Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Darovaná želva, dovežená z ciziny

Doklady, smlouvy, zákony
Odpovědět
filip131
Nováček
Příspěvky: 1
Registrován: stř 09. zář 2020 16:03:23

Darovaná želva, dovežená z ciziny

Příspěvek od filip131 » stř 09. zář 2020 16:12:21

Dostali jsme darem suchozemskou želvu (zelenavá) asi před 6-7 lety, s tím, že nám nebyl dán k ní žádný papír a dověděli jsme se, že je třeba přihlášení želvy a také, že se též čipují. Proto mě zajímá, jak tuto situaci řešit a jak ji lze přihlásit touto cestou. Přibližný věk tipuji 15let, ale nejsem žádný přeborník. Želvičce se u nás velice daří, jen bychom ji potřebovali přihlásit, zda je to vlastně možné. Je nějaká cesta jak ji zpětně zaregistrovat a uvést to oficiální cestou? Věřím, že je vždy nějaká možnost, jak to řešit stejně tak, jako bych ji našel např.na silnici a nikoho nebyla.
Díky moc za odpovědi! :)

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2061
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Darovaná želva, dovežená z ciziny

Příspěvek od Mirek » stř 09. zář 2020 20:02:38

Bohužel nelze. U želv z ciziny musíte obdržet výjimku ze zákazu z obchodní činnosti, která zároveň prokazuje původ jedince. Tuto pak přikládáte k žádosti o registraci, výkonný orgán následně vydá registrační list. Pokud se jedná o dar, nemusí nutně být výjimka platná, v tomto případě zároveň přikládáte k žádosti i sepsanou darovací smlouvu. Dodatečně nelze želvu nikterak registrovat.

V případě nálezu je omyl si myslet, že želva nikoho není. V takovém případě je nález ohlášen příslušnému úřadu, který následně rozhodne o dalším postupu, během kterého se pokusí najít majitele (u čipovaných želv dohledáním v registru, u nečipovaných je možné porovnání fotografií v RL, u kterých majitel souběžně nahlásil ztrátu, avšak tato cesta je málokdy úspěšná). Pokud se majitel nenajde, registrační úřad může vydat registrační list, čímž převede želvu do Vašeho vlastnictví, avšak bude zde vyznačen neznámý původ (tj. nemožnost vydání výjimky ze zákazu z komerce, zařazení do chovu...). Podotýkám, že převod do vlastnictví nálezce není samozřejmostí, stejně jako ponechání želvy v dočasném vlastnictví během procesu hledání majitele.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2749
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Darovaná želva, dovežená z ciziny

Příspěvek od euzelva » pon 14. zář 2020 20:16:37

Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Odpovědět