Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Měknutí spodního platronu

Ta želva je nějaká divná
Odpovědět
RIK
Nováček
Příspěvky: 13
Registrován: ned 17. led 2016 16:32:58

Měknutí spodního platronu

Příspěvek od RIK » pát 01. črc 2016 12:44:52

Dobrý den,
jsem docela vystrašený a prosím Vás o rychlou odpověď. Mockrát děkuji.
Zjistil jsem, že moje 11 měsíční želva má o něco málo měkčí spodní plastron, než měla dříve a je i docela propadlý (vždy ho neměla uplně vydutý), ale teď je to více. Psal jsem tu dříve o radu, jelikož začala chodit spát velice brzo a tak po Vaší odpovědi jsem se uklidnil, že je to typické jarní chování a mám snížit dobu svícení a teplotu pod výhřevnou lampou. Vše jsem učinil a teď jí svítí výhřevná plus světlo od půl 8 a pouze do 12. V tuto dobu je vylezlá a sežere na co příjde. Před zhasnutím jde opět spát. Pod výhřevnou lampou má max 28°C. Hmotnost kolísá okolo 110g. Před třemi týdny měla 114g a pak 108g a ted 110g. Ale jak jsem poznamenal přijde mi, že měkne :/ Mám tedy vypnout úplně a razantně osvětlení ať se prospí? Nebo je to spíš moje chyba v tom jak jí snižuju dobu svícení? Nevypnul jsem to úplně, protože vždycky brzo ráno, než se zapne osvětlení, tak už kouká z domečku a čeká, až se bude moc nahřát a najíst, tak nevím co mám dělat.
Mockrát děkuji za jakoukoli radu :(

RIK
Nováček
Příspěvky: 13
Registrován: ned 17. led 2016 16:32:58

Re: Měknutí spodního platronu

Příspěvek od RIK » pát 01. črc 2016 13:02:50

A nebo že by zas vyžadovala prodloužení osvětlení? Teď tam lítá po terárku a žere i když má už vypnuté výhřevné a denní za chvíli zhasne, tak já fakt už nevím co by potřebovala :/

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Měknutí spodního platronu

Příspěvek od Mirek » pát 01. črc 2016 18:36:19

V těchto vedrech se nebojte osvětlení úplně vypnout, vše se řídí dle vašich konkrétních teplot. Není třeba plašit. Fakt, že želva měkne ji neohrozí na životě v řádu dnů, nevhodné podmínky želvě ubližují až po letech trápení. V každém případě. Pokud je želva aktivní a žere, tak bych moc neměnil. Dbal bych na správné vlhčení a na pravidelné povápňování stravy (u rostoucích želv klidně denně, nebo obden). Součástí musí také být kvalitní UV , což však předpokládám je. Také bych sledoval její stav a hmotnost, zdali nedochází k výrazným změnám.

RIK
Nováček
Příspěvky: 13
Registrován: ned 17. led 2016 16:32:58

Re: Měknutí spodního platronu

Příspěvek od RIK » pát 01. črc 2016 19:22:40

Kvalitní UV je o to se nebojte. Právě to chování se docela mění :/ Když sem jí svítil asi před měsícem skoro celý den a teploty byly nad 30°C až 35°C, tak začala chodit brzo spát, třeba už v 1 hodinu odpoledne. A svítilo se jí tak do 7. Na doporučení pana Junka jsem snižil teploty a zkracoval dobu svícení. Bylo mi řečeno, že je to typické chování želvy na jaře. Nevypnul jsem osvětlení úplně, protože právě celé dopoledne vždy běhala a žrala. Takto to trvá cca měsíc a něco. Ráno jsem si právě všiml, že už čeká v domečku brzy ráno, kdy se zapne osvětlení, tak jsem zas naopak nastavoval postupně svícení dříve a odpoledne jsem ho zkracoval. Teď co jsem si všiml, tak zrovna teď a to snad poprvé je vzhůru a kouká z domečku. Dám na Vaší radu a budu jí jídlo vápnit častěji, než doposud. Nevím zda jí stačilo většinu dne spát a tak si odpočinout, ale zkusím prodlužovat svícení a uvidím jak zareaguje. Svítí se jí právě krátkou dobu od 8 do 12 což je pouze 4 hodiny, tak nevím jestli jí to nevadí.

Odpovědět