Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Prodej do zahraničí - CITES

Doklady, smlouvy, zákony
Odpovědět
Pleba
Nováček
Příspěvky: 7
Registrován: pon 16. pro 2019 17:49:27

Prodej do zahraničí - CITES

Příspěvek od Pleba » stř 17. čer 2020 19:22:01

Dobrý večer,
prosím o radu. Nikde jsem nenašel konkrétní informace ohledně prodeje marginaty s CITES. Možná jsem pesimista, ale co kdybych náhodou narazil na zákazníka, který si ode mne želvu koupí se všemi doklady i s vyjímkou a už je nepřepíše? Úřad stále povede mne jako majitele je to tak?
Jde o to, že se mi ozval - pán, s polským přízvukem a s polským e-mailem a trochu jsem znejistil - překupník? Zahraničí?
CITES platí v celé EU přeci, nemýlím se? Máte prosím nějakou zkušenost s nespolehlivými kupujícími? Případně postup na co si dát pozor?

Děkuji

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Prodej do zahraničí - CITES

Příspěvek od Mirek » stř 17. čer 2020 21:05:00

Jako prodejce si můžete kupce vybírat, takže máte-li pochybnosti, není nic špatného na tom potenciálního kupce odmítnout.

V zahraničí je platná pouze výjimka ze zákazu komerce, tedy žlutý papír. Registrační listy jsou ukotveny pouze v naší národní legislativě, v zahraničí k ničemu nejsou. Při prodeji do zahraničí se s želvou předává pouze platné evropské potvrzení (žlutý papír), RL se vrací zpátky na úřad, kde je želva registrovaná. Po prodeji jste povinen příslušný úřad kontaktovat a informovat jej o prodeji (je na to formulář, který se vyplní a pošle). Tento úřad želvu odregistruje (tedy nyní již nebude psaná na Vaše jméno) a současně nový majitel jí do 30 dnů musí registrovat na své jméno. Jinými slovy, pokud vy želvu necháte odregistrovat a nový majitel neprovede registraci na sebe, pak želva nebude registrována na žádné jméno, což je ale už problém nového majitele, jelikož to byl on, kdo nedostál zákonným povinnostem.

Pleba
Nováček
Příspěvky: 7
Registrován: pon 16. pro 2019 17:49:27

Re: Prodej do zahraničí - CITES

Příspěvek od Pleba » stř 17. čer 2020 21:18:36

Děkuji moc, už jsem chytřejší.
A teď ještě co se týká prodeje v tuzemsku. Pokud želvu s Cites nový majitel na svůj krajský úřad nenahlásí, mohu s tím mít já jako předchozí majitel problémy?

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Prodej do zahraničí - CITES

Příspěvek od Mirek » čtv 18. čer 2020 10:33:08

Ne, když želvu od Vás odregistrují, tak už se Vás následné události netýkají. Pokud nový majitel nesplní svou registrační povinnost, pak je to čistě jeho problém.

Pleba
Nováček
Příspěvky: 7
Registrován: pon 16. pro 2019 17:49:27

Re: Prodej do zahraničí - CITES

Příspěvek od Pleba » čtv 27. srp 2020 12:54:04

Jen pro upřesnění, kdyby to náhodou někdo potřeboval vědět:
Na Krajský úřad mi stačilo jen zaslat e-mail, že želvy jsem prodal a chci je odhlásit na majitele (jako kdysi přepis auta).
Jen musíte uvést číslo z dokladu CITES, datum a jméno s adresou nového majitele. Ještěže jsem si doklady ofotil, protože mi "odcestovaly" s novými majiteli. :D

Odpovědět