Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

zimovat či nezimovat

Hibernace, délka zimování, jak ji připravit
Uživatelský avatar
Lucina
Matador
Příspěvky: 73
Registrován: čtv 02. dub 2015 11:27:06

Re: zimovat či nezimovat

Příspěvek od Lucina » sob 28. lis 2015 10:04:55

patrik píše:ďakujem za odpoveď...dosť Ste ma prekvapil že ona je začiatočník to som fakt nevedel ona je aj administrátorkou skupiny korytnacka, hoc neradí zle ale ohladom zimovania a toho všetkého sú tu aj hádky a zmätky pretože jeden názor je zas iný a druhý zas iný...preto som sa skúsil Vás opýtať.Aj Milan Husák takto tiež mi odporučil kúpiť chladničku a tam korytnačku prezimovať,lenže ja mám malú izbu a nevojde sem,byt máme 2 izbový panelový a nemáme ani špajzu,takže prezimovať ju ani nechcem aj tak nemám podmienky a o tom vedel aj predajca - chovateľ čo mi ju predal inak by mi ju nedovolil si ju kúpiť však by som ju nechtiac aj zabil stačí tak málo...Radšej sa budem držať Vaších rád.
Nedalo mi, musim len napisat ze som v tej istej skupine na fb ako vy. A uz tam radsej nepridavam nic ine okrem fotiek, vzdy sa pytam tu. Ako nahle nesuhlasite s niekoho nazorom "ste nezodpovedna, nic nevite, takhle se to nedela, kupte si krecka ;) " Niekedy mi je tych ludi ktori sa len niecomu nerozumeju a dostanu takuto odpoved aj luto. Toto forum je ovela lepsie. Tu sa venuje viacej zelvickam a nie napadanim majitela, preco toto takto urobil namiesto normalnej rady. Uz som ticho :)

Uživatelský avatar
patrik
Pokročilý
Příspěvky: 26
Registrován: úte 24. lis 2015 5:13:10
Bydliště: Nové Zámky,Slovensko

Re: zimovat či nezimovat

Příspěvek od patrik » sob 28. lis 2015 21:56:32

no ako som sa už aj zmienil aj s pánom Junkom neni pekné niekoho haniť a špiniť,tobôž ohovárať lebo to sem nepatrí ale máte pravdu - súhlasím s tým že tento web je doslova rajom pre začiatočníkov,ale máte pravdu sú tam na facebooku akože odborníci...Neviem ani ja pochopiť prečo ich toto baví,raz sa mne stalo že som tam dal fotku kde bola korytnačka na dlážke,mimochodom iba chvíločku dlážka bola vyhriata od slnka,okná zavreté aj dvere takže prievan tam nebol ani chlad a fotil som ju chcel som mať fotku ako sa vyhrieva a oni ma začali bombardovať hláškami prečo nemá vonkajší výbeh,prečo nemá vlhko že jej ubližujem a podobné blbosti,ale ma to tak riadne nasrdilo že som im pekne krásne tvrdo natrel a napísal svoje čo si o takých myslím...celá skupina bola ticho :) len treba vedieť ako na nich....ako ja keď nadobudnem skúsenosti tak ochotne poradím,hoci viem že každý korytnačka je iná svojou povahou ako my ľudia a každý chov vyzerá inak takže ako mi napísal predajca Anton Sax ktorý tiež chová korytnačky a predáva icha mne predal tohoto krásneho samčeka ktorý mne každý deň spôsobuje potešenie a radosť, že mám ju chovať tak ako ja cítim a nech čerpám z tejto stránky od pána Junka poznatky,že veľmi pomôžu a mám ignorovať blbcov z facebooku....A mal bohužial pravdu,čo potvrdil aj pán Junek...len toľko k tomu

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: zimovat či nezimovat

Příspěvek od euzelva » ned 29. lis 2015 0:08:39

Nechci se nějak hájit nebo, tak něco. I já mám dny kdy jsem mírně řečeno rozladěn a štve mě kdeco, ale vždy se snažím pomoci jak nejlépe dovedu. Také někdy přestřelím, možná někoho naštvu, ale jsem člověk jako každý jiný z masa a kostí, nejsem neomylný ani neznám na vše leckdy odpovědi. Ale chci se chovat slušně, na svém webu ani zde nikoho nejmenuji, protože zastávám názor, že k cíli mohou vést i jiné cesty než ta moje, a pravda může mít i více podob. Na žádné fóra nechodím, protože nemám zapotřebí se s někým přít, nechat si nadávat nebo něco podobného. Od druhým nic nečekám pouze, aby se chovali pokud možno stejně.
Ale na druhou stranu mám spousty chovatelských zkušeností s čtrnácti druhy želv, překonal jsem spoustu problémů v chovu a jelikož mě chov želv neskutečně baví také vyřešil nebo vyzkoumal spoustu věcí, a většina je na webu. A se vším se snažím podělit. Tak asi pro upřesnění. Tohoto vlákna se částečně týká i můj poslední příspěvek v Želvím roce 2015 a kdo chce může si ho přečíst zde z 27.11.2015:http://euzelva.cz/zelvi-rok-2015
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Uživatelský avatar
patrik
Pokročilý
Příspěvky: 26
Registrován: úte 24. lis 2015 5:13:10
Bydliště: Nové Zámky,Slovensko

Re: zimovat či nezimovat

Příspěvek od patrik » ned 29. lis 2015 1:53:36

máte pravdu pán Junek súhlasím s Vami hádky k ničomu nijak nedovedú nikam len k problémom.Aj ja mám dni keď som akýsi nesvoj a rozčúlený,dám to najavo potom mi aj tak okolie dá pokoj :) Tiež sa nerád hádam,ale vždy si presadím svoje ak viem že tá osoba ktorá sa háda so mnou nemá pravdu..Ale nejako sme mimo témy :) v pohode,ja viem že máte mimoriadne skúsenosti a 14 druhov korytnačiek by som ani ja nevedel chovať,tiež som si prešiel chovateľskými chybami a naučili ma k novému a lepšiemu začiatku.Inakšie neviem pochopiť bol som v Nitre,nechal som korytnačke v miestnosti tmavé tlmené svetlo - teda zatiahnuté žáluzie s vetraním v izbe bolo 18 st aby ju nič nezobudilo,aj svetlá boli vypnuté..išiel som do Nitry bol som tam celý deň,večer prídem domov a prekvapila ma korytnačka bola hore,v šoku s prekvapením som jej zapol UVB,niečo hľadala tak som ju dal vo malej misky s vodou nech sa vyšpiní a napije...napila sa,vyprázdnila a zase niečo po terárku hľadala došlo mi že asi má hlad tak som jej natrhal vonku čerstvé listy púpavy a skorocelu....na moje veľké prekvapenie všetko zjedla ostalo z tej väčšej kopy iba dve stonky....a opäť šla do kúta a spí jak bábätko....Naozaj som z toho prekvapený,spala v kuse opäť 4 dni,dnes sa zase zobudila a poriadne sa napalala..nevyzerá to asi na útlm,neviem či robím chybu ale prispôsobujem sa jej chovaniu dám jej čo chce....ona spí skoro týždeň,nažere sa a vyprázdni a zase spí týždeň...zaújimavé,toto tu ešte fakt nebolo asi robím niečo špatne :( :shock: :shock: :?

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: zimovat či nezimovat

Příspěvek od euzelva » ned 29. lis 2015 10:50:05

Pokud delší dobu simulujete letní teploty mírným snížením nikdy neuděláte chybu, pokud chce odpočívat poznáte to postupným útlumem po delší časový úsek a pak je na řadě teprve změna. Želvy vydrží neskutečně a tak jak se dokáže v létě zkazit počasí na týden a želva to v pohodě přečká je to i v teráriích. Nevhodné podmínky přečkávají želvy neaktivováním a to jak vysoké tak nízké teploty. O ničem jiném to není. ;)
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Uživatelský avatar
patrik
Pokročilý
Příspěvky: 26
Registrován: úte 24. lis 2015 5:13:10
Bydliště: Nové Zámky,Slovensko

Re: zimovat či nezimovat

Příspěvek od patrik » ned 29. lis 2015 17:41:18

takže korytnačky sa na útlm postupne pripravujú vraj doba prípravy je cca 14 dní možno aj viac...viem že treba opatrne nie natlačiť ju do toho,ja už týždeň nezapínam výhrevnú lampu iba UVB zapnem ak je malá hore,dnes spí zase celý deň na vlhkej časti terária ani sa nepohla,skontroľoval som ju stiahla nožičku pod pancier...UVB som nechal vypnuté.Všetko zatial vyzerá v poriadku.Áno máte pravdu,korytnačka aj keď je v teráriu vycíti ako je vonku lebo v lete viac bola vonku u mojej priateľky v dome kde sme jej urobili umelý výbeh s trávičkou a bola aj v chlednejších dnoch vonku aj v daždi a ju to naučilo...lebo keď bola menšia nevedela ako je vonku a celú zimu bola čulá a normálne žrala...Inak prečítal som si rubriku želví rok 2015 celkom krásne a dojímavo napísané a bola tam aj spomenutá naša konverzácia,pochopil som čo mám urobiť a budem sa toho držať...

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: zimovat či nezimovat

Příspěvek od euzelva » ned 29. lis 2015 20:21:14

Takže držím palce ;)
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Uživatelský avatar
patrik
Pokročilý
Příspěvky: 26
Registrován: úte 24. lis 2015 5:13:10
Bydliště: Nové Zámky,Slovensko

Re: zimovat či nezimovat

Příspěvek od patrik » pon 30. lis 2015 0:01:45

ďakujem pekne..len mám ešte jednu otázku,nevadí im že sa počas útlmového obdobia občas prebudia a najedia sa a potom zase pokračujú v útlme??Moja to tak robí.Ktovie či nerobím niečo špatné...Inak naša konverzácia na 100% určite veľmi pomôže aj ostatným chovateľom,myslim si....

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: zimovat či nezimovat

Příspěvek od euzelva » pon 30. lis 2015 0:38:40

Útlum může mít mnoho podob od absolutně nečinné želvy až po tu co to naopak nakopne, to snížení a ožije. Nedokáži Vám říci co ta vaše právě potřebuje, musíte to vycítit sama. Po dlouhém létě pravděpodobně odpočinek, po krátkém naopak.......Jen Vy víte jakou měla minulost a jak se chová. U plaza je to střídání velké aktivity s menší, nebo úplným útlumem.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Uživatelský avatar
patrik
Pokročilý
Příspěvky: 26
Registrován: úte 24. lis 2015 5:13:10
Bydliště: Nové Zámky,Slovensko

Re: zimovat či nezimovat

Příspěvek od patrik » pon 30. lis 2015 5:44:33

takže to chápem takto,že každá korytnačka sa správa inak a každá inak reaguje na dané teploty a vplyv teda podmienky okolia,každopádne jej vyhoviem čo potrebuje.Budem Vás informovať ako sa má a tak.Nikdy som nechoval suchozemskú korytnačku táto je prvá čo ju mám zatial sa mi v chove darí nebyť Vášho webu,tak už určite ju už mám pod zemou...týmito konverzáciami chcem aj iným chovateľom pomôcť a ja som Vám veľmi vďačný...prajem pekný deň :-)

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: zimovat či nezimovat

Příspěvek od euzelva » pon 30. lis 2015 14:41:08

Tak nějak to bude, protože jsou u různých chovatelů také různé podmínky během roku, tak každá želva pak potřebuje něco jiného a nedá se to vrazit do nějakých všeobecných tabulek. Návodem na chov je chování jedince nebo skupiny želv.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Uživatelský avatar
Justýna
Veterán
Příspěvky: 448
Registrován: čtv 09. dub 2015 19:11:19

Re: zimovat či nezimovat

Příspěvek od Justýna » pon 30. lis 2015 19:15:39

Skvěle napsané, i mě ta vaše konverzace dost pomohla, pěkně jste útlum popsal a už tomu rozumím i já. Ta moje to má naopak, po snížení teplot ožila, ale když je venku skarede , tak jde třeba v 1 spát. Je to fakt želva od želvy.

Uživatelský avatar
patrik
Pokročilý
Příspěvky: 26
Registrován: úte 24. lis 2015 5:13:10
Bydliště: Nové Zámky,Slovensko

Re: zimovat či nezimovat

Příspěvek od patrik » pon 30. lis 2015 19:17:48

no pochopil som :) moja sa dens najedla,vonku iba trošku poprchávalo ale nejako sa oteplilo tak malá bola hore,zapol som jej UVB trošku si poliezla po teráriu suchšie časti som navlhčil a dal som jej čerstvé listy púpavy a najedla sa.Potom zase šla spať trvalo to cez 2 hodiny...UVB som vypol a zase spí ako malé bábätko :D

Uživatelský avatar
patrik
Pokročilý
Příspěvky: 26
Registrován: úte 24. lis 2015 5:13:10
Bydliště: Nové Zámky,Slovensko

Re: zimovat či nezimovat

Příspěvek od patrik » pon 30. lis 2015 19:21:02

každopádne som dosť natešený že to každému pomáha....Treba pomôcť nevedomým,ktovie či nebudem ja niekedy potrebovať pomoc...Ja tiež nemám také skúsenosti ako pán Junek :)

Uživatelský avatar
Justýna
Veterán
Příspěvky: 448
Registrován: čtv 09. dub 2015 19:11:19

Re: zimovat či nezimovat

Příspěvek od Justýna » pon 30. lis 2015 19:33:47

Já mám želvu od dubna a to byla venku, takže dříve se podle mě szijete teplotne s želvou, kdyz je doma v terarku. Když ji mate venku, tak neřešite nic a funguje to..to maxresite mravence, hraboše a podobne pytloviny, v tom je celoroční chov v terarku daleko slozitejsi a taky se v tom ještě placam.ale půjde to, myslím tak ještě jeden útlum a pak zvýšení teplot a už budu vědět co a jak...je to kolotoč, chudák pan Junek, sotva vypipla jednu skupinu nových chovatelů a ti ho už nepotřebují a ví jak na to, tak s další snuskou to má nanovo...jak školka..cha cha

Uživatelský avatar
patrik
Pokročilý
Příspěvky: 26
Registrován: úte 24. lis 2015 5:13:10
Bydliště: Nové Zámky,Slovensko

Re: zimovat či nezimovat

Příspěvek od patrik » pon 30. lis 2015 19:46:21

no ja som moju korytnačku mal vonku od konca mája ako sa u nás oteplilo na letné teploty až do konca auguta ako prišli sychravé dni bola u mojej priateľky v umelo urobenom dočasnom výbehu,mala sa fajn,pribrala 70 g počas pobytu vonku.Ale celoročne v teráriu ju nemám,však občas ju treba na slnko zobrať.Ak bola u nás doma tak som ju brával za činžiak kde je lúka nech sa napasie a tak...No pánovi Junkovi to možno nevadí že otvára iné a iné skupiny možno je na to zvyknutý :)

Uživatelský avatar
Justýna
Veterán
Příspěvky: 448
Registrován: čtv 09. dub 2015 19:11:19

Re: zimovat či nezimovat

Příspěvek od Justýna » pon 30. lis 2015 19:49:03

Tak to máte super, výběh je výběh, to nic nenahradi. Pan Junek by měl už mít svatozář nad hlavou za to, co pro všechny dělá. Mějte se fajn a ať želva prospívá.

Uživatelský avatar
patrik
Pokročilý
Příspěvky: 26
Registrován: úte 24. lis 2015 5:13:10
Bydliště: Nové Zámky,Slovensko

Re: zimovat či nezimovat

Příspěvek od patrik » pon 30. lis 2015 20:08:23

Ďakujem aj Vám podobne :D nech sa darí

Uživatelský avatar
patrik
Pokročilý
Příspěvky: 26
Registrován: úte 24. lis 2015 5:13:10
Bydliště: Nové Zámky,Slovensko

Re: zimovat či nezimovat

Příspěvek od patrik » ned 06. pro 2015 16:46:10

Zdravím Vás všetkých hlavne pána Junka - korytnačka je po odpočinku,zdá sa že je po ňom už predsa normálne žerie už,príjíma viac potravy,veľa pije a viac je hore ráno som zaznamenal búchanie pancierom o sklo keď bola ukrytá pod senom...momentálne doba útlmu bola 28 dní s pár prebudeniami a kŕmením,výhrevku ešte zapnutú nemá zatiaľ to ešte nechám tak,je čulejšia a živšia...Prajem všetkým,hlavne Vám pán Junek pekný zvšok dňa,ďakujem že Ste mi moc pomohol...

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: zimovat či nezimovat

Příspěvek od euzelva » čtv 10. pro 2015 13:01:50

Také zdravím a přeji hodně štěstí v chovu želv. Toto vlákno již uzavírám je moc dlouhé 8-) . Každopádně do 24.12. mě tady moc neuvidíte, protože mám strašně moc práce, ale Mirek mě v případě potřeby zdatně zastoupí a za to mu moc děkuji ;)
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Zamčeno