Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Smysl umístění topného kabelu pod substrátem u želv

Co vše ta naše želva potřebuje
Odpovědět
Uživatelský avatar
Honza 111
Pokročilý
Příspěvky: 35
Registrován: stř 02. črc 2014 8:20:12

Smysl umístění topného kabelu pod substrátem u želv

Příspěvek od Honza 111 » ned 16. lis 2014 20:44:03

Dobrý den,
chtěl bych se prosím zeptat jaký smysl má vytápění prostoru topným kabelem pod substrátem, tedy zespodu. Snad v přírodě se žádné podloží zespoda nevyhřívá. Není lepší umístit topný kabel na strop terária, než pod substrát? Jaký to má prosím smysl? Co jsem si všiml, většinou se tento způsob využívá u lesních tropických želv, jako např. rody Cuora, Rhinoclemmys, Geoemyda, Indotestudo, Manouria, Kinixys...
Děkuji.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Smysl umístění topného kabelu pod substrátem u želv

Příspěvek od Mirek » ned 16. lis 2014 23:06:53

Tak ten topný kabel zas tak moc nevyhřívá. Mám 25 W topný kabel pod 7 cm vrstvou oblázků a za 6 hodin provozu kabelu jsem schopen dosáhnout na povrchu kamenů 27°C (takže proti pokojové teplotě nárůst o 4 - 5°C), což není zase takový rozdíl od teplot v pralese. Určitě by ale mohlo být diskutabilní, zda používat topný kabel zespoda, pokud chceme zvýšit noční teplotu. Chceme-li totiž zvýšit noční teplotu v prostoru terária vyhříváním zespodu, lze toho topným kabelem docílit, ale za cenu, že se substrát ohřeje více. Ve výsledku by tak želva spala v teplotě vyšší, než je vhodné (teplota na substrátu). Pro noční dohřívání bych dal kabel na stěnu, popřípadě na strop.

Vyhřívání zespodu má dále podstatnou výhodu, že pokud kabel umístíte pod vlhký substrát, zvýšíte odpar vody a tím i vlhkost.

No a poslední můj postřeh - myslím, že v chovu pralesních želv je topný kabel klíčová záležitost. Abych to upřesnil: Je důležité vyhřát terárium celoplošně na vysoké teploty. Toho lze dosáhnou rozmístěním slabších tepelných zdrojů v celém prostoru terária (což odpovídá životu v lese - málo slunka, zato celoplošně vysoká teplota), nebo si dopomůžete topným kabelem. Jednodušší to mají v tomto ohledu želvy pouštní, kde Vám stačí na celý prostor třeba 1 Ultravitalux 300 W. Ta splní podmínku vyhřátí celého prostoru a zároveň silného sálavého zdroje tepla.

Uživatelský avatar
Honza 111
Pokročilý
Příspěvky: 35
Registrován: stř 02. črc 2014 8:20:12

Re: Smysl umístění topného kabelu pod substrátem u želv

Příspěvek od Honza 111 » pon 17. lis 2014 8:37:12

Děkuji.

Odpovědět