Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Zimování po nemoci a typická váha T. horsefieldii při dané velikosti?

Hibernace, délka zimování, jak ji připravit
Odpovědět
Verapes
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: ned 25. zář 2022 15:06:40

Zimování po nemoci a typická váha T. horsefieldii při dané velikosti?

Příspěvek od Verapes » ned 25. zář 2022 15:23:12

Zdravím,
chtěla bych Vás požádat o radu, v rámci dostupných informací - máme samce T. horsefieldii (věk cca 25 let), kterého zimujeme, ovšem letos měl během srpna nemoc, kvůli které nepříjmal mnoho potravy, ztratil váhu průjmem a po vyléčení již navázal na jeho každoroční snížení příjmání potravy od září až do zimování...také nám bohužel chybí údaj k váze před nemocí, tak mám dotaz, zda máte referenci z Vašeho chovu:

Upřesnění:
1. Podmínky - terárium přes sezónu, v létě do přenosného venkovního výběhu pouze ve slunné dny (i tak ne všechny), není uzpůsoben trvalému pobytu. Během září-října už jen terárium, vyhřívá se, moc nežere, jen sem tam něco zobne, zimujeme ve sklepě cca začátkem listopadu, teploty se pohybují min. kolem 10-11 C, probouzí se obvykle v dubnu. Takto ji zimujeme již 15 let.
2. Problém: Koncem července se u želvy objevil průjem, který nepřestával, postupně se řešilo s veterináři - odčervení (hlístice+bičíkovci) s úspěchem, ovšem stále měla průjem, podávaly se tedy injekčně antibiotika a normální bobky měla s úspěchem až 1. září...V průběhu srpna žrala jen málo, v množství obdobnému v jiných letech pro září-říjen. A do toho měla ten průjem. Bohužel jsme si ji nezvážili před tím, ale pocitově při manipulaci byl úbytek váhy znát, koupali jsme každodenně proti dehydrataci. U první prohlídky pak měla 1,17kg, u další po odčervení 1,1kg, nyní má stále 1,1kg (při délce krunýře 18 cm)
3.Současný stav: Jinak vypadá zdravě, apatická není, momentálně se většinu dne chodí vyhřívat, sem tam něco zobne pampelišky, většinu dní nežere vůbec, koupeme ji jednou za 3 dny. Mimo světlo má 23 C při svícení, pod vyhřívací asi do 30C cca (světlo je nízko, při výkonnější žárovce se přehřívala). v noci je v místnosti tak 18C (letos v zimě možná méně s cenou plynu:).

Otázka: 
1. Máte horsefieldii podobné velikosti (samec, 18 cm krunýř, 25-27let), a k němu změřenou váhu, abych měla přibližnou představu, zda je ztráta váhy zásadní?
2. Želva příjem potravy snižuje více a více,- je zimování ovšem vhodné, když ubyla na váze a nestihla ji získat zpět? Vzhledem k tomu, že se k zimování asi připravuje, bych ji nechtěla vyčerpávat nezimováním, když by stejně nežrala, ovšem nevím, zda zase zimování nebude také velkým rizikem...k čemu byste se přiklonili? Zatím to vidím spíše pro zimování..

Děkuji za odpovědi

Věra

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Zimování po nemoci a typická váha T. horsefieldii při dané velikosti?

Příspěvek od Mirek » pon 26. zář 2022 16:52:12

V podstatě jsou pro vás údaje od jiných chovatelů poměrně zbytečné, protože želvy jsou tak individuální, že stejně nebudete moci posoudit, zdali u vaší želvy došlo k významné ztrátě. Teoreticky můžete srovnat její hmotnost s větším (statisticky významným) počtem stejně velkých želv stejného druhu, ale na otázku, zdali to zrovna ve vašem případě něco znamená, odpověď nedostanete.

V každém případě, zlatým pravidlem je, že má-li želva v sezóně nějaký dlouhodobější problém, tak ji nezimujeme. V teráriu se želva při správných podmínkách na zimu nepřipraví (toho lze dosáhnout pouze přirozeně venku nebo uměle postupnou úpravou podmínek v teráriu). Obvykle apatie a snížená aktivita značí problém v chovných podmínkách (teplota, světlo, velikost...). Bohužel stepní nejsou moc pro terárium "stavěné" a jejich chov v teráriu tedy může přinášet více potíží než u jiných druhů.

Verapes
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: ned 25. zář 2022 15:06:40

Re: Zimování po nemoci a typická váha T. horsefieldii při dané velikosti?

Příspěvek od Verapes » ned 02. říj 2022 14:51:36

Tomu rozumím, chtěla jsem alespoň jakýkoliv orientační bod. Želvu máme doma od té doby, co jsem byla malé dítě, jsem si vědoma, že podmínky tu pro ni nemáme ideální, nemohu bohužel venkovní výběh poskytnout.

Aktivní je i v teráriu během jarních a letních dní, podmínky jí uvnitř neměníme krom snížení svícení před zimováním, což jsme ještě nezačali, a dochází vždy k útlumu aktivity na podzim. Je možné, že úbytek venkovního pobytu od podzima ji tlumí v příjmu potravy, terárium je přeci jen menší. Pokud ji vezmeme ven, tak běhá i teď a žere, i když méně než v létě.

Jde mi o to, že přes zimu ji bez výběhu asi aktivní a žeroucí neudržíme. Spíš by mě zajímalo, zda je nějáká varianta mezi tím co děláme vždy, tj. hodíme ji zahrabat do sklepa, kde je cca 10C, a tím, že jí budeme svítit jak v létě celou zimu. Takže např. jen snižovat teplotu v teráriu a eventuelně přestat svítit (teploty budou 16-18C), nebo zda počkat se snižováním teplot a kdyby dále tlumila aktivitu, tak prostě přejít k obvyklému zimování?

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Zimování po nemoci a typická váha T. horsefieldii při dané velikosti?

Příspěvek od Mirek » pon 03. říj 2022 11:53:21

Teoreticky je určitá varianta, jak popisujete. Tedy nechat želvu "odpočinout" při vypnutých světlech. Někdy se tento postup doporučuje u nezimujících želv při jarních "únavách". Já osobně mám k tomuto postupu poměrně vyhraněný postoj, protože mimořádně zatěžuje organismus želvy. Při pokojové teplotě je metabolismus želvy funkční na relativně vysoké úrovni a tedy produkuje zplodiny (tak jako metabolismus každého jiného živočicha, jedná se o toxické produkty metabolismu, které jsou za normálních okolností z těla vyloučeny). Potíž je v tom, že při této teplotě není organismus už funkční natolik, aby uměl efektivně tyto zplodiny vylučovat, takže se hromadí a postupně se organismus sám tráví. Čím nižší teplota, tím nižší úroveň metabolismu a méně zplodin. Záleží samozřejmě i na dalších faktorech (např. vyprázdněná střeva před zimováním/"odpočinkem" znamenají nižší produkci toxických látek. Na druhou stranu, čím více se přiblížíme teplotám zimování, tím větší pravděpodobnost komplikací...

Poměrně těžce se tedy radí, co s želvou. Osobně, pokud by želva přestala být aktivní, bych tedy šel do zimování tak, jak jste zvyklí (tedy jak píšete kolem 10 °C) a pokusil se dobu zkrátit (třeba 4 týdny). Teplota 10 °C je vyšší než se doporučuje pro tvrdé zimování, pokud by se zkrátil čas, tak by snad nemuselo být riziko komplikací vysoké.

Odpovědět