Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Příliš teplo?

Teploty při chovu želv
Odpovědět
Peťas
Nováček
Příspěvky: 19
Registrován: pon 28. srp 2017 20:02:07

Příliš teplo?

Příspěvek od Peťas » pon 28. srp 2017 20:11:09

Prosím Vás, poradí mi tu někdo, zda něco dělám špatně? Jedná se mi o to, že mám čerstvě dvě želvy zelenavé 2017, které byly cca 14 dní v želvím stole, který byl v bytě odpoledně tu máme kolem 28st. přes odpolední teploty pod lampou cca 35st. 50w halogenka, želvy žraly a byly aktivní cca do 16 hod. Teď mi konečně přišlo terárium a teplota pod lampou je do 35st. max, chladná část odpoledne kolem 26- ke konci výhřevu až 28st. a jedna želva je od polední pauzy až do rána schovaná, mám denní 14w zářivku, uvb 200 25w a výhřev jsem nahradila 25w halogenkou. , ale i tak v chladné části nedocílím menších teplot odpoledne jak těch 26-28st., denní +uvb jede 7-18hod a výhřev 7,30-12 pauza a 16-16hod....mám teda vyhřívat jen do 12 hodiny vzhledem k teplotám v bytě? Želvy jí, ale nepřibývají. Než jsem je koupila, tak byly venku celé dny. Jedna je aktivní do cca 16hod a druhá zaleze kolem 13hod a už nevyleze. Děkuji za radu

Peťas
Nováček
Příspěvky: 19
Registrován: pon 28. srp 2017 20:02:07

Re: Příliš teplo?

Příspěvek od Peťas » pon 28. srp 2017 21:20:21

Pardon ten výhřev je 7.30-12 a 14-16

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Příliš teplo?

Příspěvek od Mirek » pon 28. srp 2017 22:47:12

Nastavení podmínek je vždy tak trochu alchymie a jisté je jen jedno - želva reaguje na změnu podmínek. Nechal bych želvy zvyknout na nové prostředí, pokud by se stav nezměnil, tak pak bych snížil celkové teploty (otevření terária, trochu zvednout lampu), ale ne zase moc. Některé želvy nejsou na polední pauzy zvyklé a zalézají v domění, že už je konec dne, nicméně to zřejmě nebude Váš případad.

Peťas
Nováček
Příspěvky: 19
Registrován: pon 28. srp 2017 20:02:07

Re: Příliš teplo?

Příspěvek od Peťas » úte 29. srp 2017 17:47:09

A mohu-li se zeptat, když se terárium nepřehřívá, tak jak např. nastavit denní+uvb osvit a výhřev, aby to bylo bez pauzy a odpovídaly hodiny potřebné pro letní a pro útlumový režim...moc mi takový nástřel pomůže.

Ještě se chci zeptat, všude vidím nainstalované uvb hned vedle výhřevu, taky to tak mám, ale všimla jsem si, že pod výhřevem moc času netráví...ráno se v 7 probere ta jedna a bez nahřátí šup na jídlo a druhá se tak cca 5 minut nahřeje a šup na jídlo..moc času pod výhřevem netráví...nebylo by užitečnější dát uvb lampu nad jídlo? Vložím fotku, to uvb jsem šoupla trošku více vlevo s tím, že tu misku bych dala pod to....a nebo protáhla až nad kameny...

Dnes jsem je dala na sluníčko na parapet a ve stínu bylo 30st a na slunci cca 35 a žraly jak vzteklé a celkově byly akčnější..jak kdyby si dobily baterie
Přílohy
IMG_20170829_174154.jpg

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Příliš teplo?

Příspěvek od Mirek » stř 30. srp 2017 0:29:41

Jak to chovatel nastaví, v tom má do jisté míry volnou ruku. Pokud dobře počítám, tak máte aktuálně nastaveno denní + UVB 11 hodin a výhřev 6,5 hodiny. Rozdíl mezi dobou osvětlení je poněkud vysoký a nebál bych se prodloužit dobu osvitu výhřevného osvětlení na 9 hodin (tedy zapne se hodinu po denním a vypne hodinu před denním). Samozřejmě je nutno při takových změnách brát v úvahu aktuální podmínky (přehřívání terária...) a reakci želv. Pokud je potřeba z nějakého důvodu snížit želvám dobu cyklu, pak se snižuje doba jak výhřevného osvětlení, tak denního.

UVB se dává k výhřevu právě z důvodu, že tam želvy tráví čas při nahřívání. Pokud se Vaše želvy nahřívají sporadicky a pohybují se spíše po prostoru terária, pak je samozřejmě možné UVB pounout více do středu.

Účinek slunce na želvy je již léta chovateli vypozorován. Přírodu teráriem nenahradíme...

Peťas
Nováček
Příspěvky: 19
Registrován: pon 28. srp 2017 20:02:07

Re: Příliš teplo?

Příspěvek od Peťas » stř 30. srp 2017 17:41:41

UVB předěláno a vypadá to, že jim to vyhovuje více. Jídlo ubývá, takže zřejmě vše ok. Jen nevíte náhodou, zda je možné, že letošní želvy jsou ještě méně akční během celého dne a oproti již větším želvám nesnesou tolik pobytu v teple a třeba již v půli dne vyhledají ukryt, kde přečkávají tepla? Ať jsou totiž teploty pod lampou 33 nebo 38st. chovají se stejně a půl dne jim stačí a zalezou...asi to tak je i venku a vylezou až se ochlazuje

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Příliš teplo?

Příspěvek od Mirek » stř 30. srp 2017 17:58:46

Je to normální i v přírodě, kdy se želvy nahřívají krátce ráno, a pak vylézají až na západ slunce, aby nachytaly poslední paprsky. Přes den bývají vlivem horka schované.

Peťas
Nováček
Příspěvky: 19
Registrován: pon 28. srp 2017 20:02:07

Re: Příliš teplo?

Příspěvek od Peťas » stř 30. srp 2017 18:49:05

Já si právě říkám, že není možné, aby lítaly od 8hod až do večera po teráriu. Díky moc

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Příliš teplo?

Příspěvek od euzelva » stř 30. srp 2017 22:11:27

Pokud želvy rapidně změní dlouhodobě aktivitu je vždy něco špatně, pak je potřeba něco změnit a popřípadě se vrátit k původním osvědčeným podmínkám. Teploty jsou pro želvy hlavním faktorem chovu. Technicky si pak musíte poradit případnou změnou osvětlení.....
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Peťas
Nováček
Příspěvky: 19
Registrován: pon 28. srp 2017 20:02:07

Re: Příliš teplo?

Příspěvek od Peťas » čtv 31. srp 2017 7:34:28

Lépe se nastaví podmínky, když by byly u chovatele v teráriu a ne ve výběhu. Takže teď tak zkouším pomalu, zda je to správné nastavení. Ale žerou obě a myslím si že ne málo a neměknou.

Odpovědět