Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Neaktivní želva stepní a měkčí bříško

Ta želva je nějaká divná
Odpovědět
klarinetka
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: stř 01. kvě 2019 21:10:27

Neaktivní želva stepní a měkčí bříško

Příspěvek od klarinetka » čtv 11. črc 2019 14:42:06

Dobrý den,

nebyli jsme informováni o nevhodnosti chovu v teráriu a koupili si želvu stepní. Máme ji přes 4 měsíce, koupená na burze, prý rok stará, určitě nezimovala. Po příchodu k nám cca měsíc dospávala nezimování a přechod do nových podmínek, jinak byla čilá, zvědavá, když je vzhůru nažere se dobře. Poslední měsíc vždy pár dní žije svůj pravidelný režim, jinak komplet zahrabaná hluboko, prospí opakovaně týden. Při příchodu velikost 7cm váha 65g, horní krunýř a boky tvrdé, spodek mírně pružil, teď stejná velikost, váha 62g, horní krunýř i boky stále tvrdé, lehký nárůst krunýře, možná hned trochu hrbolatí, ale bříško určitě měkčí, ploché, možná mírně prohnuté. Krmíme pamepliškou, rukola, polníček, vždy sypu vápníkem, koupu jednou týdně. Chovaná na rašelině+písek+kokos, vysoká vrstva, dopřáváme k zahrabání, patří to k druhu. Akvárium rozměrově v41xš65xh35cm, jen z jedné třetiny zakryté vrchním sklem. Teplo z Repti Planet Halogen Sun 25W od 11-15hod bodově až 42stupňů, želvě vyhovuje, ale UVB komp. zářivka Repti Planet UVB 15.0 26W od 10-18hod ve výšce 31cm nad substrátem. Na krabičce je ideál pro želvu 40cm, ale po pročtení všech příspěvků a měření zde mám pocit, že tady by mohl být problém a možná příčina neaktivity a měknutí. Myslím, že vápníku má želva dostatek, ale nedokáže ho při takové vzdálenosti přeměnit, protože téměř žádné UVB nemá, je to tak? Nebo svítím i málo hodin? Mám možnost vyzkoušet zapojit zářivkovou trubici, která by při těch 30cm vzdálenosti měla být účinná. Mám zkusit tuto změnu a případně ještě podsypat substrát a zmenšit tak vzdálenost ke zvířeti? Je případně dle zkušenosti či značky lepší Arcadia Euro Range Desert 10% UVB T8 18W nebo EXO TERRA Repti Glo T8 UVB 150 18W? Pokud jsem úplně mimo a chyba je úplně jinde, prosím také o další nápady.
moc děkuji za pomoc!

Jaroslav
Matador
Příspěvky: 87
Registrován: ned 09. pro 2018 19:38:07

Re: Neaktivní želva stepní a měkčí bříško

Příspěvek od Jaroslav » pát 12. črc 2019 8:18:44

na jakoukoli radu si netroufám, s tím musíte počkat na Mirka nebo Euželváka :) co jsem si ale četl Váš problém, myslím že máte UVB moc vysoko, a nedostane se tak přímo k želvě, dělal jsem stejny problém a řidil se krabičkou, pročtěte si pár problému lidí kterým "měkne " želva, vždy je rada snížit UVB co nejvíce.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Neaktivní želva stepní a měkčí bříško

Příspěvek od Mirek » pát 12. črc 2019 15:37:39

Byl bych opatrný u stepaček na burzách, občas jsou tam importovaná zvířata. Minimálně bych tedy nechal udělat koprologický rozbor. UVB je určitě vysoko. UVB je esenciální při syntéze vitamínu D, jenž je zase nezbytný v resorbci, ukládání a vylučování vápníku a fosforu. Z takové vzdálenosti je lampa prakticky neúčinná. Totéž platí o zářivkách, účinek je zajištěn při nízké vzdálenosti od substrátu, což se u zářivek dá jen těžce technicky vyřešit. Není problém jít i na 15 cm nad substrát.

klarinetka
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: stř 01. kvě 2019 21:10:27

Re: Neaktivní želva stepní a měkčí bříško

Příspěvek od klarinetka » pon 22. črc 2019 10:37:37

Dobrý den,

moc děkuji za všechny rady, stávající komp. zářivku UVB jsem snížila na 15cm, želva teď prospala dalších 10dní, tedy nežere, tedy netrousí a bohužel nemám materiál na výzkum. Nicméně jsem teď byla na dovolené, naprázdno krmil příbuzný a po návratu vidím další parádu. Ze substrátu vyrostlo několik rostlinek a v okolí misky s vodou spousta žlutých hub, zřejmě jsem zahlédla i pár zahrabávajících se mušek (přikládám foto). Předpokládám tedy, že další problém může být v substrátu, má jít všechno ven a mám koupit a namíchat úplně nový? Problém je, jak jsou pytle s dírkami a odvod vlhkosti, kdo ví, kde to jak dlouho leží a co se do toho stihne naklást, aby to nebylo zase to samé. Je vhodné například všechno co jde do akvária předem přepéct v troubě?

Děkuji, Klára
Přílohy
IMG_20190722_102418.jpg
IMG_20190722_102405.jpg
IMG_20190722_102334.jpg

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Neaktivní želva stepní a měkčí bříško

Příspěvek od euzelva » pon 22. črc 2019 12:09:02

Nesmíte mít moc vlhký substrát, pak se drží v teplém a vlhkém prostředí jak havět, tak se daří rostlinám. Želvám to nevadí. Pytle nemají žádné větrání, ale všeho-prostý substrát díky tomu, že je přírodní neexistuje ;)
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Neaktivní želva stepní a měkčí bříško

Příspěvek od Mirek » pon 22. črc 2019 12:52:30

Jen ještě dodám to, co nezaznělo, jelikož jste se na to nezeptala explicitně, a sice že želva je neaktivní kvůli příliš vysokých teplot, tedy postupně snižujte, pokud jste již nezapočala. Pokud se stav nezmění, tak až do úplného vypnutí.

Odpovědět