Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

stálá teplota

Teploty při chovu želv
Odpovědět
Terezie
Nováček
Příspěvky: 22
Registrován: úte 23. srp 2016 15:14:20

stálá teplota

Příspěvek od Terezie » pon 19. čer 2017 10:46:22

Ahoj,
několikrát jsem se setkala s tím, že chovatelé zcela odmítají roční období u želv a s tím spojené změny teplot. Mají stále stejnou teplotu v terárku a pouze odrostlejší želvy dávají do výběhu a zimují. Není to moc velký zápřah na organismus želvy? Přeci každá želva potřebuje odpočinek, ne?

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: stálá teplota

Příspěvek od Mirek » pon 19. čer 2017 13:22:09

Téma odpočinku a regulace teplot v teráriu je obecně velmi diskutované téma a každý chovatel na to má svůj názor a své "know-how". Co se mi osobně nelíbí je to, že chovatelé zastávající jiný způsob chovu mnohdy až uráží jiné chovatele.

Samozřejmě se snad všichni asi shodnou na tom, že nejlepší způsob chovu pro evropské druhy želv je ryze venkovní - tedy v létě venku a v zimě zimování, případně při zkráceném zimování (ať už z jakéhokoliv důvodu) lze želvu probudit a nechat do jara v teráriu (samozřejmě teploty se odvíjí od toho, že želva nedávno zimovala a za chvíli půjde ven...)

Pokud není želva zimovaná a je v létě chována venku, tak si nemyslím, že by bylo potřeba výrazně zasahovat do teplot - želvě se postupně zvyšuje taplota do plné aktivity a na jaře se provede přesný opak. Následně se dá ven. Zimování není podmínkou života želv, nicméně během evoluce už se želva k němu přizpůsobila a pokud není želva dlouhodobě zimována, tak lze předpokládat určité dopady (nemožnost rozmnožování, zkrácení délky života).

Nejméně vhodný chov je samozřejmě celoroční terárium, avšak neříkám, že je to chov nemožný. V tomto případě však zastávám názor, že by se teploty měly nějak v průběhu roku měnit. Obecně se tedy pokusit přiblížit přírodě. Je zřejmé, že přírodní podmínky v tomto případě nenapodobíme (už jen absence zimování odporuje přírodním podmínkám), nicméně pořád je dle mého názoru lepší "nějaké přiblížení", než "žádné přiblížení" (tedy celoročně stejné podmínky).

Terezie
Nováček
Příspěvky: 22
Registrován: úte 23. srp 2016 15:14:20

Re: stálá teplota

Příspěvek od Terezie » pon 19. čer 2017 21:37:02

Děkuji za podrobnou odpověď. Moje želvy zareagovaly na jaře tak, že přestaly být aktivní, nežraly, jen spaly. Na jednom nejmenovaném fóru jsem dala dotaz, zda je to útlum a jestli by nebylo vhodné snížit postupně teplotu a nechat je odpočinout.
Jeden tam dost uznávaný chovatel mě dost odbyl, že neexistuje žádný útlum a v terárku už vůbec ne. V podstatě ani neuznává jarní snižování teplot, aby si želvy odpočinuly. Přitom odchovává mláďata. Každého, kdo radil i jiným s podobným problémem, že jde o útlum a že želvy potřebují snížit teplotu dost kritizoval.
Teď už se chodím ptát jen sem, mám želvy od pana Junka, tak si nechám poradit tady. Moc děkuji :-)

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: stálá teplota

Příspěvek od Mirek » pon 19. čer 2017 22:56:03

Moc dobře vím, o jaké nejmenované fórum a dokonce o jakého uživatele jde a právě na toho jsem v mé odpovědi narážel. Víceméně to pořád bude chovatelský střet... O (ne)existenci útlumu by se dalo polemizovat.. Přeci, když se želvy zazimovávají, tak jsou v útlumu, takže tvrzení, že žádný útlum neexistuje je poněkud neuvážené. Diskutabilní je v tomto případě, jak jsem již psal, zařazení útlumu do terarijního chovu (tedy změna teplot a cyklu v teratijním chovu) a na to ude mít každý chovatel svůj názor a své metody... Já vycházím z toho, že v přírodě ke změnám dochází a snažím se tomu nějak přiblížit, ačkoliv jsem si vědom toho, že úplně toho dosáhnot nelze.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: stálá teplota

Příspěvek od euzelva » sob 24. čer 2017 13:01:17

Vše bylo řečeno, pouze málo doplním. Pro želvu je vždy nejlepší pokud je to možné střídavé chovné období. Ideál od jara do podzimu ve venkovním výběhu. Navíc vcelku přirozené. Naopak identický chov po roky stejný je pro ně více zatěžující a ani vzdáleně nekopíruje přirozené prostředí ;)
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Odpovědět