Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Proč letní simulace v zimě

Teploty při chovu želv
Odpovědět
vita
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: pát 02. zář 2016 21:16:38

Proč letní simulace v zimě

Příspěvek od vita » sob 03. zář 2016 23:05:10

Pěkný den, jsme úplní začátečníci v chovu želv, máme dvě roční vroubenky ve venkovním výběhu. Původně jsme je chtěli zimovat, ale na vaše doporučení na stránkách jsme se rozhodli nechat je pro jistotu jednu nebo dvě zimy doma. Překvapilo mne, že se doporučuje simulovat želvám, které jsou přes léto venku, v zimě léto a ne zimu. Je to proto aby ževičky přes zimu pěkně vyrostly a zesílily? A co by se stalo, kdybychom jim "simulovali" mírnější zimu, při které neupadají do zimního spánku? Čili že bychom je prostě měli doma bez nahřívání a svícení - v teplotě 15- 20°C? Bylo by to pro ně vyčerpávající nebo by si pěkně odpočinuly? Je mi jich trochu líto - teď jsou ve výběhu asi 7x9 m a najednou je šoupnem do terárka... :( Tak by mi přišel ten odpočinkový režim takový vlídnější :)
A ještě jedna drobná otázka - pokud by měly letní režim a my bychom na pár dní někam odjeli - bylo by potřeba, aby jim někdo chodil pouštět světlo a teplo nebo se jim prostě nechá pár "chladných dní"? Moc děkuji za jakoukoliv radu :)

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč letní simulace v zimě

Příspěvek od euzelva » ned 04. zář 2016 12:10:31

Pokud nezimujete mají to želvy otočené, v létě odpočívají a v teráriu mají pak léto a to díky průměrným teplotám. Pokud zvolíte jiný režim je to na Vás, ale toto nastavení je optimální. Mírnější zimu můžete, ale pak budete mít dvě období, které jsou tak nějak nic moc s pohledem na teploty v domovině želv - např. Řecko ;)
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

vita
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: pát 02. zář 2016 21:16:38

Re: Proč letní simulace v zimě

Příspěvek od vita » ned 04. zář 2016 22:08:06

Moc děkuji za odpověď a omlouvám se za ještě doplňující dotaz(y): je to tedy tak, že pokud má člověk želvy přes sezónu venku a v zimě je zimuje, tak přes léto odpočívají a přes zimu zimují, takže vlastně mají skoro pořád "nic moc" období? Z toho co jsem četla, mi vyplývalo, že je pro evropské želvy ideální chovat je ve venkovním výběhu a v zimě zimovat, z toho co píšete by mi však vyplývalo, že lépe by prospívaly s letní simulací přes zimu? Nebo se zimováním něco mění a je tedy jen dobré malým želvičkám dopřát párkrát přes zimu řecké léto, aby pěkně zesílily?
A ještě - kdybychom jim v zimě místo léta nasimulovali mírnou zimu, co by to pro ně znamenalo za konkrétní nevýhody? Asi by méně rostly a byly slabší?

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč letní simulace v zimě

Příspěvek od euzelva » pon 10. říj 2016 21:42:45

Podívejte na chov neexistuje návod i když by ho každý chtěl. Rozhodující je jaké to je ve vašem prostředí, jak se želva chová a od toho se simulují teploty a osvit. Že to není každý rok stejné by mohl vyprávět leckterý chovatel. O to to je těžší. Základní poučka pro laiky je neměnit nic dokud je želva spokojená a pokud přijde útlum snížit teploty. To vše se musí odpíchnout od nějakých základních běžných teplot ve kterých 90% želv funguje, pro dnešní co zimovat nebudou je to 25 v chladné a 30°C pod lampou. Ale každý chovatel to může mít jinak nastavené. Takže navázat na předchozí chov a pak se uvidí ;)
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Odpovědět