Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Simulace období

Hibernace, délka zimování, jak ji připravit
Odpovědět
Ludvík
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: pát 23. říj 2015 8:23:50

Simulace období

Příspěvek od Ludvík » pát 23. říj 2015 9:12:04

Dobrý den,

chtěla bych vás poprosit o radu.

Máme od května roční želvu zelenavou. Přes léto byla na balkóně, ale s příchodem studenějšího počasí jsem ji přesunula nejprve do chladnějších prostor ve sklepě, kde je denní světlo, bez svícení (cca 16-17°C). Moc aktivní nebyla, sem tam vylezla, pochodila po terárku a na noc se zahrabávala. Poslední den už ale spala bez zahrabání. Teď je již dva dny v bytě.

K mému dotazu: protože byla želvička celé léto na balkóně, svícení jsme vůbec neřešili. Dnes chci objednat UV Sera Reptil Sun Heat 130 W - myslíte, že na želví stůl o velikosti 80x40cm (podestýlka kokosové vlákno s pískem), bude stačit jako zdroj tepla i UV? Bohužel si vůbec nejsem jista, jaké roční období pak želvičce simulovat. Po dvou dnech v bytě, kde je přes den teplota 22°C a přes noc 20°C, je celkem neaktivní. Na noc se vůbec nezahrabává. Do zdroje světla, které mám nachystané pro UV žárovku, jsem dala normální žárovku, a asi na hodinu ráno a hodinu odpoledne ji rozsvítila. Pod lampou bylo 25-26°C. Želva se okamžitě probrala z letargie, lehla na 10 minut pod lampu a pak asi hodinu špacírovala po celém terárku. Dělá mi starosti to její noční nezahrabávání. Na fóru jsem se dočetla, že v tomto případě požaduje želva snížení teploty. Nevím, jestli není chyba ji teď vůbec svítit, i když jen na dvě hodiny a raději ji nechat ještě pár dní přivyknout na teplotu v bytě a pak už jen používat UV lampu. Prosím o radu, jaký režim pak Ludvíkovi :) nastavit. (Ve studené části bude mít teplotu jako u nás v bytě 20-22°C)

Mnohokrát děkuji

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2919
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Simulace období

Příspěvek od euzelva » pát 23. říj 2015 10:32:16

Ano zvolený zdroj je do želvího stolu vhodný a i denní teploty pro přesun jsou O.K. Až to zařídíte zvolte 130 osvit 8 - 10h s dvouhodinovou pauzou uprostřed cyklu, budete tedy potřebovat spínací hodiny, nejlépe dvoje i pro další světlo. A teplotu nastavíte výškou světla do 30°C pod lampou. No a je to :P Vaše želva očividně potřebuje pravděpodobně zvednout teploty, dle chování a popisu ;)
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Ludvík
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: pát 23. říj 2015 8:23:50

Re: Simulace období

Příspěvek od Ludvík » pát 23. říj 2015 13:20:03

Moc děkuji za rychlou odpověď :)

Ludvík
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: pát 23. říj 2015 8:23:50

Re: Simulace období

Příspěvek od Ludvík » ned 25. říj 2015 17:51:28

Dobrý večer,

chtěla bych vás poprosit ještě o jednu radu. Jak jsem psala výše, měla jsem v plánu koupit našemu Ludvíkovi Sera reptil 120W, ale vzhledem k ceně, jsem se nakonec rozhodla pro Terrasaur 100W. Na fóru jsem četla různé diskuze a mám trochu strach, že budu mít problém s regulací teploty pod lampou. On totiž ten náš želví stůl je spíše klec pro morčátka :). Protože byl Ludvík celé léto na balkóně a nechtěla jsem, aby nám ho odnesl nějaký pták :), tak mi toto přišlo jako nejlepší řešení. Problém je ale teď s výškou lampy nad substrátem. Kvůli kleci nepůjde lampa dát výše než cca 25cm nad substrát. Mohli byste mi prosím poradit, jaká by byla nejvhodnější výbojka? (bez předřadníku). Pro představu nahravám i foto obydlí + Ludvíka (nebo Ludvinky??) :).
Moc děkuji
Přílohy
Ludvík.jpg
IMAG0622.jpg
IMAG0621.jpg

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Simulace období

Příspěvek od Mirek » ned 25. říj 2015 20:58:40

Pokud chcete výbojku, tak vyzkoušejte teplotu pod tou Terrasaur, pokud bude vysoká, tak jedině umístit osvětlení jinak, než na klec nebo zvolit připenění lampy šikmo.. Jinou variantou jsou už pak kompaktní UV lampy.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2919
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Simulace období

Příspěvek od euzelva » ned 25. říj 2015 21:39:03

Mělo by to stačit, a jak píše Mirek popřípadě umístíte šikmo ;)
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Odpovědět