Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Budí se ze spánku

Hibernace, délka zimování, jak ji připravit
Odpovědět
iONEka
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: úte 05. led 2016 19:33:04

Budí se ze spánku

Příspěvek od iONEka » úte 05. led 2016 19:39:55

Zdravím,
před pár lety jsme dostali želvu čtyčprstou, koupenou v roce 1998, která byla zvyklá zazimovat. U nás žije volně ve dvoře, kde také přirozeně každý rok zazimovala, ale bohužel díky letošnímu počasí se nám pořád budí. Máme o ní trochu obavu, jíst a pít už samozřejmě nechce, ale pořád leze, a i kouká. Nevíme si rady, bojíme se aby moc nezeslábla. Máme ji ve sklepě kde se ale letos teplota dost mění a očividně jí to neprospívá. Máme ji nechat probudit, nebo ji nechat ve sklepě, kde je momentálně teplota asi 6 stupňů? Bojíme se jestli na to už není moc slabá, přestala žrát asi koncem října, ale pořádně vlastně neusla.
Moc děkuju za radu

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Budí se ze spánku

Příspěvek od Mirek » úte 05. led 2016 20:16:04

Každopádně je něco špatně a pokud je v takovém stavu již dva měsíce, obávám se, že by na řádné zazimování mohla být zesláblá, proto bych zvážil pro letošek její probuzení. 6°C by mělo být pro zimování dostatečná teplota, ale záleží to na výkyvech, pokud jsou moc velké, želvě to nebude prospívat...

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2919
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Budí se ze spánku

Příspěvek od euzelva » úte 05. led 2016 20:38:47

já bych ji určitě vzal domů, probudil pořádně a začal normálně krmit. Hrozí opravdu možný úhyn :oops:
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

iONEka
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: úte 05. led 2016 19:33:04

Re: Budí se ze spánku

Příspěvek od iONEka » stř 06. led 2016 10:56:29

Děkuju za rady. Šetrně ji tedy probudíme, zdálo se nám to taky nejlepší, ale nevěděli jsme jestli jí neublížíme, když je zvyklá zimovat a navíc je tak napůl už zazimovaná. Přeneseme jí do většího tepla a až se probere, vykoupeme, a tak dál.
Moc děkujeme za rady

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2919
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Budí se ze spánku

Příspěvek od euzelva » stř 06. led 2016 21:26:57

Napůl zazimovaná neexistuje, buď zimuje a spí, a nebo ne a aktivuje dle teplot. Samozřejmě při pokusu ji zazimovat nebude běhat v nižších teplotách jak čamrda ;)
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

KláraK
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: ned 24. srp 2014 9:47:48

Re: Budí se ze spánku

Příspěvek od KláraK » pon 11. led 2016 21:15:49

Dobrý den,

snad nebude vadit, že reaguji v tomto vláknu. Psala jsem zde začátkem prosince ohledně váhových úbytků želv - zda jsou v pořádku. Vypadá to, že v tomto směru by mělo být zatím vše OK, ale naskytl se mi další dotaz.

Máme 3 želvy zelenavé (2 z nich zimované letos prvně, 1 nejstarší zimovaná už 10 let ale u jiného majitele) a měli jsme je zazimovány na půdě. Každopádně jak došlo letošní zimu asi týden zpátky k poklesu venkovních teplot až k -9°C, nebylo možné udržet na půdě vhodnou teplotu v + hodnotách. Přestěhovala jsem tedy všechny 3 želvy asi na 4 dny do prostředí, kde bylo cca 6°C (jiná možnost nebyla). Začali jsme okamžitě řešit, co udělat, takže jsme nakonec koupili lednici speciálně pro ně, kde je teplota cca 3°C a jsou tam poslední 2 dny.

Teď ale k dotazu - ty 4 dny, co byly želvy přesunuty z půdy jinam, tak 2 z nich začaly být relativně aktivní. Jedna měla sice oči zavřené, ale šmejdila po krabici (každý den byla na jiném místě), druhá měla dokonce oči otevřené, a když jsem se přišla na ně podívat, dívala se na mě zpátky :D :( Potom byly přesunuty do ledničky, kde všechny "tvrdě" spí. Po tom, co jsem si zde ale přečetla, je možné, že jim takové probuzení na pár dnů může ublížit tolik, že by je to ohrozilo na životě? Po přečtení zde mám z toho obavy :( Je to naše první zimování, proto jsme teprve "zkoušeli", co bude pro želvy nejlepší...

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2919
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Budí se ze spánku

Příspěvek od euzelva » pon 11. led 2016 22:32:27

V přírodě se také při oteplení budí a pak usínají. Je to přirozené a zdravé želvy by to nemělo nijak rozhodit. To, že otevře očí...ještě neznamená, že je probuzená neboť nastartování želvy trvá hodně dlouho.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

rudolf M
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: úte 19. led 2016 23:19:41

Re: Budí se ze spánku

Příspěvek od rudolf M » čtv 24. bře 2016 22:29:14

Ahoj, mám dotaz ohledně odzimování. V zimě jsem tady řešil kam se želvou v mrazivém období, nakonec jsem ji přemístil asi na týden do teplot 2°C, takže vše v pořádku.
Před 2 týdny teplota na zimovišti postupně stoupla na 4°C tak jsem želvu přemístil do jiné budovy, na východní okno do zastíněného pruhu, a teplota se v intervalu týdne zvedla na 6°C, a dnes jsem želvu přemístil opět na jiné místo, kde je teplota téměř stabilní 8°C. Otázka zní, kdy mohu dát želvu do venkovního výběhu a tedy jí naplno probudit?

Venkovní výběh nemá žádnou vyhřívanou boudu, je to prostě jen výběh s úkrytem (hliněný květináč s kokosovou podestýlkou). Nejsem si jistý kdy je vhodné želvu ven přemístit, dny jsou již stabilně teplé kolem 10°C a v noci kolem 1°C. Želvu pravidelně kontroluji, zimní úbytek váhy téměř žádný, ale ještě se nehýbe a oči má pevně zavřené. Jen když jí dám do špatné polohy tak má snahu se zahrabávat. Nechci nic uspěchat, přesun z teploty 4°C do dnešní 8°C probíhal cca 14 dní. Děkuji za rady.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2919
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Budí se ze spánku

Příspěvek od euzelva » pát 25. bře 2016 15:23:09

Pokud u Vás nemrze dejte ji už ven, příroda ji probudí.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

rudolf M
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: úte 19. led 2016 23:19:41

Re: Budí se ze spánku

Příspěvek od rudolf M » pát 25. bře 2016 17:57:27

Děkuji za odpověď :) .

V neděli má být ještě přízemní mrazík, pokud se vyjasní, ale v boudě má hlubokou vrstvu substrátu pro orchidee, zavrtám ji tam.

Odpovědět