Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Darovaná želva

Doklady, smlouvy, zákony
Odpovědět
Veronika-89
Pokročilý
Příspěvky: 30
Registrován: pon 13. dub 2020 21:35:02

Darovaná želva

Příspěvek od Veronika-89 » sob 02. kvě 2020 18:06:59

Dobrý den dostala jsem od známé želvu. Bohužel nemůže najít papíry od ní. A myslím že ji po zakoupení ani neregistrovala na úřadě. Říkala že je čipovaná.
Chtěla jsem vědět kde registrovat želvičku a co vše to obnáší? Děkuji

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Darovaná želva

Příspěvek od Mirek » sob 02. kvě 2020 21:32:42

Želvy z přílohy A evropské legislativy, která navazuje na CITES, musí mít vystavený jednak registrační list (bílý papír) a jednak výjimku ze zákazu z komerce (žlutý papír). Pokud želva papíry měla (a želva byla řádně přeregistrována), ale došlo k jejich ztrátě, pak ztrátu hlásí současný majitel na vydávající úřad - měli by vystavit nové (ale nevím, jestli toto není nějak zpoplatněno). Pokud želvu chce darovat, sepíšete darovací smlouvu, kterou pak následně s výše uvedenými dokumenty odešlete na příslušný krajský úřad (podle oblasti, kam spadáte) na odbor životního prostředí a zemědělství. Jde to udělat osobně, nebo poštou, avšak v tomto případě ještě přiložte žádost o přeregistraci (mívají formulář na svých www stránkách, stačí vyplnit). Jedná-li se o dar, pak teoreticky nemusíte mít výjimku z komerce, ale vřele doporučuji, aby želva měla i tento papír (pomocí něj se prokazuje legální původ želvy). Pochopitelně, dar není komerční činnost (darem nevzniká nárok na finanční i jiné protiplnění), tudíž výjimka v tomto případě nemusí být platná (její platnost je omezena aktuálností informací v kolonce 4 a pak případným omezením uvedeným v kolonce 20).

Pokud želva z nějakého důvodu nemá doklady, pak ji podle zákona nemůžete převzít (její nabytí a vlastnění by bylo nelegální). Tedy, jak již jsem zmínil, měla-li želva papíry, ale ztratily se, tak ať současný vlastník vlastník požádá o nové, pak můžete realizovat přepis.

Veronika-89
Pokročilý
Příspěvky: 30
Registrován: pon 13. dub 2020 21:35:02

Re: Darovaná želva

Příspěvek od Veronika-89 » ned 03. kvě 2020 14:04:58

Děkuju

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Darovaná želva

Příspěvek od euzelva » ned 03. kvě 2020 20:23:05

Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Veronika-89
Pokročilý
Příspěvky: 30
Registrován: pon 13. dub 2020 21:35:02

Re: Darovaná želva

Příspěvek od Veronika-89 » stř 06. kvě 2020 21:48:24

Děkuju vše jsem přečetla. Netušila jsem že to není jen tak si pořídit želvičku.
Teď ale vůbec nevím jak dál. Želvičku jsme si moc zamilovali. Hrozně ráda bych si ji nechala na sebe registrovat ale bohužel nevím kudy kam. Jak jsem psala tak jí mám od známe. Doklady k ní bohužel nenašla. Je to cca dva roky co si ji kupovala i s doklady a žlutým papírem. Ale neregistrovala si ji na sebe.
Teď jí darovala mě. Hned jsem si oblíbila vaše stránky a dost jsem se o želvičkách dozvemděla taky i to že je trestné je chovat doma bez registrace.
Nechtěla bych známé udělat problémy a taky nechci želvičku dávat zpět. Nemůžete mi ňejak poradit jak bych si ji mohla registrovat na sebe aniž by byla stíhána ta známá že ji tenkrát neregistrovala na sebe. Nebo jestli s tím má někdo zkušenosti a kolik může být pokuta za neregistrovanou želvu cca 2roky?!
Já o tu želvičku opravdu stojím. Máme jí pár dní a úplně nás okouzlila.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Darovaná želva

Příspěvek od Mirek » čtv 07. kvě 2020 10:42:08

S tím neuděláte už nic. Na přeregistraci má nový majitel 30 dní (o čemž má povinnost původní majitel kupujícího informovat). Původní majitel na "svém" KÚ želvu odregistroval, nicméně k registraci na nového majitele již nedošlo. Obávám se, že dodatečně Vám nikdo želvu nezaregistruje, aniž by došlo k nějaké sankci. Upozorňuji, že ty sankce jsou dost vysoké (od 100000 Kč do 1500000 Kč podle konkrétního přestupku). Nicméně, aniž by toto mělo být vyrozuměno jako nabádání k porušení zákona, v praxi se tady vyskytuje nemalé množství želv, které mají majitelé bez papírů a mnohdy o legislativních povinnostech ani nevědí. Nikdo to ani nekontroluje (kontroly jsou zřídkavé a jen u velkých chovatelů, u ohrožených druhů (CITES příloha I), případně na podnět třetí stranou). Problém by pak samozřejmě nastal, pokud by byla želva zařazená do chovu, pak ve správním řízení ve věci žádostí o výjimky ze zákazu komerce pro mláďata je chovatel povinen deklarovat původ a legální nabytí rodičů těch mláďat, což znamená také mít v pořádku všechny legislativní náležitosti.

Veronika-89
Pokročilý
Příspěvky: 30
Registrován: pon 13. dub 2020 21:35:02

Re: Darovaná želva

Příspěvek od Veronika-89 » čtv 07. kvě 2020 14:26:49

Dobře beru na vědomí. A děkuji za radu.

Odpovědět