Stránka 1 z 1

Praská spodní plastron

Napsal: sob 19. říj 2019 9:48:44
od Pafka
Dobrý den. Moji želvě se jakoby otevírají jednotlivé štítky na spodním plastronu. Přitom se snažím dělat všecko správně. Substrát má vlhký, sypu potravu a pod lampou má kolem 40 stupňů. Čím to může být?

Re: Praská spodní plastron

Napsal: sob 19. říj 2019 18:51:16
od Mirek
Na fotce to není moc patrné, takže nemohu moc zhodnotit, o co by se mohlo jednat. Každopádně růstové deformace nebo poruchy keratinizace štítků mohou být způsobeny celou řadou aspektů - nějaká chyba v chovných podmínkách, chyba v dietě... Zkuste popsat chovné podmínky, třeba to napoví.

Re: Praská spodní plastron

Napsal: ned 20. říj 2019 9:39:21
od Pafka
Jediné co je asi špatně tak ta dieta...využívám že se dá pořád venku sbírat čerstvé takže dávám denně a je pravdou že želva toho hodně sežere a poslední dobou dost roste oproti minulému roku.Jinak si myslím že chyba nemůže být snad jinde...Takže jaký postup zvolit?Krmit třeba ob den...mám tam ještě letošní mládě,takže jak často dávat potravu?Díky

Re: Praská spodní plastron

Napsal: ned 20. říj 2019 11:09:12
od euzelva
Krunýř želvě roste a pozná se to nejlépe ve švech (spojích) krunýře. Já osobně nevidím žádný problém.

Re: Praská spodní plastron

Napsal: ned 20. říj 2019 13:10:59
od Mirek
Nadměrné krmení je obecně problém terarijního chovu. Želva je denně ve vhodných podmínkách, a tak má potřebu denně jíst a často ji nechají chovatelé najíst do sytosti. Výsledkem těchto faktorů je pak nadměrný růst, který se projevuje rznými deformacemi. Pokud se nejedná o vážné deformace, pak bych to asi příliš neřešil, případně můžete lehce zkusit omezit potravu (jídlo jen jednou denně a jakmile se nažerou, zbytky vyhodit nebo jednou v týdnu dát hladovku). Na druhou stranu přílišně omezovat příjem potravy u malých rostoucích želv taky nemůžete.