Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

zelva zelenava

Ta želva je nějaká divná
Odpovědět
tomas13
Nováček
Příspěvky: 10
Registrován: pon 18. úno 2019 12:54:03

zelva zelenava

Příspěvek od tomas13 » pon 18. úno 2019 12:58:14

Dobry den prosim o radu, koupil jsem od chovatelky zelvu zelenavou narozenou cervenec 2018, mam ji 4 dny, zelva 90% casu travi pod vyhrivaci zarovkou, uz tam lezi od včerejška 16:00 do tedka.
Sviceni vyhrevu mam nastaveny od 6:45 do 11:30 a od 14:00 do 18:00
Zelva se dneska ani nesla nazrat ani napit nic.
Terarko je 60x40x30 Vyhrevka je Daylight Frosted vydava denní svetlo a teplo ve studeny casti mam REPTI UVB 5.0 o UVB a UVA tedy je postarano, krmim cinskym zelim, ma tam skořápky, sepiovou kosst a vodu. Nevim co delam spatne. Na teple casti mam terarijni kuru a ve studene casti lignocel zítra mi prijde jiz namichany lignocel s piskem takze kura pujde pryc a na studenou část prijdou oblazky.
Prosim co delat s zelvou dal když jen lezi pod výhřevnou a když zhasne tak tam lezi dal

Včera bylo to same, ale nakonec odpoledne vylezla sezrala trosku cinskyho zeli, dvakrát se vykoupala a vykonala potrebu, ale pak zase zalezla a sla odpočívat pod vyhrev. (Ne primo pod, ale okolo)
teploty primo pod lampou jsou 45 i vic, okolo se to drzi kolem 40, studena část je kolem 23-26.

Na noc ma teplotu 18 v celem terariu


Uz sem to nevydrzel a sam ji tedy prendal k jidlu, chvilku koukala a zacla jist cinsky zeli

Moc toho ale nesezrala, vody si nevšímala ani skorapek, chvilku byla ve prostred terária a pak se presunula do teply zony uplne ke sklu, ale tentokrát se nezahrabala, oci ma zavreny, není schovana v krunyri a udelala svoji potrebu.

Ceho jsem si taky vsim ze nekdy kouka s jednim otevrenym okem a druhy ma zavreny.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: zelva zelenava

Příspěvek od Mirek » pon 18. úno 2019 18:32:35

Tohle je typické pro špatně nastavené podmínky chovu. Zejména se to bude týkat teplot. Je potřeba, abyste navázal na chov, na který byla želva zvyklá u předchozího majitele. Takže rada v tuto chvíli zní zjistit chovné podmínky, které želva měla před nabytím vámi a nastavit je dle toho. Tak či onak ale doporučuji snížit teploty. Teploty pod výhřevnou žárovkou jsou příliš vysoké taktéž ve studené části je 26°C moc. Dále přesuňte UVB lampu k výhřevu, nikoli nad chladnou část. Nicméně přesunutí lampy je jen praktická rada, vliv na apatii želvy to nemá.

tomas13
Nováček
Příspěvky: 10
Registrován: pon 18. úno 2019 12:54:03

Re: zelva zelenava

Příspěvek od tomas13 » pon 18. úno 2019 23:30:07

Terárium bylo sestaveno primo u prodejce, který nacpal do 60cm dlouhyho terarka výhřevnou zarovku 75W tady myslim ze je kamen urazu a hazard se životem zelvy, okamzite jsem ted objednal 25w.

Jednalo se o REPTI PLANT DAYLIGHT FROSTED 75W. Objednal jsem opet REPTI PLANET ale tu druhou variantu, která by se mela hodit spis k zelvam
Také zítra mi prijde lingocel který nahradi terarijni kuru, tu zelvicka u chovatelky nemela.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: zelva zelenava

Příspěvek od Mirek » úte 19. úno 2019 0:19:31

Ono nejde o výkon, ale o teploty. Pokud je terárium umístěno v chladném prostředí, je potřeba na jeho výhřev i silnější osvětlení, nicméně Vámi uváděné teploty jsou příliš vysoké, snížením wattáže by se to mělo upravit. Co se týče předchozího chovatele, pochybuji o jeho kvalitách, pokud takto sestavil terárium.

tomas13
Nováček
Příspěvky: 10
Registrován: pon 18. úno 2019 12:54:03

Re: zelva zelenava

Příspěvek od tomas13 » úte 19. úno 2019 0:30:10

Terarko jsem si nechal sestavit, terarko nemá chybu, ale zarovku tam dal co mel zrovna po ruce, snad bude zelva v pohode, zítra tou silnou rozsvitim minimalne a dam ji tu slabsi ve stredu az prijde postou

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: zelva zelenava

Příspěvek od Mirek » úte 19. úno 2019 11:46:31

O tom právě mluvím. Když něco dělám, tak pořádně. Ne stylem, že něco nemám, tak to nahradím něčím nevhodným. Nicméně to je o lidech a o přístupu k věci.

tomas13
Nováček
Příspěvky: 10
Registrován: pon 18. úno 2019 12:54:03

Re: zelva zelenava

Příspěvek od tomas13 » úte 19. úno 2019 13:25:02

A ještě se chci zeptat, puvodne jsem si myslel ze zelva odchazi na noc do mista studenyho tedy kde ma krmeni, vodu atd a ze tam i spi.
Mne prave spi na tej strane kde ma teplo.
Jinak dneska jsem dal na studenou stranu oblazky 2kg a asi 5kg lignocelu s piskem do teply zony.
Dneska svitim malo a zelva se zatím nezahrabava.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: zelva zelenava

Příspěvek od Mirek » úte 19. úno 2019 13:51:40

Želva spí, kde to uzná za vhodné, většinou to bývá ve vlhké části, nemusí to však být pravidlem.

tomas13
Nováček
Příspěvky: 10
Registrován: pon 18. úno 2019 12:54:03

Re: zelva zelenava

Příspěvek od tomas13 » úte 19. úno 2019 14:07:53

Jinak svetla mam reseny tak ze jsou zaveseny na horni strane ve truhikach vzdalenych od sebe cca 25-30cm

Jedna se o Repti planet Daylight Frosted - Pisou ze simuluje svetlo v tropických oblastech, dodava UVA a teplo.

Potom mam REPTI UVB 5.0 Tropical a tam pisou ze tedy simuluje stinna prostředí destnich pralesu.


Další svetla nemam, ale cetl jsem zase o UV svetle, který dodava to co slunce, potom klasicky ma byt ještě denní svetlo

To moje zarovky nemaji ze ne? Jinak terarko je v rohu u okna tak denní svetlo se dostane.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: zelva zelenava

Příspěvek od Mirek » úte 19. úno 2019 18:58:21

Z vašeho popisu nějak nejsem schopen poznat, co kde vlastně máte. Nicméně v teráriu by měla být tři světla - výhřevné, UVB a denní. Výhřevné světlo je takové, které dokáže terárko vyhřívat a udržovat požadovaný gradient. Kdysi se používala obyčejná žárovka, dneska je to s nimi na trhu horší, tak se používají speciální do terií. UVB můžete použít výbojku nebo kompaktní. V případě, že máte výbojku, tak nepotřebujete výhřevné světlo, jelikož výbojka i hřeje. Do terária se však vzhledem ke svému výkonu dát zpravidla nedají, tudíž je v tomto případě klasičtější konformace výhřevného osvětlení s UVB kompaktní lampou. Vaše kompaktní lampa je poměrně slabá a na trhu jsou daleko lepší ve své kategorii. Doporučuji při následující výměně pořídil výkonjší kousek. UVB by měla být umístěna u výřevu, jelikož i v přírodě želva přijímá UVB paprsky při slunění. Vaši lampu bych kvůli slabšímu výkonu nedával výše než 10 cm nad substrát. Konečně poslední denní osvětlení poskytuje denní světlo v celé ploše terária. V malých teráriích se dá řešit zářivkou do objímky, u větších je lepší použít zářivkových trubic. Obé však musí být denního spektra. Jsou i speciální terarijní zářivky a jejich použití je samozřejmě také možné, ale vzhledem k levnější adekvátní alternativě mi přijde jejich použití u želv zbytečné. Kombinace těchto tří osvtlení musí poskytovat dostatečné světlo a teplo, nesmí však docházet k přehřívání terária.

tomas13
Nováček
Příspěvky: 10
Registrován: pon 18. úno 2019 12:54:03

Re: zelva zelenava

Příspěvek od tomas13 » stř 20. úno 2019 14:07:16

Vyfotil jsem terárium s popisem, prosim kouknete se a co mam ještě vylepsit.
Zelva je nyní vice ziva, dnes se sama vyhrabala a sla se sama nazrat aniz bych nijak zasahoval.

Uz mam namontouvanou slabsi vyhrivaci zarovku, je to i jina verze ze je v podstate jen maly bod kde to nejvic vyhriva, ta predesla vyhrivala moc velky kus. Snad to bude lepsi
Přílohy
kkk.jpg

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: zelva zelenava

Příspěvek od Mirek » stř 20. úno 2019 14:54:19

UVB kompakt je lepší nemít v květináči, brání to rozptylu UV záření. Ve vašem případě není sice ještě úplně schovaná, tak to není velký problém, přesto však bych květináč při příští úpravě terária sundal. Dále bych UV lampu přesunul blíže k výhřevné. Co se týče okna, tak to má dvě nevýhody. První je, že den v zimně vlastně není až tak den. Je velmi krátký a je šero, takže nestačí na osvětlení terária. Druhá nevýhoda plyne z letního slunce. Pokud do terárka začně svítit přes okno slunce, dokáže se terárko velice rychle (pár desítek minut) přehřát na teploty, kteřé želvu ohrozí na životě. Pokud do okna nepálí slunce (ani v létě), tak je to v pořádku, pokud ano, je potřeba si na to dát pozor. Nicméně denní světlo bych dokoupil tak či tak kvůli výše popsanému problému v zimě.

tomas13
Nováček
Příspěvky: 10
Registrován: pon 18. úno 2019 12:54:03

Re: zelva zelenava

Příspěvek od tomas13 » stř 20. úno 2019 23:36:06

Slunicko do bytu z této strany nesviti takze tam problém nebude. Kvetinac bych klidne sundal a premistil zarovku k vyhrevne, ale myslim ze to je pridelany na pevno nebo sem na to neprisel jak to sundat, snura která vede do zásuvky vede skrz vetrani a to je prilepeny silikonem ke sklu.

Na ty denni svetla tedy kouknu.
Dnes jsem byl v superzoo a tak jsem koukal na zelvu, meli pardali za 3500, podminky teda strasny, chudak :(

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: zelva zelenava

Příspěvek od Mirek » stř 20. úno 2019 23:50:20

S tím už si musíte technicky poradit sám, každpopádně bych to nenechal být. Co se týče želv ve zverimexech (a obecně všech tamějších zvířat), tak jsou chovány v otřesných podmínkách a nezřídka se jedná o porušení Zákona na ochranu zvířat proti týrání. Bohužel, kde není žalobce, není soudce. Neznalost lidí v tomto ohledu také nepomáhá. Dokud se bude ve zverimexech poptávka po zvířatech, bude i nabídka. Výhodu, že u chovatele je zvíře levnější, zdravé a odchované v dobrých podmínkách některým nevysvětlíte.

Odpovědět