Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Deformace krunýře

Upravujeme a napravujeme
Odpovědět
majdos
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: úte 12. led 2021 12:01:24

Deformace krunýře

Příspěvek od majdos » pát 09. zář 2022 15:44:28

Dobrý den, dneska jsem si všimla, že želvě (testudo marginata) se mění krunýř do zvláštního tvaru(kraje ze zvláštně zvyšují a není tak "hladký"). Chci se zeptat, zda je toto u želv v pořádku nebo zda se musím strachovat a změnit něco ve starání se o želvu. Želva je chovaná v akváriu, má převážně zelenou stravu z venku, někdy kupované saláty, párkrát do týdne granule jako doplněk. Podle papírů narozena v srpnu 2019. Doufám, že to jde z fotek vidět.
Přílohy
zelva3.jpg
zelva2.jpg
zelva1.jpg

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Deformace krunýře

Příspěvek od Mirek » sob 10. zář 2022 11:23:46

Dobrý den,

jedná se o tzv. pyramidovatění krunýře (střední část štítku se zvedá a tvoří tvar pyramidy). Významný vliv na to má nedostatečná vlhkost, o něco menší vliv vysoká teplota prostředí a přílišná nabídka potravy (zejm. proteinů) vyvolávající rychlý růst. Preventivními opatřeními tedy je zvýšení vlhkosti (vlhký kout na spaní, rosení...), revize nabídky potravy a kontrola teplot.

majdos
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: úte 12. led 2021 12:01:24

Re: Deformace krunýře

Příspěvek od majdos » sob 10. zář 2022 16:37:20

Mohu se zeptat, jakou nabídku potravy byste navrhnul? Podávám převážně pampelišky, které venku najdu a poté opláchnu, po těch se může želva utlouct. Dále přidávám jitrocel, někdy ledový salát či salátová srdíčka, polníček, rukolu, pekingské zelí tvoří hlavní součást stravy v zimě. Občas přidávám například okurku, tu má ráda, výjimečně kousek ovoce, ale po tom většinou želva ani nekoukne. Také se snažím dávat tak jednou do týdne 3-4 granulky jako doplněk stravy.

Také mi přijde, že se želva velice rozežrala za poslední půl rok a sní toho mnohem víc, než kdy dřív. Myslíte, že bych měla kontrolovat i množství potravy, které sní?

Teplotu mám momentálně na 29 stupních a plánuji snižovat, stejně jako tak více rosit, abych želvu nenechala ještě více deformovat. Děkuji za odpověď.

Odpovědět