Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Teplota v teráriu

Teploty při chovu želv
Odpovědět
Marek01
Nováček
Příspěvky: 13
Registrován: pát 08. zář 2017 22:34:34

Teplota v teráriu

Příspěvek od Marek01 » sob 04. srp 2018 18:51:41

Dobrý den,

dnes jsem se rozhodl změřit teplotu uvnitř našeho terária a musím říct, že naměřené hodnoty se mi zdají oproti jiným poměrně vysoké - přímo pod světlem je 40° (používám výhřevnou žárovku Intense basking spot 75W), zhruba uprostřed terária jsem naměřil 31° a v nejchladnějším místě bylo 29°. Naše teplota doma se při těch vedrech pohybuje právě kolem 29°, to asi moc neovlivním. Ale přijde mi až moc vysoká teplota přímo pod světlem. Chtěl bych se proto zeptat, jestli je to podle Vás v pořádku nebo jestli bych neměl radši zvolit slabší žárovku. Ještě bych chtěl říct, že touhle žárovkou svítím celoročně, takže i kdybych ji nemusel vyměňovat teď, byla by potřeba ji měnit na chladnější měsíce, zejména na zimu?

Předem děkuji za odpověď.
S pozdravem Marek.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Teplota v teráriu

Příspěvek od euzelva » ned 05. srp 2018 12:55:05

V těchto vedrech je nejlepší výhřevný zdroj vypnout úplně a nepoužívat. Máte hodně vysoké celkové teploty. Pro úpravu teplot jak popisujete je výměna žárovek různých W naprosto běžný prostředek jak během roku regulovat teploty nejen pod zdrojem, ale i v prostoru terária.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Marek01
Nováček
Příspěvky: 13
Registrován: pát 08. zář 2017 22:34:34

Re: Teplota v teráriu

Příspěvek od Marek01 » ned 12. srp 2018 19:44:04

Moc děkuji za radu. Ještě bych se rád zeptal na asi banální otázku, ale pokud bych v terárku svítil například jeden den do dvanácti, druhý den třeba jen do devíti do rána (záleží jak teplo by bylo venku), nenarušil bych tímto želvičce něco?

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Teplota v teráriu

Příspěvek od euzelva » ned 12. srp 2018 20:11:30

Přes noc nesvítit nikdy, podívejte se z okna jaké je počasí a podle toho můžete svítit. Denní světlo vždy, výhřevné se používá dle potřeby. ;)
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Teplota v teráriu

Příspěvek od Mirek » ned 12. srp 2018 20:13:56

Želvy jsou sice navyklé na určitý režim, ale na druhou stranu ve venkovním chovu nebo ve volné přírodě je počasí také nestálé a není vzácností, že se tamější podmínky otočí o 180° během několika hodin. K určitému narušení navyklého režimu jistě dojde, ale je to rozhodně lepší varianta, než želvu přehřívat.

Odpovědět