je celkem spokojená. Až do doby zhruba měsíc zpátky přestala zalézat a chodit spát do domečku. Zůstává spát pod již zhaslým světlem, ale pro ní asi pořád nejteplejším místě. Četla jsem Váš článek o "Nezimuji želvu", takže nechci aby jste se opakoval. Pochopila jsem že nastal čas odpočinku a útlum světel. S tím jsem začala. Světla jsem nastavila na svícení od 12 do 15 hodin. Snížit teplotu asi nezvládnu...Krunýř pozoruji lehce propadlý, ale měkký není...? Zajímalo by mě, jestli když zůstane spát i nadále pod světlem a nezleze do domečku, mám jí ho navlhčit a přesunout jí tam rukou??? Což mi přijde docela drsný. Nebo jí nechat pod zhaslým světlem a jenom ji orosit? Dál jí mám světla ubírat až postupně vypnout úplně? Když ano, v jak časovém rozmezí, případně jak dlouho jí nesvítit úplně??? Děkuji za odpověď. Snad se nebudete muset opakovat... :?
Přílohy
IMG_20200204_175827.jpg
IMG_20200204_175434.jpg
IMG_20190802_155054.jpg

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Mám jim zhasnout světla a nedát potravu?

Příspěvek od Mirek » úte 04. úno 2020 21:03:44

Ještě než začnu, tak bych rád upozornil na dvě chyby - suchozemské želvy neplavou, ale myslela jste tím patrně koupání, kdy želva dosáhne na dno... Potom ten kartáček. Želvě obvykle není potřeba krunýř čistit kartáčkem. Pokud je znečištěn, postačí lehké setření špíny prsty. Dále ten bílek - v žádném případě. Želva zelenavá je striktní býložravec, podle toho se přizpůsobuje jídelniček.

A teď k samotnému jádru věci. Pokud jste vyhodnotila, že želva vyžaduje změnu podmínek, pak snižujte postupně teplotu i čas svícení. Na postupu, který jste zvolila, nevidím nic špatného, takže v něm můžete pokračovat. Jak dlouho by toto období mělo trvat, na to se názory různí. Někdo takto nechává želvy několik měsíců, já jsem spíš zastánce kratší doby, ale vše s ohledem na želvu... Želva v tomto období spí zahrabaná ve vlhkém substrátu, pokud se sama nezahrabala, tak to udělejte sama, tak drastické to není...

Helena89
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: úte 04. úno 2020 19:04:36

Re: Mám jim zhasnout světla a nedát potravu?

Příspěvek od Helena89 » úte 04. úno 2020 21:44:54

Děkuji za odpověď. S tím bílkem mě to mrzí, ale poradila mi to přímo paní od které jsem želvu dostala a chová je několik let... Dokonce jsem o tom i četla. Samozřejmě bílek přestanu podávat. V tom případě není potřeba podávat potraviny obsahující vápník na správně vyvinutý krunýř?
A jinak, z předešlých fotek jste asi nepoznal pohlaví..?
Děkuji.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Mám jim zhasnout světla a nedát potravu?

Příspěvek od Mirek » úte 04. úno 2020 23:06:47

Vápník samozřejmě potřebný je, ale bílek ho moc neobsahuje. Dostatek vápníku se zajišťuje posypem potravy vápencem, případně drcenými vaječnými skořápkami.

K pohlaví je potřeba fotografie plastronu tak, aby byl vidět ocásek. Želva ale ještě bude patrně malá na spolehlivé určení.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Mám jim zhasnout světla a nedát potravu?

Příspěvek od euzelva » úte 04. úno 2020 23:09:38

Pouze doplním, podle mě želva potřebuje přitopit a přisvítit. Vždyť jste svítila pouze 6 h. S klesající teplotou v okolí se želva usilovně snaží dohřát a proto se zdržuje stále pouze v okolí lampy. Nevyhledává odpočinek, ale teplo. Postupně ji prodlužte svícenení až na 9h a snažte se zvednout teplotu v celém prostoru, uvidíte tu změnu. ;)
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Helena89
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: úte 04. úno 2020 19:04:36

Re: Mám jim zhasnout světla a nedát potravu?

Příspěvek od Helena89 » stř 05. úno 2020 16:44:55

Tak teď opravdu nevím... "Mirek" píše, že postupné tlumení světel, až následné vypnutí není špatné, že to vypadá na delší odpočinek a "administrátor" doplnil, že mám svítit víc, protože nejspíš želve chybí víc tepla...???

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Mám jim zhasnout světla a nedát potravu?

Příspěvek od euzelva » stř 05. úno 2020 17:22:45

Mirek nemá tolik praktických zkušeností, takže znova. Pokud chce želva odpočívat hledá nejstudenější kout, pokud má tepla málo hlavně v prostoru tráví čas pod lampou. Vzhledem k historii chovu se mě to zdá v celku jasné, více tepla a delší svit. Odpověď se týká Helena89
Ještě dodám, substrát máte na foto hodně suchý!
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Helena89
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: úte 04. úno 2020 19:04:36

Re: Mám jim zhasnout světla a nedát potravu?

Příspěvek od Helena89 » stř 05. úno 2020 17:39:28

Ok, zkusím tedy déle svítit a dala jsem silněji žárovku. Substrát se budu snažit udržovat více vlhký...děkuji za názory a rady ;)
Ale postupně, ne že to "napálíte" nahoru za jeden den :shock:

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Mám jim zhasnout světla a nedát potravu?

Příspěvek od Mirek » stř 05. úno 2020 17:40:22

Musíte si uvědomit, že my Vaši želvu neznáme. Nevíme jakým způsobem byla chována, nevíme přesně, jak se stav, který pospisujete, přesně vyvíjel... Veškeré naše rady se opírají o to, co nám napíšete... A ještě doplním, že jsem nenapsal přímé doporučení, ale použil jsem formulaci: "Pokud jste vyhodnotila, že želva vyžaduje změnu podmínek, pak snižujte postupně teplotu i čas svícení." Znovu opakuji, že neznám Váš chov a želvu jsem neviděl, takže proto ta formulace - konečné vyhodnocení situace a vyhodnocení je vždy na chovateli, my tady můžeme pouze předávat náš pohled na věc. :)

Odpovědět