Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Spící želva pardálí

Ta želva je nějaká divná
Odpovědět
Domi
Nováček
Příspěvky: 1
Registrován: úte 15. led 2019 21:08:44

Spící želva pardálí

Příspěvek od Domi » stř 16. led 2019 14:10:28

Dobrý den,

chtěla bych se poradit ohledně naší želvičky.

Máme zhruba roční želvičku pardálí, z toho je nějakého půl roku u nás doma.

V teráriu má kombinaci písku a kokosového vlákna jako podestýlku, 25 stupňů v chladné části, vodu, bazének, pravidelně rosím, svítím UV lampičkou zhruba od 8 do 20 hodin.
Co se jídla týče, je už od začátku velmi vybíravá a jí jen lupení, rukolu, špenátové listy. Granule jsem na ní zkoušela, ale vůbec si jich nevšímala. To samé se senem - raději nejí vůbec než aby si ho dala. Vápník jsem jí dala i do jídla i do mističky s vodou.
Už od začátku, co želvičku máme, není nijak moc aktivní. Ráno většinou vstane, dovalí se najíst a pak usne v mističce. Nikdy se nezahrabávala a většinou prostě usne na místě. Občas, hlavně zkraje, se pokoušela dostat ven a tak jsem ji občas vyndavala do obýváku, kde však většinou po chvíli opět usnula v nějakém rožku, kam si zalezla.
Poslední dobou (dejme tomu dva měsíce) mi přijde, že je ale ještě o něco línější než předtím. Než se probere, tak to trvá hodinu, občas chodí po akvárku, aniž by otevřela oči. Poslední čtyři dny přestala žrát úplně a kromě toho, že se pohne, když na ní mluvím nebo otevřu akvárko, tak nic jiného nedělá. Oči pořád zavřené. Navíc mi přijde, že má měkčí plastron než předtím (podle toho, co jsem četla, by ho neměla mít ještě úplně pevný, nicméně mi přijde, že už byl pevnější, než je nyní).

Budu vám vděčná za každou radu,
Domi

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Spící želva pardálí

Příspěvek od Mirek » stř 16. led 2019 15:52:10

Chtělo by to více informací a více je specifikovat.

Zejména popsat chovné podmínky. Co nejlépe. Želvy pardálí sice osobně nechovám, ale pokud vím, tak jsou to pouštní želvy a dle toho má vypadat i chov. To znamená, že prostředí může být sušší, teplo zajišťuje bodobý zdroj pod kterým je vyšší teplota, vlhčení ano, ale na noc. Nevhodné chovné podmínky by stav vysvětlovaly.

Píšete, že má zavřené oči. Jen někdy nebo neustále? Konjunktivitidy obvykle způsobuje u želv hypovitaminóza A, stav se poměrně rychle upraví po podání vitamínu. Snížená aktivita u toho také může být.

Nicméně bez dalších informací těžko soudit...

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Spící želva pardálí

Příspěvek od euzelva » čtv 17. led 2019 21:26:08

To vypadá nejspíše na chybně nastavené podmínky chovu a nebo onemocnění. Jak píše Mirek, chce to více informací.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Odpovědět