Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

co s novou želvou, která nežere a spí?

Ta želva je nějaká divná
Odpovědět
PaTau
Nováček
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 07. pro 2017 1:06:43

co s novou želvou, která nežere a spí?

Příspěvek od PaTau » čtv 07. pro 2017 1:17:20

Dobrý den,
dovoluji si Vás požádat o radu nebo Váš názor ohledně chování naší želvicky. Je to želva stepní, stará asi rok, myslím si, že je to samec. Dostali jsme ji jako dárek na začátku října, byla prý koupena ve zverimexu. Zároveň jsme si od Vás v říjnu zakoupili již vybavené terárium, včetně potřebného osvětlení a substrátu. Želva byla zpočátku celkem aktivní, přišlo mi, že si na nové prostředí celkem rychle zvykla. Nyní asi tři týdny jen spí, její aktivita je prakticky nulová, nežere, nevyměšuje, je jí jedno, jestli ji přes den svítíme nebo ne, je napůl zahrabaná v seně. K jídlu jsme jí dávali listy pampelišek, později čínské zelí ( rukolu ani polníček nechtěla). Mrkev ani jablka ji taky nechutnaly. Rozsvěcujeme ji kolem osmé ráno, zhasínáme kolem páté, podobně, jako je tomu venku. Přes den je teplota v terárku 30 stupňů, přes noc 20. Želva se ale ani po rozsvícení neprobudí. Když jsem ji dala do vody, zase tam po chvíli usnula. Nevím, zda ji mám nechat spát nebo ji budit. Když ji vzbudím, začne se hýbat, otevírat oči, ale po chvíli znovu usne. Nenají se. Dnes mi přišlo, že měla trochu oteklé oči, tak jsem ji je namazala ophtalmo septonexem. Želvu máme teprve dva měsíce a v podstatě nevíme, jak byla chována předtím. Chtěla bych se proto zeptat, zda si myslíte, že je její chování v téhle situaci normální? Bylo by lepší vyhledat veterináře co nejdříve nebo ještě počkat? Děláme něco špatně?
Krunýř mi přijde zdravý stejně jako kůže, pohyby, apod, myslím si, že kromě té apatie jiné známky nemoci nevykazuje. Posílám Vám i pár fotek.
Moc děkuji za Vaši odpověď! Pavlína Täubnerová
Přílohy
IMG_20171130_192725.jpg
IMG_20171130_192715.jpg
IMG_20171130_192213.jpg
IMG_20171130_192152.jpg
IMG_20171130_192011.jpg

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 1785
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: co s novou želvou, která nežere a spí?

Příspěvek od Mirek » čtv 07. pro 2017 13:34:29

To je problém, který je velice obtížné rozlousknout. Samozřejmě se může jednat o chybně nastavené podmínky a jejich úpravou lze docílit zlepšnení, ale může se také jednat o celou řadu zdravotních problémů, tím spíše, že je želva ze zverimexu a tedy s největší pravděpodobností importovaná. zdánlivě opuchlé oči mohou souviset s "hybernací" (samozřejmě vzhledem k podmínkám se nejedná o pravou hybernaci ve smyslu zimování), ale také s metabolickými problémy. Celkové posouzení bude na Vás, jelikož z fotek toho moc nepoznáme. Pokud jsou oči skutečně oteklé, případně má želva výtoky, želva hubne, působí lehkým dojmem (když ji vezmete, máte její hmotnost cítit - pokud působí jako prázdná miska, je to špatně), nereaguje, když ji vezmete do ruky... pak bude problém ve zdravotní stránce a navštivte veterináře - specialistu na plazy.

Pokud neshledáte nějakou takovovu skutečnost, tak doporučuju snížit až vypnou výhřevné osvětlení a počkat. Více Vám asi v tuto chvíli nepomohu, protože neznáme detailní chovné podmínky ani želvu.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2518
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: co s novou želvou, která nežere a spí?

Příspěvek od euzelva » čtv 07. pro 2017 19:18:27

Tento druh je nejméně aktivní běhen celého roku, v návaznosti na počasí venku a druh želvy jde s největší pravděpodobností o potřebu spánku, k tomu bych se přiklonil. Vše vypnout a nechat ji odpočinout. Druhá možnost jak popisuje Mirek je nemoc, podle mě daleko méně pravděpodobná. Pokud ji bude vet. léčit a želva potřebuje odpočinek a stanový se tedy chybně diagnoza je to její konec, takže bych byl hodně opatrný než přikročit k léčbě. Ale želvu neznám, takže bych se řídil intuicí. Jestli je v ruce těžká, a nemá výtoky jsem pro zimovaní. V opačném případě pro nemoc. Držím palce.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Odpovědět