Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Jak nezimovat želvu, když 20 let zimovala

Hibernace, délka zimování, jak ji připravit
Odpovědět
polinka
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: pát 30. říj 2015 9:05:23

Jak nezimovat želvu, když 20 let zimovala

Příspěvek od polinka » pát 30. říj 2015 9:10:47

Mám dotaz ohledně zimování/nezimování našich dvou želv. Jedná se o želvy čtyřprsté. Máme je 20 let a každý rok jsme je zimovali - ale jsem přesvědčená, že ne v optimálních podmínkách (v chodbě, kde nebyla stálá teplota, jelikož byla ovlivněna teplotou venkovní). V létě venku jsou, ale jen přes den a to jen, když je venku teplo...
Po konzultaci s veterinářkou jsem se rozhodla je nezimovat, jelikož to opravdu může přinést více škody než užitku.
Nyní se ale "chystají" k zimnímu spánku, málo jedí, jsou zalezlé v nejchladnější části terária v seně. Vyhřívat se jdou jen na chvíli.
Je mi jasné, že se musím řídit jimi, ale jde mi o to, jak moc jim mám navodit zimní spánek, na který jsou zvyklé? Jestli světla zhasnout úplně (postupně) a celkově snížit teplotu třeba až na 17 stupňů, nebo jim svítit jen 2 - 3 hodiny denně také s nižší teplotou, nebo jim nechat celou zimu to, co mají nyní (UVB + výhřevná žárovka cca 8 hodin denně - částečně jsem jim to už snížila).

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak nezimovat želvu, když 20 let zimovala

Příspěvek od euzelva » sob 31. říj 2015 9:36:52

Pokud jste je 20 let úspěšně zimovali a želvy si zvykly na Váš styl 100% bych nic neměnil a vše udělal jako vždy :!: Proč měnit něco co Vám funguje :?: rizika jsou na obou stranách jak u zimování tak nezimování. Tento druh tento odpočinek potřebuje nejvíce ze suchozemských želv běžně se vyskytujících na "trhu".
Změnou můžete napáchat více škod než si dokážete představit, takže radu nepotřebujete - postup znáte moc dobře ;)
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

polinka
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: pát 30. říj 2015 9:05:23

Re: Jak nezimovat želvu, když 20 let zimovala

Příspěvek od polinka » sob 31. říj 2015 11:20:09

Děkuji za odpověď! Je pravda, že se za těch let už asi přizpůsobili :-)

Pavla

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak nezimovat želvu, když 20 let zimovala

Příspěvek od euzelva » sob 31. říj 2015 12:37:00

To 100% není radno v chovu dělat zbytečné změny. A to platí u všech suchozemských želv. Želvy jsou konzervativní a každá změna na nich zanechá stopu. Někteří jedinci to dokonce nezvládnou a konec nastane během několika měsíců.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Odpovědět