Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

změna chování kvůli počasí?

Ta želva je nějaká divná
Odpovědět
Jaroslav
Matador
Příspěvky: 87
Registrován: ned 09. pro 2018 19:38:07

změna chování kvůli počasí?

Příspěvek od Jaroslav » stř 10. dub 2019 11:27:40

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat poslední 2 dny se moje želva zelenavá, půlroční, zahrabává hrozně hluboko pod kameny, není absolutně vidět nikdy to nedělala, většinou byl vidět alespoň krunýř, moc nevylejzá jen žere (hodně žere zhruba 2 listy činského zelí) a zaleze max chvilku běhá a zase hop hluboko.... chci se zeptat může to znamenat zdravotní komplikaci? osobně si myslím že jde o to že v místě kde bydlím je poslední dobou dost dusno takové předbouřkové počasí... myslíte že to může souviset? popřípadě po kolika dnech to začít řešit?

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: změna chování kvůli počasí?

Příspěvek od Mirek » stř 10. dub 2019 18:14:44

Zdrvotní komplikaci bych vyloučil, pokud normálně žere. Teoreticky by to mohlo souviset ze změnami venku, doporučení ale bude jako vždy pozorovat. Přesný počet dní není dán, chce to odhadovat s citem.

Jaroslav
Matador
Příspěvky: 87
Registrován: ned 09. pro 2018 19:38:07

Re: změna chování kvůli počasí?

Příspěvek od Jaroslav » čtv 18. dub 2019 12:06:13

Chtěl bych Vás opět poprosit o komentář, želva pár dní vypadá unaveně, nebo lépe řečeno dezorientovaně, přešli jsme před cca 5 dny na pampelišky které oplachuji, zezačátku se bála to jíst... poslední dobou ale zaleze do krunýře jenom když okolí no projdeme nebo se jí sáhne do terárka.... přes den ted už žere ( sice o něco méně ale myslím že to může být změnou stravy) a jenom se tak plouží a zmateně kouká .... občas si všimam toho že má jako kdyby rozespalé oči a z ničeho nic jde zahrabe se a za 10 minut je zase venku... nevíte čím to může být?

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: změna chování kvůli počasí?

Příspěvek od Mirek » čtv 18. dub 2019 16:28:39

Těžko říct, zdali je to způsobeno tímto. V jiném tématu jste se dotazoval na stoupající teplotu v teráriu vlivem oteplovaní v místnosti. Možná by mohl být problém v tomto a zkusil bych přeměřit teploty a zkorigovat do půdodních hodnot.

Jaroslav
Matador
Příspěvky: 87
Registrován: ned 09. pro 2018 19:38:07

Re: změna chování kvůli počasí?

Příspěvek od Jaroslav » čtv 18. dub 2019 18:57:40

dobře pokusím se uchladit terárko resp. větrat místnost více, popřípadě vysunout lampu ještě o něco výš a řešit do déle nebudu, všiml jsem si že to dělá i ta bráchy jen on to neřeší tak moc jako já, třeba je jen zmatená z prvního jara v životě a srovná se :D

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: změna chování kvůli počasí?

Příspěvek od Mirek » čtv 18. dub 2019 20:16:50

Zkuste, uvidíte. Želvy taky nemusejí být aktivní pořád... každý živočich má asi dny, kdy se chce jen válet a nic nedělat :D

Jaroslav
Matador
Příspěvky: 87
Registrován: ned 09. pro 2018 19:38:07

Re: změna chování kvůli počasí?

Příspěvek od Jaroslav » čtv 18. dub 2019 21:38:35

No zítra ji jdu měnit po půlroce lignocel tak to aspoň bude mít všechno nové a může se vesele rochnit v novém =D

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: změna chování kvůli počasí?

Příspěvek od euzelva » čtv 18. dub 2019 21:52:39

Zalézání a zahrabávání vždy znamená, že želva chci klid a nebo potřebuje odpočinek. Pokud byla delší dobu v teplém prostředí určitě postupně ochladit. Máte úkryt kam se může schovat?
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Jaroslav
Matador
Příspěvky: 87
Registrován: ned 09. pro 2018 19:38:07

Re: změna chování kvůli počasí?

Příspěvek od Jaroslav » pát 19. dub 2019 7:31:01

mám od vás koupený ten dřevěný, posledních zhruba 14 dní v něm spí prakticky denně, zahrabává se více do hloubky než kdy za ten půlrok co jí mám. Dobře pokusím se nějak ochladit místnost

Jaroslav
Matador
Příspěvky: 87
Registrován: ned 09. pro 2018 19:38:07

Re: změna chování kvůli počasí?

Příspěvek od Jaroslav » pon 22. dub 2019 9:46:55

mohl bych poprosit o radu ohledně toho ukrytu? ted jsem jí to změnil na ukryt který vypadá takto, a to z důvodu že když je zadní část dole, je malý sklon a želva se o to nonstop převrací na záda, myslíte že je to v pořádku a nebo mám improvizovat dál?
ukryt.jpg

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: změna chování kvůli počasí?

Příspěvek od Mirek » pon 22. dub 2019 19:31:58

Neřešil bych to. Maximálně bych zastínil sklo, aby nebylo do úkrytu vidět (tady aby plnil funkci úkrytu).

Jaroslav
Matador
Příspěvky: 87
Registrován: ned 09. pro 2018 19:38:07

Re: změna chování kvůli počasí?

Příspěvek od Jaroslav » pon 13. kvě 2019 12:10:34

Dobrý den, mám opět podobný problém, avšak myslím si že je to bud tím, že si želvy až moc všímám nebo tím že má žízen, popíšu problém.
v chladné části má želva zhruba 24 stupnu pod lampou ma zhruba 38.... želva je většinu dne zahrabaná tak, že kouká ven hlavou ale tělo má v lignocelu, všiml sem si že se snaží zahrabat a zase vyhrabat jako by chtěl zorat (otočit) lignocel v akvariu... když nespí je ve vodě... je pravda že mám hodně suchý substrát, (sype se jako písek) ale každý den ho vlhčím rozprašovačem. myslíže že by to mohlo souviset? popřípadě by mohlo být v utahu to že tu poslední dobou pořád prší. ale to nevím jestli želva pozná... Chtěl bych vás tedy poprosit o radu, jestli třeba více vlhčit, popřipadě nalít do kamení vodu aby se rozprostřela do lignocelu rovnoměrně, koupat želvu ve vodě když jí takvyhledává. Děkuji

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: změna chování kvůli počasí?

Příspěvek od Mirek » pon 13. kvě 2019 14:32:45

Substrát má být trvale vlhký, rozprašovač zvýší vlhkost na povrchu a v prostoru terária, takže klidně ho prolijde na večer podle potřeby vodou. Já nemám problém do želvího stolu denně nalít litr a půl vody, nicméně mám tam výbojku, takže se to rychle odpařuje. Za pokus by možná stálo, pokud by problémy přetrvávaly, poupravit tepelnoý cyklus. Případně, pokdu budete přesouvat ven to neřešt, nicméně to už by měla dávno nastat příprava.

Jaroslav
Matador
Příspěvky: 87
Registrován: ned 09. pro 2018 19:38:07

Re: změna chování kvůli počasí?

Příspěvek od Jaroslav » pon 13. kvě 2019 16:52:51

ven bych jí dal rád, ale nemám trvalý výběh, maximalně jí vezmu na den ven do nějakého výběhu aby se proběhl, ale trvale venku nebude, aha, bál sem se aby nechodil v mokrém, že by z toho měl komplikaci, mam vlhký substrát pod pitítkem, a říkal sem si jak se toho zbavovat a ono je to správné, dobře budu více vlhčit, děkuji, Mirku mohl bych vás poprosit nedal by jste mě sem fotku vašeho substrátu? abych se chytil zhruba odstínu a tipnul vlhkost? děkuji

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: změna chování kvůli počasí?

Příspěvek od Mirek » pon 13. kvě 2019 17:08:28

Fotku Vám klidně odfotím, ale až budu doma, což by mělo být někdy o víkendu, ačkoliv nevím, jak moc exaktní to bude. Vlhčím to odhadem, tak aby ze substrátu nebyl rybník.

Jaroslav
Matador
Příspěvky: 87
Registrován: ned 09. pro 2018 19:38:07

Re: změna chování kvůli počasí?

Příspěvek od Jaroslav » pon 13. kvě 2019 21:39:56

dobře, takže aby nestála voda, ale aby byl na oko tmavší, zkusím :-) nalil sem do terarka litr vody, asi 3 mm je vidět na dně, jak to nasalo vodu a na dotek je první zhruba cm vlhký :) uvidime zítra kdyžtak zavlažím, nevěděl jsem že se to dolévá i takto " natvrdo" :)

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: změna chování kvůli počasí?

Příspěvek od Mirek » pon 13. kvě 2019 22:20:09

Ta voda by tam být neměla, tak příště zkuste trochu méně, časem najdete optimum.

Odpovědět