Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Plesen na bude

Do výběhu, na balkón, terária nebo želvího stolu
Odpovědět
angh23
Nováček
Příspěvky: 20
Registrován: úte 11. lis 2014 13:06:17

Plesen na bude

Příspěvek od angh23 » úte 11. lis 2014 13:11:46

Chcel by som sa spytat ci nema niekto problem s tym ze drevena buda v terariu plesnivie, ako ju mam na tom vlhkom substrate tak sa tam pravidelne zjavuje taka biela plesen, snazim sa to cistit ale asi nieje dobre ked sa to tam zjavuje, co s tym? Existuje nieco cim to eliminovat, alebo tomu zabranit?

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Plesen na bude

Příspěvek od Mirek » úte 11. lis 2014 14:43:21

Ve vlhku a teplu Vám bude dřevo plesnivět. Já měl ten problém i s keramickým (neglazovaným) domkem. Máchal jsem domek v Savu, vysoušel... Nic nepomohlo, pouze se plíseň místo za týden objevila za dva... Problém jsem vyřešil, že jsem jim dal jako úkryt glazovaný květináč (nenasaje vlhkost) a je klid. Zajímavé je, že substrát ani nic jiného mi v teráriu neplesniví, problém byl pouze s tím domkem.

angh23
Nováček
Příspěvky: 20
Registrován: úte 11. lis 2014 13:06:17

Re: Plesen na bude

Příspěvek od angh23 » úte 11. lis 2014 14:51:10

No prave, mne tiez neplesnivie nic okrem toho dreva. Kvetinac taky velky aby sa donho vosla ta moja korytnacka by sa zas asi nevosiel do teraria :-)

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Plesen na bude

Příspěvek od Mirek » úte 11. lis 2014 15:54:29

No jak říkám, jedinou možností bude vyměnit domek... Buď nějaký plochý kámen na dvě cihly (nebo na vyšší ne příliš tvarované kameny) nebo udělat domek s polystyrenu, nanést na něj tři vrstvy dlaždicového lepidla a na poslední vrstvu nanést písek. Vypadá to ve výsledku přírodě, v podstatě stejným způsobem se dělají pozadí do terárií pro chameleony.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Plesen na bude

Příspěvek od euzelva » úte 11. lis 2014 17:03:35

Mirek píše:Ve vlhku a teplu Vám bude dřevo plesnivět. Já měl ten problém i s keramickým (neglazovaným) domkem. Máchal jsem domek v Savu, vysoušel... Nic nepomohlo, pouze se plíseň místo za týden objevila za dva... Problém jsem vyřešil, že jsem jim dal jako úkryt glazovaný květináč (nenasaje vlhkost) a je klid. Zajímavé je, že substrát ani nic jiného mi v teráriu neplesniví, problém byl pouze s tím domkem.
To není Mirku plíseň, ale většinou minerální látky. Mě to dělá i obyčejný kámen - pískovec ;) Mám to někdy jak v jeskyni u některých želv a vůbec to neřeším.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

angh23
Nováček
Příspěvky: 20
Registrován: úte 11. lis 2014 13:06:17

Re: Plesen na bude

Příspěvek od angh23 » úte 11. lis 2014 17:05:58

euzelva píše: To není Mirku plíseň, ale většinou minerální látky. Mě to dělá i obyčejný kámen - pískovec ;) Mám to někdy jak v jeskyni u některých želv a vůbec to neřeším.
Hmm, ste si isty? Mne to pride vyslovene ako plesen, bohuzial som to dnes akurat zotieral ale ked sa to tam zjavi znovu tak odfotim a poslem fotku.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Plesen na bude

Příspěvek od Mirek » úte 11. lis 2014 17:27:38

Právě, že minerály se mi nezdály - mělo to vyloženě strukturu plísně a docela to i páchlo po plísni (takový ten typický pach třeba plísni na zdích)...

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Plesen na bude

Příspěvek od euzelva » úte 11. lis 2014 18:53:04

Ale keramika to mít na svědomí nebude :lol:
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Plesen na bude

Příspěvek od Mirek » úte 11. lis 2014 20:57:23

No keramika určitě ne... Všiml jsem si, že keramika plesnivěla pouze na místech, kde na ni nezářila UV lampa (vevnitř a v zadní části). Je možné, že UV záření zabíjí plísně, proto mi neplesnivěl ani substrát... Opravdu nevím, čím to mohlo být..

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Plesen na bude

Příspěvek od euzelva » úte 11. lis 2014 21:10:59

To tedy já také nevím :shock: Hlavně, že nejde o život ;)
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Plesen na bude

Příspěvek od Mirek » úte 11. lis 2014 22:11:58

Však nejde :) Želvám byl stejně ten domek už těsný, takže dříve, či později bych stejně sháněl jiný... :)

Uživatelský avatar
aly
Pokročilý
Příspěvky: 37
Registrován: stř 12. lis 2014 10:17:40

Re: Plesen na bude

Příspěvek od aly » stř 12. lis 2014 10:24:53

Plísně na dřevěných předmětech v terárku (prolézačky, domek, kořen) jsem se zbavila tak, že jsem všechny pořádně omyla (naředěným savem) a potom natřela 3 vrstvy bezbarvého, vodou ředitelného laku (vhodný na dětské hračky). To bylo asi před rokem, od té doby žádná plíseň 8-)

angh23
Nováček
Příspěvky: 20
Registrován: úte 11. lis 2014 13:06:17

Re: Plesen na bude

Příspěvek od angh23 » stř 12. lis 2014 11:39:13

Vdaka za tip, skusim to aj ja.

Uživatelský avatar
honzabe
Nováček
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 11. úno 2016 9:13:14

Re: Plesen na bude

Příspěvek od honzabe » pát 13. kvě 2016 12:27:05

Zdravím všechny :) Máme v plánu umístit do dvou terárií dřevěné předměty vlastní výroby a narazili jsme na problém, který zde řešíte - jak předejít tvorbě plísní, hub a kdovíčeho, jak ošetřit jakékoli dřevo, aby jej vlhkost, vysoké teploty a UVB nedovedly do stavu, kdy bude škodlivé pro želvy. Jak zde Aly píše o bezbarvém laku, chtěli jsme to vyřešit takto, ale v obchodě nám pán, který je shodou okolností chovatel, řekl, že momentálně neexistuje lak, který by odolal danému typu UV a vlhkosti (teploty problém nejsou). Další rada byla ošetřit to epoxidovým lepidlem - jenže to během chvilky v kýblu ztvrdne a musíte namíchat další, a další, a další.... a my toho k natírání máme dost. Máme vlastní dřevo, čili čistě přírodní, nijak neošetřené.
Možná jsme přehnaně opatrní, ale nechceme nic podcenit a našim želvám uškodit. Prosím moc o vaše rady :)))

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Plesen na bude

Příspěvek od euzelva » pát 13. kvě 2016 12:50:13

Tak to je otázka spíše na prodejce Barvy - laky. Určitě zdravotně nezávadné a ostatní už by měl vědět.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

angh23
Nováček
Příspěvky: 20
Registrován: úte 11. lis 2014 13:06:17

Re: Plesen na bude

Příspěvek od angh23 » pát 13. kvě 2016 13:02:18

Ja som pouzil ten bezfarebny lak na detsky nabytok a zda sa ze odtedy plesne niesu, tie spodne hrany co stoja priamo na substrate vzdy v lete ked je korytnacka vo vybehu po vyschnuti pretriem ale inac to vyzera v pohode a bez plesni.

angh23
Nováček
Příspěvky: 20
Registrován: úte 11. lis 2014 13:06:17

Re: Plesen na bude

Příspěvek od angh23 » pát 13. kvě 2016 13:03:44

Aha a treba to nechat poriadne vyschnut a vypachnut, uplne bez akehokolvek zapachu to je tak po tyzdni az par tyzdnoch, takze s tym treba ratat. Mne korytnacka nechcela ani zaliezt dovnutra ked to nebolo uplne vypachnute po par dnoch :-)

ipr
Matador
Příspěvky: 83
Registrován: úte 08. črc 2014 16:07:06

Re: Plesen na bude

Příspěvek od ipr » pát 13. kvě 2016 18:10:30

Už jsem tu o tom kdysi psal. Barva DENAS Strukturovaná na venkovní omítky. Kilo za 280 (není to málo ale co dnes seženete za pár kaček). Odstín si zvolíte jaký chcete. Je neškodná, vodou ředitelná, omyvatelná, neloupe se, neprosáká přes ní vlhko, takže vám bude izolovat povrch od vlhkého substrátu. Nechytá plíseň. Mám to ověřeno téměř čtyřletým používáním. Český výrobce, zasílají po netu.

Uživatelský avatar
honzabe
Nováček
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 11. úno 2016 9:13:14

Re: Plesen na bude

Příspěvek od honzabe » úte 24. kvě 2016 13:21:36

Děkuji moc všem za rady a omlouvám se za pozdní reakci, chtěl jsem se ozvat rovnou už s výsledkem. Zkontaktoval jsem několik firem z oblasti barvy/laky a nakonec jsem zakotvil u firmy BIOPOL PAINTS s.r.o. Pro nátěr víceméně čehokoli krom materiálů typu polystyren se doporučuje nejprve penetrace lesklým lakem Laksil + ředidlem 6005 (matný by při penetraci způsobil "šedé mapy"), poté nechat alespoň 10 dní vyvětrat a posléze ošetřit dle preferencí buďto lesklým či matným lakem Laksil či barvou Bisil. Obojí má atest na styk s potravinami, po zaschnutí nevylučuje žádné nežádoucí látky, může být ve vlhku, teple a je odolné i vůči UV. Používá se hojně v bazénech, v akváriích i teráriích.
Snad to někomu v budoucnu pomůže :) Pěkný den všem :)

Odpovědět