Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Unavená stepka ve výběhu

Ta želva je nějaká divná
Odpovědět
Michal K
Pokročilý
Příspěvky: 37
Registrován: úte 30. zář 2014 9:41:18

Unavená stepka ve výběhu

Příspěvek od Michal K » pon 22. srp 2016 10:55:27

Je to ohraná písnička, ale rád bych alespoň nějakou radu. Nezimovanou roční stepku od p. Junka jsme dali do venkovního výběhu - již v teráriu byla neaktivní a ve výběhu to pokračovalo až tak, že se zahrabala, že sme mysleli, že utekla (psal jsem o tom). Nakonec byla nalezena, ale dle vážení zhubla z 54g(19.6.2016) na 48 (12.8.2016). Kdykoli kontroluji výběh je zahrabaná a neaktivní - vzhledem k rostlinám ve výběhu nedokáži říci, zda žere. Mám o ni strach - nejeví známky nemoci ani měknutí krunýře, ale o rok starší želvík je na tom s 204g úplně jinak. Jsem otevřen všem radám a názorům.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Unavená stepka ve výběhu

Příspěvek od Mirek » pon 22. srp 2016 15:42:11

Pokles hmotnosti není tak dramatický, když zvážíte, že se tak stalo v časovém rozmezí 2 měsíců. Stepní želvy - kromě toho, že jsou normálně zimující druh - se mohou ještě v létě uložit k estivaci. Nízkou aktivitou bych tedy nějak znepokojen nebyl a želvu ve výběhu ještě nechal a sledoval ji. V případě, že by hmotnost začala strměji klesat, popř. by želva nevypadala fyzicky v pořádku, je na místě zvážení přesunu.

Michal K
Pokročilý
Příspěvky: 37
Registrován: úte 30. zář 2014 9:41:18

Re: Unavená stepka ve výběhu

Příspěvek od Michal K » pon 29. srp 2016 13:17:20

Děkuji za vyčerpávající odpověď. O víkendu jsem prováděl koupání a pak zkoušel nabídnout přímo z ruky nějakou zeleň a meloun a želvička žrala i se vyprazdňovala a byla aktivní. Převážení jsem bohužel nestihl. Konečně už jsou také venkovní teploty u nás podobné létu.

Michal K
Pokročilý
Příspěvky: 37
Registrován: úte 30. zář 2014 9:41:18

Re: Unavená stepka ve výběhu

Příspěvek od Michal K » pon 10. říj 2016 7:36:41

Dobrý den, přináším menší update. Roční stepka byla ve venkovním výběhu až do poloviny září, když je její oddělený agresor (o rok starší stepka) zahrabala byla to pro mne známka přesunu do domácího prostředí. V domácích podmínkách se jí daří moc dobře a od přesunu přibrala z 59g na 69g a žere jako nikdy. Doufám, že to v tomto trendu bude pokračovat a podaří se dohnat roční rozdíl ve velikosti želviček. Starší stepku nechávám zahrabanou a jen jsem ji přikryl místo kde se zahrabala chvojím. Plánuji ji přemístit do zateplené boudy s termoregulací až nastanou stabilní mrazíky (Nyní je zahrabaná cca ve 20cm hloubce. Myslíte, že můj postup je správný?

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Unavená stepka ve výběhu

Příspěvek od euzelva » pon 10. říj 2016 12:08:25

Želvy znáte a sám vidíte, že jste zvolil tu nejlepší možnou cestu a želva "ožila" Ať se Vám i nadále daří.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Odpovědět