Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Stále nespí

Hibernace, délka zimování, jak ji připravit
Odpovědět
kadel
Nováček
Příspěvky: 1
Registrován: stř 07. pro 2022 19:23:18

Stále nespí

Příspěvek od kadel » stř 07. pro 2022 19:32:23

Dobrý den, mohu poprosit o radu? Želva zelenevá, stará cca 4 roky, jsem druhý majitel, želva je celoročně chovaná v terariu a nikdy nezimovala. Postupoval jsem podle Vašeho návodu, (4 až 6 týdnů snižovat svícení), když se želva zahrabala a 2 dny byla na jednom místě, přesunul jsem ji do místnosti, kde je 12 až 15°C, želva je v krabici. Jsou to 2 dny, co je v této teplotě a želva pořád nespí. Chci se zeptat na následující. Želva by měla usnout už v těchto teplotách nebo ještzě po nějaké době probuzenou želvu mám přemístit více do chladna? A jak dlouho si mohu dovolit čekat na usnutí, aby to želvě neublížilo?
Předem děkuji

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Stále nespí

Příspěvek od euzelva » pát 09. pro 2022 9:56:45

Zazimování přímo z terária je vždy dost problém. Vyčkejte v těchto teplotách, pokud neusne je zbytečné ji trápit a přemístit do bodu 1. Kde byla zahrabaná. Měl jste asi počkat déle než došlo k přesunu do chladna. Pokud chce želva pouze odpočívat, což je nejvíce pravděpodobné nechte ji v bodě 1 dlouhodobě. Ale vše dle chování želvy.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

KTrejtnarova
Nováček
Příspěvky: 1
Registrován: pon 27. lis 2023 19:48:28

Re: Stále nespí

Příspěvek od KTrejtnarova » pon 27. lis 2023 19:50:31

Dobrý večer,

Mám jeden dotaz.
Mám dvě želvy zelenavé, jednu samičku a jednoho samečka. Oba žijí spolu ve venkovním teráriu. Dala jsem je do menšího terárka do sklepa když už se mi zdálo, že obě spinkají. Dneska večer je jdu zkontrolovat a zjistím, že zatímco samička krásně spinká a má "zimovací" očíčka, sameček nespí a je vzhůru - je zpomalenější, ale oči jako otevřený jako v létě.
Obě želvy normálně zimují, nikdy nebyl žádný problém.

Teďka jsem je dala na balkón s tím, že mě napadlo, že možná je ve sklepě pořád moc velké teplo (což podle vaší knížky je blbost, určitě tam bude pod 10 stupňů).

Chci se zeptat co mám teďka dělat? Mám ho nechat a zkontrolovat ho třeba zase za týden? Může na to mít vliv fakt, že to zimovací terárko je moc malé (přece jenom samička je větší než on, třeba tam nemá dostatek místa na nějakej pohyb- uvelebení)?

Prosím o radu, ve vaší knížce jsem o tom nic nenašla a nechci něco pokazit.


Předem děkuji

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Stále nespí

Příspěvek od euzelva » pon 27. lis 2023 20:39:22

Otázkou zůstává jaké opravdu teploty tam máte, ono je něco jiného odhad a realita leckdy. Pro klidný spánek by měli být ideálně 2 - 5. nad 7 se mě třeba již budí a někteří jedinci jsou neklidní. Je zřejmé, že budící se želva řádně nespala.Přenos do zimoviště by měl nastat v době kdy už zimuje a hlavně do nižších teplot. Teploty v tomto týdnu budou dle předpovědi padat a to by mělo pomoci. Takže tento se rozhodne. Prostě vydržte a uvidíte. V zimovišti by měli mít želvy nějaký prostor, protože i když spí tak občas mění pozici. Čím nižší jsou teploty tím méně hrozí nějaká aktivita.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Odpovědět