Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Mám jim zhasnout světla a nedát potravu?

Ta želva je nějaká divná
Odpovědět
mozaika
Nováček

Mám jim zhasnout světla a nedát potravu?

Příspěvek od mozaika » pát 11. říj 2019 8:02:36

Dobrý den, mám dvě želvy THB narozené v srpnu 2018, takže mají rok a 2 měsíce, v září obě jedly jako najaté, jako by si dělaly zásoby na zimu, taky po měsíčním vážení přibraly více než obvykle, normálně je to tak 4-5 g, teď až 20 g, no a začal říjen a konec, více spí, jsou zalezlé v domku a vylízají třeba až ve dvanáct, chvilku pobydou pod světlem, něco málo sní a spát jdou zpátky, ani nečekají, kdy jim v terárku vypnou světla. Snížila jsem tedy počet vyhřívacích a svíticích hodina - 7:30-16:00, u vyhřívacích dělám vždy po dvou hodinách půl hodinové pauzy, teplota pod vyhřívací teď cca 30C. Chci zdůraznit, že ty změny jsem udělala, až když jsem viděla, že míň jí a více spí...
A můj dotaz, když evidentně je vidět, že chtějí více odpočívat, mám svíti ještě méně, nebo snad vůbec? A co jídlo, denně jim tam dávám čínské zelí a sem tam rukolu, polníček, dneska třeba kousek jablíčka - vždy zůstane hromada - mám přestat dávat i to jídlo? A dávat jen vodu? Děkuji za radu, hezký den, m.

Mirek
Víc než Želva

Re: Mám jim zhasnout světla a nedát potravu?

Příspěvek od Mirek » pát 11. říj 2019 17:47:34

Želvy skutečně vnímají i počasí venku a dělají si zásoby na zimu. Náhlý přírůstek však ale většinou neodráží tvorbu zásob (tedy vytvoření depotního tuku), ale zvýšenou žravost, jelikož želvy jsou schopny nárazově přijmout velké množství krmiva, což se samozřejmě odrazí i na hmotnosti.

Pokud želvy nejsou tolik aktivní, bude patrně nutné přistoupit k odpočinkovému období. Předpokládám, že zimovat nechcete. Tedy dále snižovat světelný cyklus až do úplného vypnutí. Jídlo se podává, dokud o něj želva má zájem. Pokud již o něj nejeví zájem, netřeba ho zbytečně podávat.

mozaika
Nováček

Příspěvek od mozaika » pon 02. pro 2019 12:49:55

Mirek píše:
pát 11. říj 2019 17:47:34
Želvy skutečně vnímají i počasí venku a dělají si zásoby na zimu. Náhlý přírůstek však ale většinou neodráží tvorbu zásob (tedy vytvoření depotního tuku), ale zvýšenou žravost, jelikož želvy jsou schopny nárazově přijmout velké množství krmiva, což se samozřejmě odrazí i na hmotnosti.

Pokud želvy nejsou tolik aktivní, bude patrně nutné přistoupit k odpočinkovému období. Předpokládám, že zimovat nechcete. Tedy dále snižovat světelný cyklus až do úplného vypnutí. Jídlo se podává, dokud o něj želva má zájem. Pokud již o něj nejeví zájem, netřeba ho zbytečně podávat.
Dobrý den, navazuji na svůj příspěvek, protože bych potřebovala poradit v případě, když želvy pořád odpočívají - teplota kolem 19 C, méně opravdu nedám - a hubnou. Vážím je každého prvního v měsíci. Včera jsem je bleskově vyndala, zvážila, a dala zpět do domku, kde pořád spí, a zjistila, že první nepřibrala ani gram a ta druhá zhubla na původní váhu před dvěmi měsíci - ze 157 g na 144 g. Tak se ptám, jestli to není moc, a co dělat v případě, když hubnutí bude pokračovat? Jíst nechtějí.

Mirek
Víc než Želva

Příspěvek od Mirek » pon 02. pro 2019 13:28:31

Podmínky máte aktuálně jaké? Pokud máte útlumové období, tak přibírat nebudou, drobné hubnutí taky nevadí. Pokud bude pokračovat, tak zkusit najet na normální svícení.

euzelva
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od euzelva » stř 04. pro 2019 18:37:55

Vše vypněte opravdu potřebují útlum. Místo zahrabání udržujte mírně vlhké. Úbytek hmotnosti v této velikosti není problém.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Odpovědět