Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Pospávající želva stepní

Ta želva je nějaká divná
Odpovědět
petra1986
Nováček
Příspěvky: 19
Registrován: stř 02. lis 2016 19:58:24

Pospávající želva stepní

Příspěvek od petra1986 » stř 02. lis 2016 20:04:13

Dobrý den,

předem bych chtěla moc poděkovat za každou radu,kterou byste mi byl schopen dát. Potřebuji pomoc s naší unavenou suchozemskou želvou stepní. Ale vemu to pěkně od začátku.

Zhruba před 2 měsíci dostala naše šestiletá dcera od prarodičů suchozemskou želvu stepní a jak to tak bývá starost zůstala na mě (připomínám, že mi to vůbec nevadí, mám z ní radost úplně stejnou a už teď je členem naší rodiny).

Zařídily jsme akvarium ve které má z jedné části kamínky a v druhé části kokosový podklad. Svítíme výhřevnou lampou pod kterou má asi 38 stupňů a UVB žárovkou v čase od 9.00 - 19.00 hod. V akvariu má jinak něco kolem 28 stupňů. Krmíme pampeliškovým listím, čín.zelím a rukolou.Vápník dáváme 2x týdnně. Želva má něco přes rok. Byla velice aktivní,pobíhala jak po akvariu tak i v našem obýváku, měla veliký apetit a byla aktivní.

Avšak minulý týden začla pouze polehávat buď pod výhřevnou lampou nebo v rohu akvaria kousek od ní. (na noc však zalézá do svého úkrytu.) Sen tam něco zobne projde se ale to je vše. Plastron má rovný mírně měkký. Jsem sice želvý začátečník, ale usuzovala bych že se změnou počasí na ní přišel spánek. (jinak nejeví žádné známky nemoci - trus v pořádku, očička čistý, bez plísňů i parazitů.)

Po přečtení mnoha článků jsem začala ubírat postupně světlo, teď svítíme od 9.00 zhruba do 16.00 hod. Z 50W žárovky jsem ubrala na 40W. a do rohu akvaria (místa na spaní) jsem přidala vlhké hobliny, který vlhčím každý večer. 1x za den koupeme. Želák však ne a ne zabrat. Nevím tedy jestli na to potřebuje více času, nebo zda postupě stále ubírat světlo až do úplného zhasnutí ikdyž přes den vylézá ven pod lampu. A zda mu mám i ubrat krmení nebo nechat co si sám zobne. Po jakém čase když vše toto nezabere a sám se neuloží mám vyhledat zvěrolékaře nebo znova obnovovat světla. Ještě s tím souvisí jeden problém - Bydlíme v panelovém domě a jak to tak bývá ikdyž netopíme nemůžu v akvariu ubrat teplotu na méňě než 23-24 stupňů. Může to být i tím?

Opravdu v tomhle trochu tápu, tak Vám předem moc děkuji pokud budete ochoten mi dát jakoukoliv odpověď.

A moc se omlouvám ještě za jeden dotaz, pokud se povede a želva sama usne, musím jí přemístit někam do chladnějšího prostředí nebo mohu nechat v akvariu. A po probuzení mohu hned začít svítit a krmit?
Omlouvám se, že je dotaz tak obsáhlý, ale nevím jak jinak situaci zkráceně popsat.
Děkuji moc.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Pospávající želva stepní

Příspěvek od Mirek » stř 02. lis 2016 20:57:03

Prvně by bylo dobré znát původ želvy. Želvy stepní nejsou kontrolovány úřady, takže je poměrně velké procento z nich importovaných, což s sebou přináší komplikace. Pokud je želva od chovatele, tak je to OK.

Celková teplota v aktáriu je příliš vysoká (28°C v celém prostoru je moc), takže zvýšit větrání a snížit wattáž žárovky. Pokud máte teplý byt, není problém použít klidně 25 W žárovku tak, aby se vyšší teplota udržovala pouze pod ní a neovlivňovala okolí.

Pokud želva nejeví jiné známky potíží (nehubne, zdravé oči, čistý dech, normální trus...), pak bych snižoval teplotu pod výhřevnou lampou (a celého terária) klidně na hodnotu kolem 30°C a celkově zkrátil čas výhřevu (což jste učinila). Dle mého názoru by se mělo po snížení celkových teplot dostavit zlepšení, ale nestane-li se tak, tak můžete pokračovat do úplného vypnutí.

Hobliny netřeba, vystačí vlhký substrát. Pokud dojdete až do fáze, kdy bude želva bez zapnutých světel, tak bych ji přenesl na chladnější místo. Nejde o nutnost, ale 24°C už se mi zdá moc. Veterináře není potřeba navštěvovat, nebude-li k tomu důvod - změna stavu želvy.

petra1986
Nováček
Příspěvky: 19
Registrován: stř 02. lis 2016 19:58:24

Re: Pospávající želva stepní

Příspěvek od petra1986 » stř 02. lis 2016 21:59:17

Moc dekuji za odoved. Hned zitra koupim slabsi zarovku a uvidime co se zacne dit. Celkove jsem tam dnes pootevrela okno a vyvetram na noc,tak snad se mi ta teplota aspon na noc podari zklepat.Jeste jednou moc dekuji.

petra1986
Nováček
Příspěvky: 19
Registrován: stř 02. lis 2016 19:58:24

Re: Pospávající želva stepní

Příspěvek od petra1986 » čtv 03. lis 2016 20:01:16

Muzu se jen jeste zeptat? Mam ji prestat davat jidlo nebo to muzem nechat. Moc dekuji. Osvetleni jsme snizili pod lampou na 30 a hned je i v tererku 24.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Pospávající želva stepní

Příspěvek od Mirek » čtv 03. lis 2016 21:25:57

Dokud svítí lapmy, tak jídlo dávejte.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Pospávající želva stepní

Příspěvek od euzelva » pát 04. lis 2016 8:53:08

Takže teploty bych nechal nastavené jak jsou teď tedy snížené oproti vysokým co jste měla. Určitě bych navštívil veterináře neboť je velký předpoklad na začervení u želvy pravděpodobně z importu. Nevím kam všichni chodí na to, že želva a navíc stepní potřebuje vlhké hobliny :!: Vždyť je ze stepí :!: Opravdu si všichni myslí, že tam žije ve vlhkém prostředí :shock: Já tedy 100% ne. A pokud je to takto nastaveno nevydrží to dlouho, může ji to vyhovovat, ale určitě ne dlouhodobě.
Nepíšete velikost, ale dá se předpokládat 8 - 10 cm (většina importů). Ten druh patří k nejvíce spavým želvám. Takže pokud pominu, že mohla onemocnět, tak na ni s příchodem zimy přišel útlum (tady také záleží na historii chovu). To by pak vyžadovalo další snižování teplot.
Zjistit zda byla aktivní v létě a pokud ano je to tento případ.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

petra1986
Nováček
Příspěvky: 19
Registrován: stř 02. lis 2016 19:58:24

Re: Pospávající želva stepní

Příspěvek od petra1986 » pát 04. lis 2016 14:03:39

Dobry den,po ubrani teplot prisel pravdepodobne rychly zvrat,ale od vcera zalez,dnes nakoukl rano jeste pred zapnutim svetel takrikajic jednim okem na par minut a rychle spat kde uz zatim zustava. Tak prepokladam,ze zahajuje opravdovy spanek. Ponecham dva dny poradne zabrat a premistim v suchych hoblinach v bedynce na chladnejsi (okolo 15-18 stupnu) misto. Pridam jen vodu v misce a necham do probuzeni? Doufam, ze mam spravny umysly. Prosim kdyztak me opravte. Veterinare navstivim tedy okamzite po probuzeni, predpokladam ze kdyz uz bude chrnet,tak si driv nepomuzu. :cry: nebo co myslite? Doufam, ze uz nebude pozde. Moc dekuji

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Pospávající želva stepní

Příspěvek od Mirek » pát 04. lis 2016 16:20:35

Rozhodně musí být ve vlhkém substrátu. Během toho kontrolovat hmotnost a celkový stav želvy, dojde-li ke zmněne, pak navštívit veterinu. Pokud se začne probouzet sám, tak přendat do terárka, jinak po nějaké době to udělat tak či tak.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Pospávající želva stepní

Příspěvek od euzelva » sob 05. lis 2016 10:02:01

Pokud chcete zimovat nechte to takto teplotně nastavené minimálně 14 dní a počkejte s přesunem. Pokud se situace nezmění můžete postupně přesunovat do chladnějších částí domu. Želvy se zimují v mírně vlhkém substrátu a nikoliv chovají, zimování a chov jsou dva rozdílné pojmy.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

petra1986
Nováček
Příspěvky: 19
Registrován: stř 02. lis 2016 19:58:24

Re: Pospávající želva stepní

Příspěvek od petra1986 » pon 07. lis 2016 12:56:20

Tak zelvak se dva dny vyspal a uz zase lita jako driv. Je to mozne, ze mu stacilo takhle malo? :shock:

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Pospávající želva stepní

Příspěvek od euzelva » čtv 10. lis 2016 20:10:04

Reakce na počasí nebo něco jiného.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Odpovědět