Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Mrazivé období

Teploty při chovu želv
Odpovědět
rudolf M
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: úte 19. led 2016 23:19:41

Mrazivé období

Příspěvek od rudolf M » úte 19. led 2016 23:33:24

Ahoj, jednak díky za super fórum, hledám teďka jednu informaci, nenašel jsem přesnou odpověď, ani na stránkách, tak se zkouším ptát :) .

Mám 2,5 roku starého samce Testudo hermanii a chovám ho výhradně venku se zimovištěm v garáži. První rok zvládl bravůrně, díky dlouhému pobytu venku se sám postupně zazimoval, v zimě je v nevytápěné garáži, kde je v zimě 1 až 5°C, s tím, že na podzim před prvním zimním vpádem je v garáži 10°C, což je super průměrná denní teplota, kdy tam přesouvám již spící želvu, po prvním chladném období se garáž vychladí a o želvě do jara nevím. Samozřejmě kontroluji a vážím. Na jaře postupně navykám podle správnosti několik týdnů, postupným navyšováním teplot o 5°C, než dojde k přemístění do venkovního výběhu.
Letos ten samý scénář, ale má otázka je k nynějšímu mrazivému období. Mrazy jsou příliš silné a dlouhé a garáž se rychle vychlazuje. Nyní je tam 1°C a vzhledem k tomu, že bude silně mrznout do neděle, předpokládám, že teplota v garáži klesne na -1 až na -2°C a i když se venku příští týden oteplí, bude trvat další 1-2 týdny, než se "vyhřeje" garáž i na teploty nad nulu. Má otázka je tedy na snadě, bude to želvě vadit, když půjde teplota přechodně lehce pod nulu?
Zimuji ho v plastové bedýnce, kde je vrstva vlhkého písku a asi 10 cm pilin. Želva je plně uspaná, zatím je vše ok.
Mohu zimovací bedýnku přemístit na teplejší místo garáže, kde mrznout nebude, nebo tam bude maximálně 0°C, ale to beru jako poslední možnost, jelikož máme hodně koček a nechci riskovat, že se do bedýnky budou dobývat. Ale ptám se i tak obecně, protože odpověď na tuto otázku neznám. Děkuji za odpověď.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Mrazivé období

Příspěvek od euzelva » úte 19. led 2016 23:57:02

Mráz bych neriskoval, sice by to měla vydržet ale :cry: Takže ve stavebninách nakupte polystyrénové desky a bednu prostě obložte, nebo zvolte jiný bezpečný způsob zajištění teplot
Nenašel, ale najdete zde: http://euzelva.cz/temperovani-zelvich-ubikaci :)
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

rudolf M
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: úte 19. led 2016 23:19:41

Re: Mrazivé období

Příspěvek od rudolf M » stř 20. led 2016 1:36:58

Děkuji za odpověď!

Takže i byť -1°C je po delší dobu riskantní, to jsem potřeboval vědět.

Děkuji za odkaz, přečetl jsem si tu důležitou pasáž.
Tato izolace není problém, mám venku v zemi palmy a všechny mají vytápěné polystyrenové bedny.
Polystyren se tu ještě nějaký najde, nicméně mám trochu pochyby, jestli by to stačilo. Vzhledem k tomu, že bedlivě sleduji vývoj teplot v bednách u palem v zemi, tak vím, že za nějaký čas se vyrovná teplota v bedně s tou venkovní. Což se lze přehledně v článku dočíst, takže víte o čem mluvím. Pokud je tedy u želvy mínusová teplota nevhodná, tak není polystyrenový domeček řešení- ne dlouhodobé (krátkodobé ale rozhodně ano!). Je to trochu pech, protože nemám volný žádný termostat, abych takový případný domeček vytápěl. Volný topný kabel mám, ale bez termostatu to není řešení, rády se přehřívají. Do garáže jsem dal 3 topné přístroje (kabel, žárovku a topnou dečku), mám to nastavené na časovač, zimuji v té garáži subtropické rostliny v květináčích a delší pokles pod nulu také není vhodný, v tom jsou se želvou za jedno :) ale ohrozit tím i želvu je na pováženou. Ale trochu se bojím nějakého zkratu, nechci tak dávat bednu se želvou moc blízko. Budu tedy muset něco vykoumat přes toto mrazivé období. Děkuji za vyřčené rady ;) .

Odpovědět