Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Změnit roční období?

Teploty při chovu želv
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jana_K
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: pon 21. bře 2022 18:56:49

Změnit roční období?

Příspěvek od Jana_K » pon 21. bře 2022 19:27:35

Dobrý den,
od prosince mám doma želvu Wardena od pana Junka, na chovné podmínky jsem navázala snad správně, při spuštění terária (90x40x40) pod lampou 33°C, nejstudenější konec 23/24°C (pauzu ve výhřevu na poledne nemám), na noc vlhkost kolem 50%. Želva moji péči úspěšně přežívá a od prvního dne je pěkně čilá, jí každý den, pod výhřevnou lampu během dne spát nechodí, dolíky v substrátu (lignocel) si vyhrábává, ale spát v nich dlouho nevydrží. Svítím 10 hodin denně (od 8 do 18; z toho želva vylézá mezi 8 až 10 a v 17:30 už zalézá spát jako na budíka).
Ráda bych jí v celoročním terárku simulovala roční období, protože nemám možnost venkovního chovu. Momentálně jsem na nastavení světel a výhřevu od prosince nesáhla, želva se chová stále stejně čile a já dle vývoje roční aktivity uvedeného zde na webu nejsem schopna poznat, kde se v cyklu aktivity želva nachází a nevím, kterým směrem bych případně měla s teplotami jít. Dnes jsem v teráriu pod výhřevnou lampou naměřila 35°C, v nejstudenějším teploměrové lepítko ukazuje 25°C, tedy se od prosince teploty změnily samy. Mám se tedy řídit běžně opakovanou radou, když želva prosperuje, nic neměnit a nechat terárko najet na letní režim vlivem okolní teploty? Želva pochrupkává poměrně velkou část dne, ale mimo lampu a i si co chvíli přeleze, kde se jí spí lépe, nebo praktikuje svoji oblíbenou aktivitu - skákání z okna, popř. pokoušet se vylézt na proutěnku či hrabání, což asi není ještě náběh do období stagnace. Když pak tedy nechám pozvolna z okolních teplot najet letní režim a přijde na ni spavá, je vhodné pak pozvolna přehodit režim a najet simulaci ročních období od prvního stagnačního období?
Možná je to trivialita, ale toto jedno období simuluji už čtvrtý měsíc.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Změnit roční období?

Příspěvek od euzelva » stř 23. bře 2022 12:05:22

Toto se vždy řeší podle momentálního chování želvy, zaručený návod neexistuje a u želv v různých podmínkách je to jinak. Radu najdete například modelově zde: https://euzelva.cz/zelvy-a-teploty-termoregulace
Ano když prosperuje neměnit, pokud změní chování a není nemocná, tak to je signál pro změnu chovu a to hlavně teplotního.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Odpovědět