Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Výhřevná lampa

Teploty při chovu želv
Odpovědět
Lucie96
Nováček
Příspěvky: 8
Registrován: pát 01. srp 2014 12:44:14

Výhřevná lampa

Příspěvek od Lucie96 » pát 01. srp 2014 12:53:33

Dobrý den,
mám dotaz,jelikož jsem už zoufalá,bylo mě řečeno,že je blbost mít v bytě v terárku výhřevnou lampu a že teplota pod ní nesmí jít nad 35,jelikož želvu přehřeju a zahyne.Také že
UVB - 25W Reptile UVB100 EXO-Terra--je málo a měla bych pořídit minimálně UVB200.Když je teplo hřeje jim jen po ránu 2 hodiny,pak nic,ale oni si pod ní želvíci lehají,při extrémních vedrech je vypnutá.Co chovatel,to jiný názor,jelikož jsem dostala vynadáno za to,že používám jako substrát kokosové vlákno.Želvy mám přímo od pana Junka ,jen bych chtěla znát na toto vše názor.Je mě jasné,že nikdy se všichni chovatelé neshonou,ale už mě ničí to,jak všude čtu něco jiného a dostanu sprchu,že jim ubližiju.Venku je zatím mít nemohu a nechci jim ublížit špatným chovem.Až se ochladí,tak výhřevnou lampu prý zapnout jen max na 2 hodiny dopoledne a 2hodiny odpoledne.Moc děkuji všem za příspěvky.Ráda si přečtu jak to máte zrovna vy.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Výhřevná lampa

Příspěvek od Mirek » pát 01. srp 2014 14:58:11

Tak začneme třeba od UVB - kupte tu nejsilnější, co je (což je tuším Reptile 200 25W). Pozor však - tato lampa hřeje velice málo, proto by měla být vedle ní i výhřevná lampa (stačí obyčejná žárovka ve tvaru hříbku)

Výhřevná lampa: V teráriu být musí! Jak dlouho a jestli má být zapnutá záleží na období a teplotách. V létě se nebojte 10 - 12 hodin. Vypíná se pouze ve velkých vedrech a odvíjí se to od teploty v teráriu - když je v místnosti teplota nad 30°C, je jasné, že v teráriu bude díky výhřevce vyšší, tudíž v tomto okamžiku je lepší lampu vypnout. Teplota pod výhřevkou je neustále diskutované téma. Někdo doporučuje pro mláďata nižší teplotu, jelikož jsou menší a snadno se přehřejí. Já nevidím důvod v tom, proč snižovat teplotu v závislosti na nízkém věku želv, jelikož ani ve volné přírodě, ani ve venk. výběhu mají želvy stejné podmínky napříč všemi generacemi. Na toto mně bylo argumentováno, že ve venk. výběhu se malé želvy sluní pouze, když slunce málo "pálí", jinak jsou ve stínu. To sice pravda je, ale v teráriu mají "stín" v podobě suché a studené části, takže želva si najde potřebnou teplotu. Takže teplota pod výhřevnou lampou by měla být cca. 40°C. Wattáž žárovky je nutno určit tak, aby se prostory akorát vyhřály, ale nepřehřály. Pomohlo mi toto, ale je třeba přihlédnout k obvyklé pokojové teplotě, a podle toho tam dát slabší nebo silnější osvětlení. Výhřevná lampa celkem 4 hodiny denně se mi zdá moc málo.

Substrát: Další často diskutované téma. Někomu vyhovuje to, jinému ono. Lignocel s pískem není závadný, p. Miloš ho používá u želv 15 let a bez problémů. Pozor bych si dával, a to u každého substrátu, aby se od něj moc nešpinilo jídlo.
Pokud však máte nejistotu ohledně toho substrátu, lze samozřejmě použít i drny, hlínu, hlínu s pískem... Vyhl bych se hoblinám a rašelině. Hobliny se ani trochu nepodobají přirozenému prostředí, jsou měkké, takže se do nich želva boří a mohou jí přerůstat drápky (o hobliny je nemůže obrousit). Rašelina má zase kyselé pH, které nebude svědčit spodnímu krunýři (plastronu), jelikož je neustále v kontaktu se substrátem.

Lucie96
Nováček
Příspěvky: 8
Registrován: pát 01. srp 2014 12:44:14

Re: Výhřevná lampa

Příspěvek od Lucie96 » pát 01. srp 2014 15:08:26

Moc děkuji :) Já už asi plaším,jelikož mě bylo řečeno,že se želvičky mohly přehřát-protože byla teplota pod lampou více jak 35 a že ještě x měsíců fungují a pak uhynou.Takže se bojím.
Substrát si myslím je v pohodě,podle mě i želvy jsou spokojené:) Potravu od něj občas mají špinavou,jelikož jsou to uličnice a z misky si jídlo pěkně roztahají klidně až do domečku ;) UVB koupím 200-26w a je to.
Já jim svítím denní světlo 9.00-19,30 a stejně tak je zaplá UVB lampa a výhřevnou právě jen na dvě hodiny ,tak myslíte rozhodně hřát déle než 4 hodiny denně,já jim dříve hřála více,ale pak jsem se vyplašila.
já si také říkám,že snad si "řeknou" a když je teplo,tak si vlezou do chladnější části,ale tam nám skoro nelezou,tak si myslím,že teplota jim asi vyhovuje.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Výhřevná lampa

Příspěvek od Mirek » pát 01. srp 2014 15:46:18

Želvy se vyhřejou na svou "provozní" teplotu i při těch 35°C, ale pomaleji... Takže i když pod výhřevkou máte přes 35°C, tak bych to tak nechal.
U mě se zapíná výhřevka o půl hodiny později než denní a rovněž se o půl hodiny dříve vypíná, ale jestli se zapne současně s denním nebo ne, myslím, že je to jedno...
Do chladné části terária Vám nelezou, protože je tam na ně zima, když není zapnutá výhřevná lampa. Přestože jsem psal, že UVB kompakt moc nehřeje, přece jenom bude přímo pod ním o nějaký ten stupeň více než v prostředí (ale není to dostatečné), takže želvy tam budou rozpláclé ve snaze nahřát se a do chladnější části tak nepolezou.

Lucie96
Nováček
Příspěvky: 8
Registrován: pát 01. srp 2014 12:44:14

Re: Výhřevná lampa

Příspěvek od Lucie96 » pát 01. srp 2014 15:58:09

JJ,to je fakt,ale oni nám tam nelezou vůbec krom jídla,i když jsem jim topila dost )9,15-12,00-----13,30---15,30-----16.45-18,00)a venku bylo teplo,já se bála,že přijdu domů a bude zle a oni se vesele slunily.POd UVB lampou leží často a to i když je zaplá výhřevná.Moc děkuji za trpělivost ;)

Odpovědět