Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Podklad v boudě

Do výběhu, na balkón, terária nebo želvího stolu
Odpovědět
Uživatelský avatar
Yenik
Nováček
Příspěvky: 19
Registrován: ned 31. srp 2014 16:48:47

Podklad v boudě

Příspěvek od Yenik » pon 13. dub 2015 14:50:13

Pořídil jsem želvám (hermankám) do venkovního výběhu nový domov, cílem je z toho udělat celoroční ubykaci. Přes léto tam hodlám zavést elektřinu pro zimní temperování. Vnější rozměry jsou 120x70x60cm, je to uděláno z UV odolného 5mm plastu. Od spodní hrany vchodu (široký 30cm, vysoký 20cm) ke dnu je 15cm. Ve dvojité stěně je 5cm polystyrén a pod víkem je 10cm polystyrénem. Jelikož je to zasazeno do svahu, tak i okolní hlína by měla tvořit další izolaci. V Polabí tuhé zimy nebývají, tak snad v zimě temperováním moc neprotopím. 8-)

V danou chvíli jsem na dno do úrovně vchodu dal částečně hlínu co jsem vyhrabal (zbavil kamenů, kořenů, dešťovek ...) a na vrch jsem dal substrát (http://euzelva.cz/terarijni-substrat-10l) co používám v teráriu a ve kterém i zimovaly. Tento podklad je "narychlo", než nastuduji co bude nejvhodnější. Želvy se začaly po zimování probouzet, zimoviště bylo malé a nechtěl jsem je dávat domů do terária.
Mohu to nechat tak jak je to teď, případně jen doplnit například o slámu/seno, nebo je to úplně špatně? Odpovědi jsem se snažil nalézt zde http://euzelva.cz/venkovni-ubikace-pro-zelvy.

Jakékoliv rady a postřehy vítány. I ty negativní. ;)
Přílohy
Domek2.jpg
Domek1.jpg

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Podklad v boudě

Příspěvek od Mirek » pon 13. dub 2015 16:04:12

Já mám na dně slámu. Mělo by to stačit, pokud ještě potřebujete dorovnat rozdíl mezi dnem a úrovní vchodu, tak bych použil jenom hlínu.

Jinak výběh vypadá moc pěkně, mohu se zeptat, z čeho jsou udělané obvodové zdi?

Uživatelský avatar
Yenik
Nováček
Příspěvky: 19
Registrován: ned 31. srp 2014 16:48:47

Re: Podklad v boudě

Příspěvek od Yenik » pon 13. dub 2015 16:40:29

Děkuji za reakci, pořídím jim tam ještě slámu, aby se měly do čeho zahrabat v případě chladných nocí. :lol: Stejně tak jim ještě musím dát něco do vchodu, aby tam zbytečně netáhlo. Zvažuji i zastřešení vchodu. Vcházely by z boku, celá ta dřevěná rohož by byla zastřešená.

Nevím o jaké obvodové zdi Vám jde, pokud jsem to dobře pochopil, tak o ty dřevěné kolem výběhu. Ty jsou z bauMaxu http://baumax.cz//flyer/2015/CZ-Flyer-0 ... index.html, 11. strana v pravo nahoře - 40cm vysoké. Jedině tam měli ty 40cm, všude jinde končili na 30.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Podklad v boudě

Příspěvek od Mirek » pon 13. dub 2015 17:27:20

Já mám ve dveřích našroubovaný kus starého koberce. Želvy sice chvíli nevěděly, jak se přes to dostat, ale časem na to přišly.

Přesně ty zdi mě zajímaly, děkuji za odkaz. :)

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Podklad v boudě

Příspěvek od euzelva » úte 14. dub 2015 7:53:48

Pěkný výběh i bouda :P I v boudě by jste měl použít různé substráty, na část hlínu, substrát a jak přikrývku slámu a seno ;)
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Uživatelský avatar
Yenik
Nováček
Příspěvky: 19
Registrován: ned 31. srp 2014 16:48:47

Re: Podklad v boudě

Příspěvek od Yenik » úte 14. dub 2015 11:56:59

Děkuji za vyjádření, obstarám slámu a seno.

Mám podklad (hlínu a substrát) nějak vlhčit? Nebo třeba jen dát do prostřed větší misku co se dává pod květináče a tu naplnit substrátem a ten udržovat vlhký, aby se uvnitř zvedla vlhkost? V tom článku o venkonvních ubikacích jste psal, " a potřebnou vlhkost pak zajistíme umělohmotnou nádobou naplněnou vlhkým substrátem na části vnitřních prostorů.". Pochopil jsem to dobře?

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Podklad v boudě

Příspěvek od Mirek » úte 14. dub 2015 14:50:25

Občas bych to v boudě navlhčil, pokud bude třeba, protože rosa tam padat nebude..

Michal K
Pokročilý
Příspěvky: 37
Registrován: úte 30. zář 2014 9:41:18

Re: Podklad v boudě

Příspěvek od Michal K » pon 04. dub 2016 13:33:52

Já bych se rád zeptal na tu boudu :) To jste koupil UV odolné desky plastu a ty jste lepil? Jak Vám boudička funguje? Dotáhl jste to i s elektrikou na celoroční boudu?

Uživatelský avatar
Yenik
Nováček
Příspěvky: 19
Registrován: ned 31. srp 2014 16:48:47

Re: Podklad v boudě

Příspěvek od Yenik » pon 04. dub 2016 14:09:51

Želvy v boudě zimovaly, před víkendem jsem jim "otevřel", aby se mohly vydat za sluníčkem. Též jsem odstranil topení a přívod elektriky.
Na podzim jsem do boudy dodělal "vytápění" spínané tepelným čidlem. Jako topení posloužil topný kabel http://euzelva.cz/kabel-topny-exo-terra-4-5-m-25w a tepelný spínač, na kterém jsem nastavil tuším 5 stupňů. Též jsem tam dal čidlo od meteostanice, abych mohl průběžně kontrolovat teplotu. Zima letos byla teplá, takže vše bylo OK. Jako kostru pro topný kabel jsem použil 4 lahve od koly. Ty jsem naplnil vodou, aby držely stabilitu. Mezi lahve jsem dal dřevěné tyčky a mezi ně natáhnul topný kabel.
Boudu jsem si nechal vyrobit na míru u jedné firmy, co vyrábí bazény. Já bych to nezvládnul nařezat a slepit.

Odpovědět