Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Úbytek váhy

Hibernace, délka zimování, jak ji připravit
Odpovědět
miška
Nováček
Příspěvky: 22
Registrován: pon 08. čer 2015 17:01:27

Úbytek váhy

Příspěvek od miška » čtv 15. říj 2015 19:27:39

Dobrý den,želvy mám od jara do podzimu ve venkovním výběhu,k zazimování přenáším spící želvy do připravených bedýnek s lesní hrabankou.....u jedné dospělé želvy čtyřprsté šla váha během týdne dolů 34g,příde my to docela hodně,nevím zda ji mám nechat zazimovat nebo radši pomalu přenést domů,děkuji za radu.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Úbytek váhy

Příspěvek od euzelva » pát 16. říj 2015 12:41:36

V tomto případě opravdu záleží na jejím celkovém stavu a zda pokles váhy je pro ní zásadní nebo ne. Posoudit to musíte bohužel sama. Pouze dodát, že úbytek váhy před zimováním je zcela běžný.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Dejwik2504
Matador
Příspěvky: 53
Registrován: pát 29. srp 2014 1:51:01

Re: Úbytek váhy

Příspěvek od Dejwik2504 » pon 07. pro 2015 1:43:37

Dobrý večer,

rád bych se zeptal, jaké jsou běžné úbytky váhy během zimování? Dočetl jsem se, že pokud váha klesne o více než 20% celkové hmotnosti, je lepší želvu probudit. Jak velký je to průšvih, když želva takto ztrácí na váze a co může být příčinou? Svoje želvy mám asi ve 3°C-5°C v ExoTerra inkubátoru v lignocelu při asi 70% vlhkosti. Nerad bych něco podcenil. Díky

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Úbytek váhy

Příspěvek od Mirek » pon 07. pro 2015 19:43:41

S nějakým úbytkem na váze se musí počítat vždy (ale neříkám, že musí vždy nastat), alep okud je ztráta hmotnosti hodně rychlá a velká, tak je někde chyba a želvu je lepší probudut, protože by zimování pravděpodobně nepřežila.. Takováto ztráta může být dána chybnou teplotou (želva je "moc aktivní" a rychle spotřebovává své zásoby), špatnou vlhkostí (špatná hydratace, želva je dehydrovaná), nemocí (rychlé spalování zásob), nedostatečnou přípravou...

KláraK
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: ned 24. srp 2014 9:47:48

Re: Úbytek váhy

Příspěvek od KláraK » ned 13. pro 2015 15:00:19

Dobrý den,

chci se zeptat spíše pro jistotu ;) Letos poprvé zimujeme dospělé želvy:
- samici 9 let (kterou máme od mláděte),
- samce 6 let (kterého máme 3 roky)
- a samici 14 let (kterou máme od letošního léta).

Zimujeme, protože nová samička byla u předchozího majitele zvyklá zimovat, a u našeho páru jsem pozorovala už loni, že by jim zimní odpočinek přišel vhod. Teploty a prostředí se mi snad daří udržovat dobře, ale protože jsem z toho i tak nervozní, chtěla bych se spíše pro jistotu zeptat, zda je běžný úbytek za 2 měsíce od 10. 10. do 10. 12. u želv:
- u samice 9 let z 1217 g na 1149 g,
- u samce 6 let z 649 g na 616 g,
- u samice 14 let z 738 g na 722 g.

Úbytek je největší u samičky, kterou máme od malička, proto mě to trochu vyděsilo, ale nejspíš je to úměrné tomu, že je i hmotnostně největší. Nejlépe to snáší ta nejnovější, která je zimovaná už asi desátý rok.
Zdravotně by měly být všechny 3 želvy v pořádku, prostředí udržujeme vlhké v současné době v rozmezí +2 až +8 °C. Náběh do zimování byl pozvolný podle přírody ve venkovní boudě, teď jsou nastěhovány na půdě, kde se nám daří udržet relativně konstantní teplotu, která neklesne pod bod mrazu. Ještě jako dodatek dodám, že novou samičku, kterou máme od letošního léta, pro jistotu zimuji v oddělené krabici od těch dalších dvou :)

Děkuji za odpověď,
Klára.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Úbytek váhy

Příspěvek od Mirek » ned 13. pro 2015 23:55:19

Když jsem to tak od oka propočítal, tak úbytky jsou do 5%, takže zatím bych nepanikařil, jen sledoval. Zakročil bych až při úbytku nad 10%. Každopádně pokud jsou ty dvě želvy letos zimovány poprvé, je na místě zvážit jejich dřívejší probuzení (sama vidíte z úbytků, že nejvíce je k zimování odolná želva, která je již na to dlouhodobě zvyklá). Nechal bych je tak ještě 1 - 2 měsíce, podle toho, jak se bude nadále vyvíjet jejich hmotnost.

HankaB
Nováček
Příspěvky: 1
Registrován: sob 15. říj 2016 15:54:43

Re: Úbytek váhy

Příspěvek od HankaB » sob 15. říj 2016 15:58:29

Dobrý den, měla jsem letos v plánu poprvé zimovat 12 letou samici testudo hermanni. Celé léto byla ve výběhu, od ochlazení byla v boudě, nevylézala, nejedla ani nepila, spala, ale při dotyku se vždy probudila (otevřela oči). Dnes jsem jí zvážila a zjistila jsem, že od léta ztratila dost na váze, původně měla 2100 g, nyní 1800 g. Prosím o radu, zda je bezpečné ji v takovém stavu zimovat. Děkuji

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Úbytek váhy

Příspěvek od Mirek » ned 16. říj 2016 14:12:34

Úbtek na váze je dost markantní, takže já osobně bych nezimoval.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Úbytek váhy

Příspěvek od euzelva » ned 16. říj 2016 14:27:16

Za rizikový úbytek se považuje 20% a všechny želvy před zimováním hubnou, protože nejedí a porovnávat je s letní váhou je někdy hodně zkreslující. Zda zimovat nebo ne je na Vás. Pokud bych se rozhodoval podle hmotnosti já a želva by se mě jinak zdála ok, tak bych zimoval.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Odpovědět