Stránka 1 z 1

Simulace období - teploty

Napsal: pát 20. pro 2019 20:15:48
od JaRob
Dobrý den, mohl bych se prosím zeptat, dostali jsme právě dvě malé želvy Testudo hermanni hermanni, teploty pod výhřevnou měly doposud 35-40 stupňů. Poradíte prosím, jak přesně teď nastavit teploty a světlo tak, abychom správně simulovali roční období? Mám pocit, že to je všude napsané jinak, někdo simuluje v létě zimu, někdo v zimě zimu. V návodu v teráriu od Vás bylo uvedeno, že by se měla teplota pod výhřenou nastavit na 28-33 stupňů. Je tedy lepší jim tedy teplotu snížit na tuto hodnotu a pak v létě teplotu dát výše na těch 35-40? A jak dlouho tedy svítit teď a jak dlouho poté v létě? Děkuji!

Re: Simulace období - teploty

Napsal: pát 20. pro 2019 20:57:28
od Mirek
Po koupi se nastavují takové podmínky, na jaké byly želvy zvyklé u předchozího chovatele a tyto informace by Vám měl poskytnout. Další postup záleží na chovu, který chcete praktikovat (celoročně v teráriu, letní venkovní výběh, celoroční výběh, jestli hodláte zimovat...). Také na želvy neplatí tabulkové hodnoty, takže všechna schémata teplot a dob svícení jsou jen výsledkem popisu konkrétních případů a nelze se jimi vždy doslovně řídit.

Re: Simulace období - teploty

Napsal: pát 20. pro 2019 21:40:00
od JaRob
Děkuji za odpověď! Ještě doplňující dotaz prosím, pokud bychom se tedy rozhodli o celoroční pobyt v téráriu bez zimování, nemohl byste mi jen orientačně tedy napsat, jak nastavit tedy ty změny období jaro léto podzim zima, tedy jak by se období měla měnit s ohledem na teploty a délku světla? Beru v potaz to, co píšete, tedy že se to u konkrétní želvy může měnit a zároveň je třeba období přizpůsobit tomu, jak byla želva u předchozího chovatele. Děkuji.

Re: Simulace období - teploty

Napsal: pát 20. pro 2019 22:15:33
od Mirek
Celoroční chov v teráriu bez zimování je patrně nejnáročnější způsob chovu. Obecně lze říci, že pokud je želva aktivní, tak není vhodné dělat nějaké změny, tedy udržovat želvy při plné aktivitě. Pokud želvy začnou stagnovat, tak ne nutné na to reagovat snížením teplot až vypnutím osvětlení. Většinou se toto stává někdy kolem ledna, ale samozřejmě je to individuální. Čím více se pak blíží chov přirozeným podmínkám, tím více tyto starosti odpadají