Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

zimovat či nezimovat

Hibernace, délka zimování, jak ji připravit
icina
Nováček
Příspěvky: 1
Registrován: stř 28. říj 2015 12:10:08

zimovat či nezimovat

Příspěvek od icina » stř 28. říj 2015 12:18:20

Dobrý den,

prosím o radu zda zimovat či ne. Mám 2 letou želvu zelenavou, vzhledem k tomu, že je celoročně v teráriu kde má stabilní teplotu a nemám v plánu ji rozmnožovat, nechtěla jsem zimovat (je to moje první želva takže mám ze zimování strach). V loňském roce jsem přes zimu pouze snížila o pár hodin svícení, želvička byla pouze méně aktivní než v létě. Letos však zalezla do studenějšího místa v teráriu a již 2 dny spí. Jsem začátečník, zimování se bojím, nerada bych udělala víc škody než užitku. Co člověk, to názor. Jeden mně tvrdí že pokud usne v terárku, tak při pokojové teplotě nepřežije zimu protože je ještě mladý. Druhý tvrdí že se želvy zimovat nemusí a že spí např 4 dny, potom se dojdou najíst, napít a zase na pár dní usnou a zimu bez problému přečkají. Prosím o Váš odborný názor.

Děkuji moc za radu

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: zimovat či nezimovat

Příspěvek od Mirek » stř 28. říj 2015 14:53:09

Zimování není primární podmínkou k životu želvy. Jednoduchá rada je, že pokud se zimování bojíte, tak ji nezimujte.

BáraJ
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: ned 25. říj 2015 23:10:29

Re: zimovat či nezimovat

Příspěvek od BáraJ » stř 28. říj 2015 20:27:30

Zdravím :)

Necítím se jako nějaký odborník - přidám jen osobní zkušenost - Mám samečka želvy zelenavé již 13 let, nezimuji a nezdá se, že by tím nějak strádal ;)

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2917
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: zimovat či nezimovat

Příspěvek od euzelva » stř 28. říj 2015 22:09:23

BáraJ píše:Zdravím :)

Necítím se jako nějaký odborník - přidám jen osobní zkušenost - Mám samečka želvy zelenavé již 13 let, nezimuji a nezdá se, že by tím nějak strádal ;)
S tím se nedá nic jiného než souhlasit. Zimování není podmínkou života želvy nýbrž ochrana před nevhodnými podmínkami pro život ;) V tom je zásadní rozdíl
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Uživatelský avatar
Justýna
Veterán
Příspěvky: 448
Registrován: čtv 09. dub 2015 19:11:19

Re: zimovat či nezimovat

Příspěvek od Justýna » čtv 29. říj 2015 20:41:48

BáraJ píše:Zdravím :)

Necítím se jako nějaký odborník - přidám jen osobní zkušenost - Mám samečka želvy zelenavé již 13 let, nezimuji a nezdá se, že by tím nějak strádal ;)
A mělo to nějaký vliv na kvalitu krunýře? Přeci jen bez zimování v celoročním odchovu v terárku rychleji skáčí přírustky, sama to teď vidím a moc se mi to nelíbí, snad nebude hrbolatá :roll:

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2917
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: zimovat či nezimovat

Příspěvek od euzelva » pát 30. říj 2015 8:40:52

Vliv má chov nikoliv zimování :!:
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Uživatelský avatar
Justýna
Veterán
Příspěvky: 448
Registrován: čtv 09. dub 2015 19:11:19

Re: zimovat či nezimovat

Příspěvek od Justýna » pát 30. říj 2015 9:03:23

Opravdu? Já jsem se domnivala, že hlavní činitel je co nejpomalejší růst, pro hladký krunýř a proto jsem chtěla zimovat. Jinak chovam dle vašich rad a zatím želva krásné prospívá. To jste mě teď potěšil, že zimování nemá vliv na tvarování krunýře.

Uživatelský avatar
patrik
Pokročilý
Příspěvky: 26
Registrován: úte 24. lis 2015 5:13:10
Bydliště: Nové Zámky,Slovensko

Re: zimovat či nezimovat

Příspěvek od patrik » čtv 26. lis 2015 22:49:15

Zdravím Vás priatelia a chovatelia
Dúfam že Vás neruším,ale je tu maličký problém s korytnačkou Testudo Hermanni Boettgeri ktorá je od druhej polovice novembra čoraz unavenejšia a unavenejšia...v kuse len spí v kúte kde je chládok a tma,hoci normálne žerie ak jej dám nejaké trávy do terária lebo si aj všímam že sa zmenšuje porcia ak sa vrátim k terárku ale ak zapnem UVB lampu tak sa preberie a začne žrať ale nezje všetko a zase ide na chládok myslím chladná neosvetlená časť a spí čo sa nestávalo....v poslednej dobre nežrala už 5 dni,stále v kuse spí,môže to byť útlm či príprava na zimovanie?? Chorobu rezolútne vylučujem,oči má krásne jasné,nos čistý,pancier pevný ako kameň,trus má tvrdý a parazity nemá lebo bola na rozbore trusu platil som 10 €,nespozorujem žiadne zdravotné ťažkosti len dajak mi zaspala čoraz viac spí ako je hore hoc mám v izbe 24 st.celzia,otázne je či mám aj topnú žiarovku zapnúť hoc na stránke euzelva sa toto neodporúča že to mám nechať tak...Na zimovanie nemám žiadne podmienky ani miesto,bojím sa o ňu čo s nou preto Vás prosím o radu čo ďalej a viem že sme to predtým aj rozoberali núkali ste mi aj chladničky ale špatným zimovaním ju zabijem skôr pretože nemám skúsenosti hoci som toho prečítal až až a korka je ešte mladá má 3 roky a 2 mesiace,váži 200 g už...mám ju takto nechať odpočívať??Na ako dlho??Mám ju nechať v teráriu alebo ju dám do bedničky na chladné a tmavé miesto to je na chodbe??Inak vlhčím častejšie,má aj k dispozícii čerstvú vodičku na pitie Inak vyprosujem si urážky,osopovanie a slovíčka kúp si škrečka a podobne mňa chov koriek chytil za srdce a chcem jej to najlepšie...Ďakujem za rady,veľmi mi tým pomáhate a tým som na Vás naviazaný...

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2917
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: zimovat či nezimovat

Příspěvek od euzelva » čtv 26. lis 2015 23:46:26

To je jednoduché želva si potřebuje odpočinout, takže pomalu zkracovat veškeré svícení a pokud se nic nezmění, želva by měla jít čím dál více do útlumu. Na a pak uvidíte. Pokud zareaguje klidem v roho postupujte dle návodu zde:http://euzelva.cz/hibernace-zelv
Ona nechce zimovat, ale odpočnout si. To jsou dvě rozdílné věci. Na hibernaci nemá podmínky, ale odpočinek ji prospěje. No a pak budete čekat co se bude dít dále.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Uživatelský avatar
patrik
Pokročilý
Příspěvky: 26
Registrován: úte 24. lis 2015 5:13:10
Bydliště: Nové Zámky,Slovensko

Re: zimovat či nezimovat

Příspěvek od patrik » pát 27. lis 2015 1:11:13

Ďakujem za odpoveď dali Ste mi nádej...Inde mi neporadili len mi na facebooku písali že musí zimovať inak bude oslabená a umrie..preto som mal obavy či robím správne...Tepelnú žiarovku som vypol pred 3 dňami keď som si všimol jej pokles aktivity,najprv pospávala najprv po tepelnou tam sa placla a spala aj po vypnutí a potom rovnako aj pod UVB,potom sa štverala do rohu terária kde má chládok a tmavé mieto,má tam aj vlhko...spí ako zabitá,pravidelne ju kontroľujem vodu v miske jej mením denne,predvčerom žrala ale včera a dnes nie....Len neviem ako dlho bude v útlme...Za aký čas to potrvá?to sa zobudí sama alebo jej mám ja nejak spraviť budíček??Inak ďakujem pekne za odpoveď,je to super stránka,denne ju čítam...

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2917
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: zimovat či nezimovat

Příspěvek od euzelva » pát 27. lis 2015 9:02:21

Útlum může trvat klidně 1 - 3 měsíce, můžete i terárium zakrýt ať tam má tmu nebo ji přihodit např. senem. Nezapomenout, že pro želvu jeden den není žádný den, takže panikařit po dvou dnech není zrovna to nejlepší řešení. Pokud želva potřebuje odpočinek když pominu, že je to jiný problém například nemoc. Tak pokles aktivity je pozvolný a lehce viditelný pro toho co želvu zná.

O zimování Vám radili diletanti, co nevědí o čem to je. Takže krátce. Zimování je "prostředek" studenokrevného plaza jak přežít nevhodné podmínky pro život, jinak by zimu nevydržely:!: Pokud v přírodě zima nepřijde želva ani tam nezimuje. Jednoduše řečeno, místní podmínky ji donutí nějak to přežít. Například dnes již Africké druhy středomořských želv, které tam byli kdysi pravděpodobně dotaženy jako poddruhy např. T.graeca se naučily žít v Africe a časem vznikl jejich samostatný poddruh.
Také letní estivace želv je něco jako zimování, prostě přežít nevhodné podmínky pro život ;)
A o tom to vše je 8-)
To, že někteří jedinci tyto v podstatě stížené podmínky nepřežijí je také známé, a můžeme tomu v klidu říkat přírodní selekce, prostě s tím se musí chovatel živého zvířectva smířit :(
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Uživatelský avatar
patrik
Pokročilý
Příspěvky: 26
Registrován: úte 24. lis 2015 5:13:10
Bydliště: Nové Zámky,Slovensko

Re: zimovat či nezimovat

Příspěvek od patrik » pát 27. lis 2015 17:32:59

Dnes okolo 15:00 sa želva zobudila,zapol som s malou dušičkou UVB aby som ju pozrel ako sa má a urobil som pár fotiek aby som mohol poslať pre istotu keby Ste bol zvedavý ako na tom je...Dobre nechám ju tak v klude,hoc zase spi v kuse ale v inej polohe,napila sa vody,pár krát zívla,jesť nechcela a išla opäť spinkať,prečo bola dnes hore jednu hodinu neviem niečo ju asi vyrušilo.Chorobu korytnačky silno odmietam,nemá žiadne nemoci bola predsa u veterinára a je v poriadku.Len na ňu ide ten útlm.Inak na Facebooku Ste bol spomenutý a nikto nezdieľa Váš názor o vypínaní svetiel a útlme vraj mám zabezpečiť letné podmienky alebo priamo zimovať ....

pošlem citáciu - Jana Pokorná Chovám želvy nějaký ten pátek, takže vidím podle fotky s dlouhým ocáskem, že se jedná o samce. Junkův názor s vypínáním světel nesdílím. Buď simulovat kvalitní letní podmínky, nebo želvu zazimovat se vším všudy.... UV se vysvítí rozhodně dříve, je to pak i viditelné, zářivka začne šednout až černat. Na trhu je silnější Reptile 200 25W, tu bych doporučila pořídit

táto pani toto písala mne a striktne odmieta Váš názor...preto som v neistote,Váš web čítam stále aj fórum čerpám informácie hoc na facebooku poradia ale raz napíšu iné a potom zase iné....

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2917
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: zimovat či nezimovat

Příspěvek od euzelva » pát 27. lis 2015 17:49:21

patrik píše:Dnes okolo 15:00 sa želva zobudila,zapol som s malou dušičkou UVB aby som ju pozrel ako sa má a urobil som pár fotiek aby som mohol poslať pre istotu keby Ste bol zvedavý ako na tom je...Dobre nechám ju tak v klude,hoc zase spi v kuse ale v inej polohe,napila sa vody,pár krát zívla,jesť nechcela a išla opäť spinkať,prečo bola dnes hore jednu hodinu neviem niečo ju asi vyrušilo.Chorobu korytnačky silno odmietam,nemá žiadne nemoci bola predsa u veterinára a je v poriadku.Len na ňu ide ten útlm.Inak na Facebooku Ste bol spomenutý a nikto nezdieľa Váš názor o vypínaní svetiel a útlme vraj mám zabezpečiť letné podmienky alebo priamo zimovať ....

pošlem citáciu - Jana Pokorná Chovám želvy nějaký ten pátek, takže vidím podle fotky s dlouhým ocáskem, že se jedná o samce. Junkův názor s vypínáním světel nesdílím. Buď simulovat kvalitní letní podmínky, nebo želvu zazimovat se vším všudy.... UV se vysvítí rozhodně dříve, je to pak i viditelné, zářivka začne šednout až černat. Na trhu je silnější Reptile 200 25W, tu bych doporučila pořídit

táto pani toto písala mne a striktne odmieta Váš názor...preto som v neistote,Váš web čítam stále aj fórum čerpám informácie hoc na facebooku poradia ale raz napíšu iné a potom zase iné....
To má tedy smůlu když nesouhlasí, však ji také nic neradím. Rád poradím pouze těm co o to stojí a v žádném případě nikdy nehaním názory jiných, každý by si měl udělat pořádek na svém stole 8-)
Tuto paní znám a je to chovatelský začátečník, sice pár želv měla, ale to ještě neznamená, že tomu rozumí. To že si určitá skupina lidí hraje na chovatelé ještě neznamená že jimi automaticky jsou. Pokud želva opravdu potřebuje odpočinek simulací nadále letních podmínek je to většinou začátek konce. Největší dilema je vždy poznat u zvířete co momentálně potřebuje a u simulovaného chovu v domácích podmínkách je to alfa a omega chovu.
Každopádně zazimovat ji můžete pokud na to máte podmínky, ale v domácím prostředí je to prostě problém.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Uživatelský avatar
patrik
Pokročilý
Příspěvky: 26
Registrován: úte 24. lis 2015 5:13:10
Bydliště: Nové Zámky,Slovensko

Re: zimovat či nezimovat

Příspěvek od patrik » pát 27. lis 2015 17:59:14

ďakujem za odpoveď...dosť Ste ma prekvapil že ona je začiatočník to som fakt nevedel ona je aj administrátorkou skupiny korytnacka, hoc neradí zle ale ohladom zimovania a toho všetkého sú tu aj hádky a zmätky pretože jeden názor je zas iný a druhý zas iný...preto som sa skúsil Vás opýtať.Aj Milan Husák takto tiež mi odporučil kúpiť chladničku a tam korytnačku prezimovať,lenže ja mám malú izbu a nevojde sem,byt máme 2 izbový panelový a nemáme ani špajzu,takže prezimovať ju ani nechcem aj tak nemám podmienky a o tom vedel aj predajca - chovateľ čo mi ju predal inak by mi ju nedovolil si ju kúpiť však by som ju nechtiac aj zabil stačí tak málo...Radšej sa budem držať Vaších rád.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2917
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: zimovat či nezimovat

Příspěvek od euzelva » pát 27. lis 2015 18:10:46

To může být přeci každý, ale je mě to jedno. Začátečník může být i člověk co chová pár želv několik let ;) Nehodlám se s tím více zabývat. Jak jsem řekl nemám potřebu se s někým hádat nebo přít, každý si prostě musí vybrat čemu je ochoten věřit a akceptovat to. Já ani ona želvu neviděla, takže je to prostě o zkušenostech. To že někteří chovatelé zakopají stovky želv než na něco přijdou je běžná chovatelská praxe ve velkochovech, a ten ona nemá. Radit může kdokoliv, ale musí vědět o čem mluví, jinak je to pouze řečnická rutina.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Uživatelský avatar
patrik
Pokročilý
Příspěvky: 26
Registrován: úte 24. lis 2015 5:13:10
Bydliště: Nové Zámky,Slovensko

Re: zimovat či nezimovat

Příspěvek od patrik » pát 27. lis 2015 18:20:35

súhlasím s Vaším názorom...Ste omnoho skúsenejší a priznám sa Vaše rady mi neraz korytnačku zachránili a dosť mi Váš web pomohol čo ostatní chovatelia na Facebooku nevedia občas prelúsknuť všetci sa čudujú aká je krásna a živá,pekne rastená a vraj je to samec čo sám ešte neviem nakoľko mám trojročnú korytnačku ešte...Ona moju videla viackrát na fotkách poslal som jej...A ja rovnako sa nerád hádam,nemám rád hlupákov.Ale každopádne Vám ďakujem za rady budem robiť ako Ste mi napísal.Keby niečo napíšem...Ak by Ste chcel vidieť fotky mojej korytnačky,ochotne Vám pošlem...mám aj fotky terária

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2917
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: zimovat či nezimovat

Příspěvek od euzelva » pát 27. lis 2015 18:25:41

Můžete je sem vložit rád se podívám, každopádně podle fotky se toho moc poznat nedá :?
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Uživatelský avatar
patrik
Pokročilý
Příspěvky: 26
Registrován: úte 24. lis 2015 5:13:10
Bydliště: Nové Zámky,Slovensko

Re: zimovat či nezimovat

Příspěvek od patrik » pát 27. lis 2015 18:35:09

viem že sa nedá posúdiť ale takto vyzerá moja korytnačka a takto môj chov
Přílohy
12278884_10201000032478630_4330024015316055926_n.jpg
12308508_10201000031598608_4869157089391253210_n.jpg
12301631_10201000031878615_3345402771894653008_n.jpg

Uživatelský avatar
patrik
Pokročilý
Příspěvky: 26
Registrován: úte 24. lis 2015 5:13:10
Bydliště: Nové Zámky,Slovensko

Re: zimovat či nezimovat

Příspěvek od patrik » pát 27. lis 2015 18:37:32

tu sú ďalšie fotky
Přílohy
received_1631089630471952.jpeg
11005778_10200149572897672_1418662966_n.jpg

Uživatelský avatar
patrik
Pokročilý
Příspěvky: 26
Registrován: úte 24. lis 2015 5:13:10
Bydliště: Nové Zámky,Slovensko

Re: zimovat či nezimovat

Příspěvek od patrik » pát 27. lis 2015 18:39:20

takto vyzerá teraz moje chovné zariadenie
Přílohy
IMG_20150111_231823.jpg

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2917
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: zimovat či nezimovat

Příspěvek od euzelva » pát 27. lis 2015 18:40:34

Je to samec to je jasné, vypadá dobře, ale v teráriu máte v pravé části dost tmu, chtělo by to nějaké denní osvětlení ;)
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Uživatelský avatar
patrik
Pokročilý
Příspěvky: 26
Registrován: úte 24. lis 2015 5:13:10
Bydliště: Nové Zámky,Slovensko

Re: zimovat či nezimovat

Příspěvek od patrik » pát 27. lis 2015 18:42:13

mám ich ešte viacej len potom by si mysleli že spamujem :-) :D :D
Přílohy
12311209_10201000033238649_6322525296063767955_n.jpg
20150426_161658.jpg

Uživatelský avatar
patrik
Pokročilý
Příspěvky: 26
Registrován: úte 24. lis 2015 5:13:10
Bydliště: Nové Zámky,Slovensko

Re: zimovat či nezimovat

Příspěvek od patrik » pát 27. lis 2015 18:44:19

no čo sa týka denného osvetlenia s tým som mal fatálne problémy - nikde u nás nemajú čo je smiešne a ja ani neviem jak to tam namontovať...o tých trubiciach viem u nás nikde nemajú

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2917
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: zimovat či nezimovat

Příspěvek od euzelva » pát 27. lis 2015 18:51:17

Posílám zboží i na Slovensko ;) Každopádně to bych doladil být vámi. Fotky už stačí :lol:
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Uživatelský avatar
patrik
Pokročilý
Příspěvky: 26
Registrován: úte 24. lis 2015 5:13:10
Bydliště: Nové Zámky,Slovensko

Re: zimovat či nezimovat

Příspěvek od patrik » pát 27. lis 2015 18:54:32

no aspoň mám od koho niečo kúpiť čo je super a kolko by stálo denné osvetlenie??celkovo aj poštovné?? keď budem vedieť tak objednám až budú peniaze :)

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2917
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: zimovat či nezimovat

Příspěvek od euzelva » pát 27. lis 2015 18:59:54

V eshopu si to můžete zkusit, dokud neodešlete nic se neděje. V pravém horním rohu stačí překliknout vlajkou na objednávku SLOVENSKO. Poštovné je prostě dražší s ohledem na vzdálenost a určitě se vyplatí platba předem na účet.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Uživatelský avatar
patrik
Pokročilý
Příspěvky: 26
Registrován: úte 24. lis 2015 5:13:10
Bydliště: Nové Zámky,Slovensko

Re: zimovat či nezimovat

Příspěvek od patrik » pát 27. lis 2015 19:25:13

ďakujem za info niečo som už našiel a ak budem mat peniaze kúpim.Ďakujem ešte raz za všetky informácie Ste zlatý človek :-) tolko ochoty nemal asi nikto...

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2917
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: zimovat či nezimovat

Příspěvek od euzelva » pát 27. lis 2015 19:28:44

patrik píše:ďakujem za info niečo som už našiel a ak budem mat peniaze kúpim.Ďakujem ešte raz za všetky informácie Ste zlatý človek :-) tolko ochoty nemal asi nikto...
Mějte se a ať se daří
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Uživatelský avatar
Justýna
Veterán
Příspěvky: 448
Registrován: čtv 09. dub 2015 19:11:19

Re: zimovat či nezimovat

Příspěvek od Justýna » pát 27. lis 2015 20:09:56

Není to problém namontovat, buď přišroubíte do větrací mřížky(držáčky má zářivka u sebe) a nebo jako já jsem to přilepila troškou akvarijního lepidla a drží to jak blázen, že to snad už nikdy neodmontuju :lol: a když to zvládnu já, taky vy levou zadní a zářivka fakt svítí skvěle :idea: , mám ji od p.Junka, jak mi radil.

Uživatelský avatar
patrik
Pokročilý
Příspěvky: 26
Registrován: úte 24. lis 2015 5:13:10
Bydliště: Nové Zámky,Slovensko

Re: zimovat či nezimovat

Příspěvek od patrik » sob 28. lis 2015 1:54:11

chápem...ibaže ak človek nemá náradie a iné pomôcky tak je bezradný :D stačil by mi aj jednoduchý návod ako a čo a proste sa trošku prepracujem aspoň sa nebudem nudiť,spravím to až potom keď sa korytnačka preberie z útlmu

Zamčeno